USA

7 na 10 Amerykanów postrzega Rosję jako wroga. Zmienia się stosunek do NATO

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała znaczne zmiany w poglądach amerykańskiej opinii publicznej. Według badania Pew Research Rosja przestała być postrzegana jako konkurent, a zaczęła jako wróg. Stosunek USA do Rosji znacznie zmienił się przede wszystkim wśród Republikanów. 

Stosunek USA do Rosji – Moskwa coraz częściej jawi się jako wróg

Aktualnie 70% Amerykanów uważa Rosję za wroga Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w styczniu było to 41% badanych. Co więcej, Demokraci w dużej mierze zgadzają się z Republikanami, postrzegając Federację Rosyjską jako wroga (odpowiednio 72% i 69%). Badanie przeprowadzone w dniach 21-27 marca pokazało, że 7% Amerykanów ma pozytywny stosunek do Rosji. 6% obywateli USA ufa Władimirowi Putinowi, 72% – Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Negatywny stosunek do Rosji deklaruje 92% Amerykanów, z czego 69% ma bardzo nieprzychylny pogląd na temat Moskwy. To duży wzrost. Od ostatniego badania Pew Research przeprowadzonego w 2020 roku negatywny sentyment wzrósł o 28 punktów procentowych. Na początku roku 49% Amerykanów uważało ten kraj za jedynie konkurenta. Na poniższym wykresie widać jak stosunek zmienił się w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Zobacz także: Rosja zaminowuje Morze Czarne. Szlaki handlowe zagrożone

Zobacz także: 4 na 10 Amerykanów obwinia Bidena o wzrost cen gazu

Republikanie pozytywnie o NATO

Zmienił się również stosunek Amerykanów do NATO. Jeszcze w ubiegłym roku 61% wyrażało pozytywną opinię o organizacji, obecnie jest to 67%. Co więcej, 69% badanych twZmienił się również stosunek Amerykanów do NATOierdzi, że Stany Zjednoczone czerpią ogromne korzyści z członkostwa w NATO. Ten wynik zależny jest jednak od orientacji politycznej, o dużych korzyściach mówi 85% liberalnych Demokratów i tylko 51% konserwatywnych Republikanów. Jednak zadowolenie Demokratów z NATO utrzymuje się na podobnym poziomie od lat. W przypadku Republikanów pozytywne opinie o organizacji wzrosły z 44% wiosną 2021 roku do 55% obecnie.

Stosunek do Rosji był znacznie bardziej zróżnicowany, gdy prezydentem Stanów Zjednoczonych był Donald Trump. Obecnie jednak Republikanie i Demokraci coraz częściej wydają się odnajdywać wspólną płaszczyznę w dyskusji na temat Federacji Rosyjskiej. Co ciekawe, według badania przeprowadzonego przez Gallup & Robinson w 2006 roku 73% Amerykanów nazywało Rosję przyjacielem lub sojusznikiem. Opinie zaczęły się różnicować po ataku na Gruzję i po późniejszej aneksji Krymu.

USA: 10 miast z największymi nierównościami dochodowymi. Na szczycie Atlanta i Miami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker