GospodarkaPolska

Wykresy, które wiele mówią o rozwoju gospodarczym Polski

Po upadku systemu komunistycznego Polska stała się jednym z tygrysów gospodarczych, rozwijając się w bardzo szybkim tempie. Jednak demony komunizmu — mimo że opuściły nasz kraj — pozostawiły naszą gospodarkę w głęboko w tyle, powodując silną dywergencję między nami a gospodarkami rozwiniętymi. Wykresy opracowane przez ekonomistę Marka Skawińskiego pokazują, kiedy bogatsze kraje osiągnęły taki poziom rozwoju jak Polska w 2018 roku. 

Rozwój gospodarczy Polski — wykresy, które wiele tłumaczą

Ekonomista Marek Skawiński opracował niezwykle ciekawe wykresy, które pokazują, kiedy dany kraj osiągnął takie PKB per capita jak Polska w 2018 roku, czyli 27 455$ w PPP na osobę. Na czele stawki są Stany Zjednoczone, które już w 1977 roku przekroczyły ten poziom rozwoju gospodarczego. Na następnych miejscach są kolejno Szwajcaria (1981), Norwegia, Luksemburg, Dania oraz Kanada — wszystkie te kraje już w 1985 miały poziom PKB per capita, jak Polska w 2018 roku. Natomiast państwa Europy Zachodniej (Francja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy) w latach 90. osiągnęły ten poziom, kraje Europy Południowej zaś na początku XXI wieku (Hiszpania oraz Grecja).

Opracowanie: Marek Skawiński

Zobacz także: Polska najszybciej rozwijającą się gospodarką po pandemii w Europie! Nie mamy sobie równych

Typologia według kolorów użyta na poprzednim wykresie oczywiście nie jest przypadkowa. Ekonomista na czerwono zaznaczył kraje, które w 2018 miały już niższy poziom PKB per capita od Polski. Są to Grecja oraz Cypr. Na zielono zaznaczone są państwa, których poziom rozwoju gospodarczego jest wyższy o nie więcej niż 15% (Hiszpania i Czechy), natomiast na fioletowo o 30% (Włochy, Izrael i Australia).

Opracowanie: Marek Skawiński

Zobacz także: Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Poniższy wykres przedstawia to samo, z tym że bierze pod uwagę kraje spoza Europy. W tym przypadku dominują Hongkong (1990), Zjednoczone Emiraty Arabskie (1994), Singapur (1994) oraz Kuwejt (1995) i Katar (1997). Jak wskazuje ekonomista, przeważają kraje, które swoje gospodarki oparte mają o wydobywanie ropy naftowej.

Opracowanie: Marek Skawiński

Zobacz także: Według Goldman Sachs PKB Polski w 2022 roku wzrośnie o 6,1%!

Polska, czyli europejski tygrys

Do wątku ekonomisty Marka Skawińskiego warto dodać wykres naszego autorstwa, który przedstawia zmianę PKB per capita Polski w ciągu ostatnich 30 lat na tle Europy. Okazuje się, że Polska pod tym względem nie ma sobie równych. Jesteśmy najszybciej rozwijająca się gospodarką europejską, będąc zdecydowanym liderem.

Zmiana PKB per capita w okresie 1989-2016 (1989=100)

Zobacz także: Polska jednym z liderów w postpandemicznym ożywieniu gospodarczym! Niemcy i Malta na samym końcu

Ponadto dochód per capita mierzony w stałych cenach według parytetu siły nabywczej wzrósł w okresie 1990-2019 z 10,3 tys. dolarów do niemal 30 tys. dolarów. W 1989 roku przeciętny Polak zarabiał około 1/10 pensji przeciętnego Niemca, natomiast w 2020 roku było to już ok. 1/3. To kolejny niezbity dowód świadczący o tym, że Polska może być nazywania europejskim tygrysem gospodarczym lub (jak mówi ekonomista Marcin Piątkowski) europejskim liderem wzrostu.

W związku z powyższym Polska w swojej historii gospodarczej nigdy nie była tak blisko krajów Europy Zachodniej pod względem dochodu według parytetu siły nabywczej. W 2017 r. dochód ten stanowił 57% dochodu w Europie Zachodniej. Nawet w XVI w., czyli w tzw. złotym wieku dla Polski, stosunek ten był niższy.

Dochód Polski jako procent dochodów Europy Zachodniej według parytetu siły nabywczej

Podsumowując, Polska uwikłana w sidła gospodarki centralnie planowanej aż do 1989 roku nie była w stanie konwergować się z gospodarkami rozwiniętymi. W związku z powyższym powstały znaczące różnice w poziomie rozwoju gospodarczego. Jednak od 1990 roku, za sprawą zmian ustrojowych, konwergencja przebiega pomyślnie, a to oznacza zaś, że różnice między naszą gospodarką a gospodarkami zachodnimi się zacierają.

Czy złote lata mijają? Wyzwania dla polskiej gospodarki na najbliższe lata [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker