Europa

UE: Polska dominuje w produkcji węgla kamiennego, Niemcy w produkcji brunatnego

Pomimo że w ostatnich latach zależność UE od węgla kamiennego systematycznie spadała, węgiel  tymczasowo powrócił do łask w 2021 roku, gdy zaczynało się ożywienie po pandemii. Wydobycie węgla w UE maleje, jednak wciąż duże znaczenie ma eksport z Rosji. 

Polska głównym producentem węgla kamiennego

Pomimo ożywienia, zużycie węgla kamiennego systematycznie maleje. Pokazują to dane Eurostatu, według których w 2021 roku wydobycie i konsumpcja względem 2018 roku po raz kolejny się zmniejszyły.

Od 1990 roku produkcja węgla kamiennego w Unii Europejskiej spadła o ponad trzy czwarte. W 2021 roku w UE wyprodukowano 57 mln ton węgla kamiennego, co stanowi spadek o 79% względem 1990 roku. Od ostatniej dekady XX wieku zmniejszyła się również liczba państw członkowskich prowadzących aktywne wydobycie z 13 do zaledwie 2 w 2021 roku (Polska i Czechy).

Zobacz także: GUS: Wzrost obrotów ładunkowych w polskich portach wyniósł 9,2% r/r

Ten spadek przesunął politykę energetyczną UE w kierunku OZE oraz importu gazu, głównie z Federacji Rosyjskiej. Zmniejszono również produkcję koksu koksowniczego, który wykorzystuje się m.in. do produkcji żelaza i stali.

Zobacz także: Szykują się nowe sankcje UE! Obejmą rosyjski węgiel, ale nie obejmą ropy i gazu

Wydobycie węgla brunatnego w UE  – dominują Niemcy

Węgiel brunatny w dużej mierze wykorzystywany jest w państwie, w którym został wydobyty. Dlatego handel tym surowcem na rynku unijnym praktycznie nie występuje. Według danych Eurostatu na rok 2021 97% całkowitego wydobycia skupia się w zaledwie sześciu państwach UE.

Niemcy odpowiadają za 46% unijnego wydobycia, Polska za 19%, Czechy – 11%, Bułgaria – 10%, Rumunia – 6% oraz Grecja 5%. Od 2019 roku spadek zużycia węgla brunatnego przyspieszył. W 2021 roku zużycie węgla brunatnego na terenie Unii Europejskiej szacuje się na 277 mln ton, co oznacza spadek o -60% w porównaniu do stanu z 1990 roku. Zdecydowana większość węgla brunatnego służy do produkcji energii elektrycznej (ok. 90%).

Jak informuje Eurostat, w przypadku węgla kamiennego produkcja odnotowała większy spadek niż zużycie, co doprowadziło do wzrostu importu. Od 2010 roku import węgla kamiennego stale przekraczał 50%. Co istotne, w ostatnich latach to Rosja była największym dostawcą węgla do UE. W 2020 roku Rosja odpowiadała za 56% importu węgla kamiennego. Nieco mniejszy udział miały Stany Zjednoczone (17%) oraz Australia (15%).

Węgiel w 2021 roku tymczasowo wrócił do łask

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker