EnergetykaEuropa

Kraje bałtyckie przestają importować gaz z Rosji i wzywają do tego całą UE

Prezes łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego Conexus Baltic Grid, Uldis Baris poinformował, że kraje bałtyckie zaprzestają import gazu ziemnego z Rosji. 

Kraje bałtyckie odcinają się od rosyjskiego gazu

Uldis Baris, szef zarządu Conexus Baltic Grid oznajmił, że wszystkie kraje bałtyckie już odcięły się od importu gazu z Rosji.

Od 1 kwietnia rosyjski gaz ziemny nie płynie już na Łotwę, do Estonii i na Litwę. Jeśli istniały jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy można mieć zaufanie do dostaw z Rosji, to obecne wydarzenia wyraźnie pokazują, że nie ma już takiego zaufania – podkreślał Uldis Baris

Zobacz także: Alternatywne kierunki dostaw ropy dla UE to głównie Wenezuela. Wiele zależeć będzie od USA

Baris zaznaczył, że zapotrzebowanie na gaz krajów bałtyckich zaspokajane jest poprzez rezerwy gazu ziemnego, które mieszczą się w podziemnym łotewskim magazynie. Z kolei ministerstwo energetyki Litwy oznajmiło, że kraj ten jest na ten moment samowystarczalny, gdyż posiada terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie, do którego co miesiąc dostarczane są trzy ładunki LNG.

W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę przez interkonektor gazowy z Łotwą, a od 1 maja również przez interkonektor gazowy z Polską – dodaje litewskie ministerstwo energetyki w swoim komunikacie

Litwa wzywa UE do takiego samego kroku

Na swoim Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał resztę krajów Unii Europejskiej do pójścia śladem państw bałtyckich.

Jeśli my możemy to zrobić, to może to zrobić również reszta Europy! – napisał na Twitterze prezydent Litwy

Zobacz także: Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Warto dodać, że Litwa jako pierwszy kraj całkowicie uniezależniła się od gazu ziemnego z Rosji.

Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu. Jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych – podkreślał litewski minister energetyki, Dainius Kreivys

Tym samym kraje bałtyckie nie są narażone na ewentualne wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, do którego może dojść w wyniku niedostosowania się państw zachodnich do wymogów Putina, który nakazał płacić za gaz w rublach i otworzyć konta w tej walucie.

Czy złote lata mijają? Wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe lata [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker