Polska

Prezes Narodowego Banku Polskiego zarobił ponad „bańkę” w 2021 roku

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące pensji swoich pracowników. Zarobki prezesa NBP brutto w 2021 roku wyniosły ponad milion złotych. 

Mija sześcioletnia kadencja Adama Glapińskiego. Co dalej?

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński rządzi polskim bankiem centralnym od 2016 roku. W obecnym, 2022 roku, a więc co do zasady po sześciu latach jego kadencja się kończy, jednak prezydent Andrzej Duda chciałby obecnego prezesa widzieć na tym stanowisku przez kolejne sześć lat.

Mijająca kadencja z pewnością była trudna dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i wiązała się z wieloma wyzwaniami tj. szok pandemiczny i obecna wojna w Ukrainie. Decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych RPP spotykały się z krytyką ze względu na opóźnioną reakcję w zaostrzaniu polityki monetarnej. Szczególnej krytyce podlegała jednak komunikacja NBP z rynkiem, która była zarówno zła po stronie Prezesa Adama Glapińskiego, jak i Biura Prasowego. Czy Adam Glapiński powinien zostać wybrany na drugą kadencję? Na łamach naszego portalu uzasadniamy, że w wyniku globalnej niepewności, zmiany na tak newralgicznym stanowisku są ryzykowne. W obecnych czasach niezbędna jest stabilność, którą obecny Prezes NBP jest w stanie zapewnić. 

Zobacz także: Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Jakie są zarobki prezesa NBP? W 2021 roku ponad milion złotych

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące zarobków pracowników. Okazuje się, że zarobki szefa NBP w 2021 roku wyniosły dokładnie 1 mln 115 tys. 739 zł brutto. Największymi zarobkami Adam Glapiński cieszył się w sierpniu oraz w listopadzie, kiedy zarobił ponad 200 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze zarobki z kolei przypadły na luty, kwiecień, czerwiec oraz lipiec, kiedy na jego konto wpływało lekko ponad 30 tys. zł miesięcznie.

Źródło: NBP

Zobacz także: Kiedy ceny pszenicy powrócą do normalności? Dopiero w 2024 roku!

Adam Glapiński cieszy się wysokim wzrostem wynagrodzeń

W 2021 roku wyraźnie wzrosły nominalne zarobki Adama Glapińskiego. Mianowicie w 2020 roku na jego konto wpłynęło 946 tys. 871 zł brutto, zaś rok wcześniej „tylko” 794 tys. 771 zł. Z kolei w 2021 roku wspomniane już 1 mln 115 tys. 739 zł brutto. Względem 2020 roku jest to wzrost aż o 17,8 proc., natomiast względem 2019 roku aż o 40,4 procent.

Koniec „przyjaźni”, czyli jak wojna zniszczyła polityczne relacje polsko-węgierskie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker