EuropaGospodarka

Polska jednym z liderów w postpandemicznym ożywieniu gospodarczym! Niemcy i Malta na samym końcu

Jednym z mierników obrazujących stan gospodarki danego kraju jest wskaźnik dynamiki w przetwórstwie przemysłowym. Z danych Eurostatu wynika, że Litwa oraz Polska najszybciej odbudowały swój przemysł po pandemicznej stagnacji. Na samym końcu są Niemcy oraz Malta, które wciąż nie przebiły poziomu produkcji przemysłowej sprzed pandemii COVID-19.

Produkcja przemysłowa w Polsce odbudowała się z nawiązką po pandemii

Przemysł jest sektorem gospodarki, który silnie ucierpiał w czasie kryzysu pandemicznego wywołanym wirusem Sars-cov-2. Przedsiębiorstwa przemysłowe w wyniku rządowych restrykcji oraz ograniczenia popytu częstokroć zmuszane zostawały do zaprzestania produkcji. Wzrost cen surowców energetycznych oraz załamane łańcuchy dostaw dały się we znaki szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, gdzie niezbędnym elementem do budowy samochodów są półprzewodniki, które Europa sprowadza z Państwa Środka.

W związku z powyższym niektóre kraje Europy wciąż nie mogą odbić się po pandemii. Dodatkowo problem w europejskim przemyśle pogłębiła polityka „zero-covid” w Chinach (lockdown) oraz wojna na Ukrainie, która zerwała łańcuchy dostaw ze wschodu. Są jednak regiony, w których przemysł generuje znakomite wyniki, a po kryzysie pandemicznym nie ma już śladu. Litwa aż o 50% przekroczyła poziom produkcji w przetwórstwie przemysłowym względem lutego 2020 roku. Dobre wyniki osiąga również polski przemysł oraz duński, gdzie produkcja w przemyśle w stosunku do poziomu sprzed pandemii jest większa o prawie 20%.

PKO BP

Zobacz także: Niemcy: ceny hurtowe w marcu wzrosły w najszybszym tempie od 60 lat!

W związku z powyższym polski przemysł na tle Europy ma się znakomicie. Podobnie jest w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie zdecydowanie królujemy w tym sektorze. Taki trend utrzymuje się od niedawna. Dopiero od 2019 roku zaczęliśmy wyłaniać się jako lider we wzroście produkcji przemysłowej na tle krajów, takich jak Czechy, Słowacja oraz Węgry. Jest to efekt głównie branż eksportowych: chemicznej, metali oraz maszynowej. Pod koniec ubiegłego roku dynamika produkcji r/r w każdym z tych segmentów wynosiła prawie 30%.

Niemcy i Malta na szarym końcu

Wskaźniki dynamiki produkcji przemysłowej w stosunku do poziomu sprzed pandemii najgorzej mają się na Malcie oraz w Niemczech. W tych krajach produkcja w przetwórstwie przemysłowym jest wciąż niższa o ok. 10% w porównaniu do lutego 2020 roku. Niemiecki przemysł cierpi głównie ze względu na zastoje w sektorze motoryzacyjnym.

PKO BP

Zobacz także: Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

W marcu produkcja samochodów spadła aż o 17,1% m/m, natomiast rocznie o 14%. Wpływ na to mają negatywne konsekwencje ekonomiczne rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukraina jest głównym eksporterem gazu neonowego, który wykorzystuje się przy produkcji półprzewodników. Te z kolei są niezbędnym elementem przy produkcji samochodów. Ze względu na spadek podaży gazu neonowego, a co za tym idzie braki półprzewodników, wiele firm niemieckich zmniejszyło produkcję. Do tego doszedł również lockdown w Chinach zgodnie z polityką „zero-covid” prowadzoną przez Pekin, co także ograniczyło import chipów.

Zła kondycja niemieckiego przemysłu wpłynęła silnie na produkcję przemysłową w strefie euro, która spadła w marcu o 1,8% m/m. Natomiast spadek produkcji w motoryzacji w Eurolandzie wyniósł 7% miesiąc do miesiąca.

PKO BP

Polska w strefie euro. Perspektywy przystąpienia w obliczu wojny [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker