Polska

Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych!

Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych! Studentki chętnie wybierają kierunki techniczne, jednak częściej decydują się na studia na uczelniach niepublicznych. 


Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych!

Według badań Eurostatu Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kształcenie kobiet w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Statystyki pokazują, że Polki chętniej wybierają ścisłe kierunki od Szwajcarek, Niemek czy Norweżek. Poprawa, jeśli chodzi o udział kobiet na kierunkach ścisłych, widoczna jest na prawie każdej polskiej uczelni. Pierwsze miejsce pod względem zwiększania udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych oraz informatycznych zajmuje Uniwersytet Jagielloński. Na politechnikach najpopularniejszym kierunkiem wśród studentek jest inżynieria biomedyczna, na uczelniach niepublicznych zaś – bioinformatyka. 

Kobiety wybierają studia na technicznych uczelniach niepublicznych

Raport „Kobiety na politechnikach 2020” pokazuje ciekawą zależność. Więcej kobiet decyduje się na studia techniczne na uczelniach niepublicznych niż na uczelniach państwowych. Na publicznych uczelniach przeważa ilość mężczyzn. Wartości te utrzymują się na podobnym poziomie od niemalże dekady. Kobiety coraz częściej wybierają studiowanie informatyki, najchętniej podejmując studia na  Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (63% kobiet), w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie (47% kobiet) oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (43% kobiet). 

Z roku na rok rośnie udział kobiet, które podejmują studia na kierunkach technicznych. Szczególnie istotna wydaje się edukacja nowo technologiczna obejmująca kierunki związane z wytwarzaniem technologii oraz zaawansowaną analizą danych. Najwięcej studentek na kierunkach nowo technologicznych odnotowano na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zobacz także: Kobiety coraz częściej stawiają na edukację z zakresu finansów

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker