Energetyka

Alternatywne kierunki dostaw ropy dla UE to głównie Wenezuela. Wiele zależeć będzie od USA

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w miesięczniku makroekonomicznym wskazuje, że alternatywne kierunki dostaw ropy dla UE to Wenezuela oraz Kazachstan. Wiele zależy jednak od decyzji Stanów Zjednoczonych.

Cena ropy naftowej w tym roku nie spadnie poniżej 95 dolarów za baryłkę

Wojna na Ukrainie wywołuje trwały wzrost cen surowców energetycznych oraz rolnych na światowych rynkach. Z prognoz Agencji ds. Informacji Energetycznej (EIA) wynika, że cena baryłki ropy brent nie spadnie poniżej 95 dolarów przez cały 2022 rok. Jeszcze w styczniu ta sama agencja prognozowała, że ówczesne ceny na poziomie 85-90 dolarów znacząco spadną w kolejnych miesiącach. Inwazja rosyjska spowodowała, że obecne prognozy ceny ropy typu brent są wyższe o 20-30 dolarów.

Zobacz także: PIE: Ceny ropy zaczną spadać w drugiej połowie roku!

Alternatywne kierunki dostaw ropy dla UE to Wenezuela i Kazachstan

Embargo na rosyjską ropę nałożyły Stany Zjednoczone, Kanada oraz Wielka Brytania. Warto jednak zaznaczyć, że import ropy naftowej z Rosji ograniczają również niektóre firmy europejskie mimo braku formalnego zakazu ze strony Unii Europejskiej. W wyniku spadku popytu na ropę naftową wydobywaną na wschodzie Europy rosyjska ropa Urals jest na zdecydowanie niższym poziomie aniżeli ropa Brent.

Zobacz także: Bruksela płaci nawet 900 euro za zrezygnowanie z samochodu

EIA prognozuje, że światowe wydobycie ropy naftowej zwiększy się do 2023 r. z 98,3 mln do 103,3 mln baryłek dziennie. Spadek dostaw ropy naftowej z Rosji na światowy rynek zrekompensowany zostanie wzrostem wydobycia z krajów OPEC (Arabia Saudyjska, ZEA, Irak), z Iranu oraz z USA i Kanady.

Wspomniane kraje OPEC są w stanie zwiększyć wydobycie o 3 mln baryłek dziennie, jednak muszą uzyskać zgodę reszty państw tego ugrupowania. Iran może zwiększyć wydobycie o 1,3 mln baryłek dziennie, zaś USA oraz Kanada o ok. 1,2-2,4 mln baryłek dziennie.

Dla Unii Europejskiej alternatywnym kierunkiem dostaw ropy naftowej są Wenezuela oraz Kazachstan. Należy jednak zaznaczyć, że import ropy z Wenezueli do państw zachodnich zależy od zgody USA, które obłożyły Wenezuelę sankcjami.

Czy złote lata mijają? Wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe lata [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker