EuropaPolska

Coraz więcej kobiet decyduje się na karierę naukową. Polska z dobrym wynikiem na tle UE

Według danych Eurostatu kobiety stanowią coraz większą grupę naukowców w Unii Europejskiej. Panie coraz częściej decydują się na karierę w nauce, środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Tym samym kobiety w nauce są coraz silniej reprezentowaną grupą. 

Kobiety w nauce – coraz lepsze wyniki w UE

W 2021 roku w całej Unii Europejskiej w sektorze nauki i technologii pracowało 74 mln osób w wieku od 15 do 74 lat, z czego 52% stanowiły kobiety. Tym samym jest to wzrost o 4% w porównaniu z 2020 rokiem i 26% w porównaniu do 2011 roku. Jeśli chodzi o strukturę płci, liczba zatrudnionych kobiet wzrosła bardziej niż pracowników płci męskiej (+1% więcej mężczyzn w porównaniu z 2020 roku i +16% w porównaniu z 2011).

Zobacz także: Kobiety na stanowiskach kierowniczych. Na świecie prowadzi Togo, w Europie – Białoruś

Jak pokazuje poniższa mapa, w Unii Europejskiej najwięcej kobiet pracuje w sektorze nauki i technologii w Łotwie i Litwie (oba 63%). Podobne dane dotyczą regionu Saksonia-Anhal w Niemczech, Węgier i północnej i południowo-wschodniej Bułgarii. Najmniej kobiet decyduje się na karierę w nauce na Malcie (44%) oraz w krajach Południa (46%), a także w południowej Holandii – 47%.

Sytuacja na rynku zmienia się i coraz więcej kobiet decyduje się na karierę naukową. Według analizy wieku ponad połowa (53,3% lub 9,4 mln) z 17,6 mln młodych ludzi w wieku od 25 do 34 lat pracujących w nauce i technologii w 2021 roku stanowiły kobiety. Co więcej, w ciągu dekady liczba kobiet pracujących w tej dziedzinie wzrosła o 14,8%, co odpowiada +1,2 mln kobiet.

Zobacz także: Dynamiczny rozwój branży logistycznej w Polsce. Ok. 97% firm planuje rekrutacje

Polska z dobrym wynikiem na tle Europy

W Polsce najwięcej kobiet pracuje w dziedzinie nauki i technologii na obszarze Polski Centralnej. Biorąc pod uwagę karierę polskich kobiet, pozytywnie wyróżniamy się na tle Niemiec czy państw Beneluksu. Praktycznie w całym kraju udział kobiet w branży jest wyższy niż 50%.

Polska pozostaje liderem pod względem liczby kształcenia kobiet na kierunkach ścisłych (Więcej: Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych!). W Unii Europejskiej zajmujemy pierwsze miejsce, jeśli chodzi o kształcenie kobiet w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Według raportu „Kobiety na politechnikach 2020” kobiety coraz częściej wybierają informatykę oraz analizę danych. Najwięcej studentek na kierunkach nowo technologicznych odnotowano na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pomimo że kobiety coraz częściej decydują się na karierę naukową, problemem są najczęściej niskie zarobki oraz ograniczone perspektywy rozwoju. Z tego względu osoby ze stopniem doktora nauk lub wyższym decydują się na emigrację do Europy Zachodniej. Polki znajdują zatrudnienie w niemieckich, szwajcarskich oraz skandynawskich ośrodkach badawczych.

Kobiety w polityce? Nie w Polsce. Zajmujemy pod tym względem ostatnie miejsce w OECD

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker