GospodarkaUSA

Stanowe loterie w USA pogłębiają nierówności

Stanowe loterie w ostatnich dekadach podbiły Stany Zjednoczone. Obecnie działają praktycznie we wszystkich stanach i generują przychody na poziomie 82 mld dolarów. Co warto zaznaczyć, z dochodzenia przeprowadzonego przez Howard Center for Investigative Journalism wynika, że przyczyniają się one do pogłębiania nierówności w Stanach Zjednoczonych. Otóż na skutek ich funkcjonowania straty ponoszą ludzie mieszkający w ubogich społecznościach. Z kolei zyski przynoszą one między innymi międzynarodowym korporacjom.

Stanowe loterie w ostatnich dekadach podbiły Stany Zjednoczone

Organizowane przez stany w USA loterie kiedyś były rzadkością. Jeszcze w latach 70. działały one w zaledwie w 13 stanach oraz w Portoryko i na Wyspach Dziewiczych. Z kolei obecnie funkcjonują w 45 stanach, Dystrykcie Kolumbii i we wspomnianych przeze mnie dwóch terytoriach będących pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych. Co więcej, stanowe loterie nie tylko dokonały ekspansji terytorialnej, ale również znacznie zwiększyły przychody. Kiedy w 2005 roku w skali kraju wynosiły one ok. 47 mld dolarów, tak już w 2020 roku liczba ta osiągnęła poziom 82 mld dolarów! Ponadto, jak informują badacze Howard Center:

W 10 stanach loterie generują więcej przychodów niż podatki dochodowe od osób prawnych.

Zobacz także: ZPP: Znowelizowana ustawa hazardowa przyniosła państwu miliardy zysku

Władze pomagają biednym stracić pieniądze

Co warto zaznaczyć, jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez wspomniany przeze mnie instytut, walnie przyczyniają się one do pogłębiania nierówności w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze niezależnie od tego, jakiemu badaniu się przyjrzymy, zawsze dojdziemy do tego samego wniosku — kupony, zdrapki czy losy kupują głównie ludzie z ubogich społeczności. Choćby z raportu National Gambling Impact Study Commission z 1999 roku wynika, że wśród 10 proc. osób najwięcej wydających na loterie, nadreprezentowany były osoby osiągające niskie dochody, bez wykształcenia średniego i czarnoskóre. Co interesujące, to właśnie zaledwie te 10 proc. odpowiadało za aż dwie trzecie przychodów loterii. 

Ponadto zdaje się, że sklepy sprzedające losy bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę. Choćby wskazuje na to fakt, że jest ich nieproporcjonalnie dużo na terenach, w których żyje relatywnie gorzej wykształcona, biedniejsza społeczność. Jak możemy wyczytać w analizie przeprowadzonej przez Howard Center:

W dzielnicach, w których są detaliści sprzedający losy, procent populacji żyjącej w ubóstwie, jest wyższy niż w dzielnicach bez takowych we wszystkich 44 [przeanalizowanych przez badaczy] stanach i w Dystrykcie Kolumbia.

Zobacz także: Ohio: Loteria z milionem dolarów za zaszczepienie na COVID

Skoro to właśnie osoby biedne głównie biorą udział w stanowych loteriach, to właśnie one głównie tracą. Otóż w 2020 roku, z 82 mld dolarów przychodów, jedynie 53 mld trafiło z powrotem do nich w formie wygranej. Oznacza to, że średnio, każdy dolar wydany przez danego gracza na zakup losu uprawniającego go do wzięcia udziału w stanowej loterii „przyniósł” mu ok. 35 centów straty! 

Stanowe loterie: zyski odnotowują regularnie korporacje międzynarodowe

Jednakże istnieją podmioty, które stanowe loterie regularnie przynoszą zyski. Są nimi międzynarodowe korporacje odpowiadające za ich organizację, a dokładnie brytyjski International Game Technology PLC i kanadyjski Scientific Games, sklepy sprzedające losy, agencje reklamowe i administratorzy państwowi. Z 29 miliardów dolarów straconych przez graczy aż 8 mld przypadło właśnie im. Jeśli zaś chodzi o to, które z wymienionych przeze mnie podmiotów są największymi beneficjentami, to nimi są sklepy. W 2020 roku uzyskały one 5 mld dolarów ze wspomnianej przeze mnie kwoty. 

Programy edukacyjne finansowe z loterii również mogą przyczyniać się do pogłębiania nierówności

Na co jest przeznaczana reszta tej kwoty? Otóż głównie na programy edukacyjne. Na ten cel w 2020 roku przeznaczono aż dwie trzecie z 21 miliardów dolarów. Jednakże, jak wynika z dochodzenia badaczy, programy te mogły przyczynić się do pogłębienia nierówności. 

Zobacz także: Loteria szczepionkowa to bardzo zły pomysł

Choćby w Kentucky znaczna część środków idzie na finansowanie specjalnego programu Educational Excellence Scholarship (KEES), który przydziela stypendia uczniom szkół średnich. Jak wskazują badacze, średnio 5 proc. tych funduszy trafia do czarnoskórej młodzieży, która stanowi ok. 10 proc. uczniów szkół średnich w tym stanie. Z kolei w innych stypendiach, choć opartych głównie na potrzebach uczniów, czarni studenci otrzymywali średnio ok. 11 proc. funduszy. Warto przypomnieć, że to właśnie ubogie osoby o takiej karnacji skóry stanowią główne źródło przychodów loterii. 

Co więcej, jak wskazują badacze, w aż 6 na 15 stanów sklasyfikowanych przez Centrum Prawa Oświatowego w 2021 roku, jako posiadających bardzo regresywny systemy finansowania edukacji, stanowe loterie są wykorzystane do finansowania stypendiów. Na terenie Florydy, Illinois, Michigan, Missouri, New Hampshire i Teksasu, okręgi charakteryzujące się wysokim poziomem ubóstwa, otrzymywały o jedną trzecią środków mniej na jednego ucznia, niż okręgi charakteryzujące się niskim poziomem ubóstwa. 

Dlaczego zwycięzcy loterii kończą tak źle?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker