EnergetykaUSA

Stany Zjednoczone uwalniają strategiczne rezerwy ropy! Na rynek trafi 180 mln baryłek

W najnowszym przemówieniu prezydent USA ogłosił uwolnienie rezerw strategicznych USA. Pod presją znajdą się również firmy naftowe, które ograniczają eksploatację roponośnych złóż. Rezerwy ropy USA już wkrótce trafią na rynek. 

Rezerwy ropy USA zostaną uwolnione

W czwartek, 31 marca, prezydent USA Joe Biden zapowiedział uwolnienie historycznie wysokich rezerw ropy. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy na rynek trafi 180 mln baryłek. Działania Stanów Zjednoczonych mają zmusić firmy naftowe do zwiększenia wydobycia. Decyzja Waszyngtonu wpłynie również na cenę rynkową (Więcej: PIE: Ceny ropy zaczną spadać w drugiej połowie roku!).

Podczas ogłaszania planu, prezydent USA powiedział:

Nasze budżety rodzinne, budżety na napełnienie baków nie powinny zależeć od tego, czy jakiś dyktator ogłosi wojnę. (…) ogłaszam plan, aby złagodzić ból, który czują rodziny oraz zakończyć epokę zależności i niepewności i położyć fundament pod prawdziwą i trwałą niezależność energetyczną.

Zobacz także: Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko

Kary za niewykorzystywanie koncesji uderzą w sektor naftowy

Administracja Bidena chce nakłonić firmy z sektora naftowego do zwiększenia wydobycia poprzez nałożenie karnych opłat za niewykorzystanie udzielonej koncesji. W wypowiedzi głowa państwa kilkukrotnie podkreśliła, że głównym celem USA na najbliższe miesiące jest walka z wysokimi cenami ropy. Stany Zjednoczone stawiają sobie za cel uniezależnienie się od dostaw z Rosji (Więcej: Ropa ropie nie równa. Dlaczego Stany Zjednoczone importowały rosyjskie węglowodory? [ANALIZA]). Według planów USA codziennie ma uwalniać ok. 1 mln baryłek przez najbliższe sześć miesięcy. To największa taka akcja w historii, która realnie może wpłynąć na podaż rynkową. Presja, pod którą znajdą się firmy ograniczające eksploatację roponośnych złóż, również może zmienić sytuację rynkową.

Zobacz także: Biden chciał naprawić problem z łańcuchami dostaw, ale szybko poległ

Biden ogłosił również zarządzenie, które ma zapewnić płynność dostaw kluczowych surowców niezbędnych do produkcji samochodów elektrycznych. Wezwał Kongres do wspierania transformacji energetycznej. Plan przyspieszenia odejścia od paliw kopalnych ma zostać ogłoszony na początku kwietnia.

USA: Prezesi zarabiają 351 razy więcej niż przeciętny pracownik. To wzrost o 1322% od 1978 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker