ChinyEnergetyka

Sinopec zainwestuje w tym roku 31,10 mld USD. Chiny dążą do zwiększenia wydobycia gazu i ropy

Ubiegły rok był rekordowy dla chińskiego giganta naftowego Sinopec głównie ze względu na ożywienie wewnątrz państwa. 

Inwestycje w wydobycie gazu i ropy naftowej

Chiński gigant naftowy, China Petroleum & Chemical Corp, znany również jako Sinopec, planuje w tym roku rekordowe nakłady inwestycyjne. Według oficjalnych danych przekazanych przez agencję Reutera, w 2022 roku inwestycje kapitałowe mają wynieść nawet 198 mld juanów (31,10 mld USD).

Sinopec planuje zainwestować przede wszystkim na rynku krajowym. W planach jest zwiększenie wydobycia w bazach naftowych na polach Shunbei i Tahe. Dofinansowane mają zostać również działania na terenie Mongolii Wewnętrznej oraz wydobycie gazu w prowincji Syczuan. Pekin chce utrzymać roczną produkcję ropy na poziomie ponad 200 mln baryłek. Rząd planuje również zwiększyć wydobycie gazu ziemnego do 12 567 mld stóp sześciennych. Dla porównania w ubiegłym roku osiągnięto pułap 279,76 mln baryłek oraz 1199 mld stóp sześciennych gazu.

Zobacz także: PIE: Ceny ropy zaczną spadać w drugiej połowie roku!

Sinopec z bardzo dobrymi wynikami

Po odnotowaniu rekordowego zysku w ubiegłym roku przedsiębiorstwo odpowiada na wezwania Pekinu do zwiększenia wydobycia. Według oświadczenia złożonego pod koniec marca na giełdzie w Szanghaju Sinopec zwiększy wydatki na inwestycje o 18% r/r. Tym samym pokona rekord ustanowiony w 2013 roku, gdy na inwestycje przeznaczono 181,7 mld juanów. Bardzo dobre wyniki Sinopec wynikają przede wszystkim ze wzrostu popytu na rynku krajowym, który był wywołany ożywieniem po pandemii.

Kilka dni temu pisaliśmy o Joe Bidenie, który również wezwał amerykańskie przedsiębiorstwa naftowe do pełnej realizacji koncesji, grożąc karami finansowymi (Więcej: Stany Zjednoczone uwalniają strategiczne rezerwy ropy! Na rynek trafi 180 mln baryłek).

Zobacz także: Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Według agencji Reutera Sinopec zawiesił rozmowy w sprawie ogromnej inwestycji na terenie Rosji po wybuchu wojny. Duże znaczenie na decyzje inwestorskie mają sankcje nałożone na Federację Rosyjską przez Zachód. Obecnie popyt na rynku krajowym nieco zwolnił ze względu na powracającą falę zachorowań. W niektórych chińskich miastach wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się, co wpływa na sektor transportowy. Niektóre firmy produkcyjne zawiesiły działalność ze względu na zatory w łańcuchu dostaw. Chiny po raz kolejny muszą zapanować nad wzrostem liczby zakażeń.

Antyatomowa propaganda jest korzystna dla Rosji!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker