Polska

Polski paszport po raz kolejny w TOP 10 najsilniejszych paszportów świata

Według rankingu Henley Passport Index polski paszport znalazł się na 10. miejscu w zestawieniu najsilniejszych paszportów. Polacy bez wizy mogą podróżować łącznie do 182 krajów. Najsilniejszy paszport na świecie należy do Japończyków. 

Jak mierzona jest „siła” paszportu według Henley Passport Index? 

Henley Passport Index mierzy „siłę” danego paszportu, która jest utożsamiana z liczbą miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą dostać się bez ubiegania się o wizę. Autorzy indeksu analizą 199 paszportów i 227 celów podróży. Ranking opiera się na danych udostępnionych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które gromadzi jeden z największych na świecie zbiorów danych o podróżach. Dostępne są dane historyczne sprzed 17 lat oraz bieżące aktualizacje.

Każdy paszport uwzględniony w rankingu został poddany punktacji na podstawie całkowitej liczby miejsc docelowych, do których posiadacz może uzyskać dostęp bezwizowy. Tym samym, jeśli w danym państwie wiza nie jest wymagana, dany paszport „zyskuje” 1 punkt. Dotyczy to również sytuacji, kiedy podróżujący może otrzymać wizę w dniu przyjazdu, zezwolenie dla gości przy wjeździe. Gdy wiza jest wymagana, lub dany obywatel musi złożyć wniosek o jej przyznanie, wówczas przyznawany jest wynik równy 0.

Polski paszport w TOP 10

Według rankingu polski paszport został zakwalifikowany w TOP 10. Polacy mogą wjechać do 182 krajów bez wizy. W Europie od Polaków paszportu wymaga jedynie Rosja. Polacy bez składania wniosku o wizę mogą odwiedzić m.in. Barbados, Singapur czy RPA. Od 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące pobytu Polaków w Stanach Zjednoczonych.

Polski paszport został sklasyfikowany ex aequo z paszportami Litwy oraz Słowacji. Ich posiadacze również mogą wjechać do 182 krajów bez wizy. Na całym świecie większe możliwości w zakresie poruszania się dzięki ruchowi bezwizowemu mają obywatele 27 państw.

Zobacz także: Tanie wakacje – gdzie ich szukać? Odpowiadają ekonomiści PIE

Według zestawienia Henley Passport Index Niemcy i Hiszpania mają najpotężniejsze paszporty w Europie pod względem liczby miejsc docelowych, do których można dotrzeć bez wizy. Jak podaje IATA, 36 krajów nadal wymaga od Niemców i Hiszpanów uzyskania wizy na wjazd na ich terytorium. Wcześniej Niemcy zajmowały drugie miejsce w indeksie Henley Passport Index, ale teraz zostały przesunięte na trzecie, dzieląc je z Hiszpanią.

Najsilniejszy paszport na świecie należy do Japonii

Najsilniejszy paszport należy do obywateli państw azjatyckich. Jak pokazuje ranking, najbardziej uprzywilejowaną narodowością są Japończycy, którzy bez wizy mogą wjechać do 192 krajów. To już piąty rok z rzędu, gdy Japonia przoduje w rankingu.

Podobnie w przypadku obywateli Singapuru czy Korei Południowej. Od trzeciego do szóstego miejsca przeważają kraje europejskie, a konkretnie Hiszpania, Niemcy, Finlandia, Włochy, Szwecja i  Francja. Następnie uwzględniono Stany Zjednoczone oraz Kanadę i Nową Zelandię. Na 9. miejscu, a więc nieco wyżej od Polski sklasyfikowano Węgry. Sporym zaskoczeniem w rankingu jest sama pozycja USA. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, paszport Stanów Zjednoczonych nie otwiera „drogi” do wszystkich państw. Wynika to przede wszystkim z kwestii politycznych, szczególnie w przypadku państw z grupy arabskiej. Paszporty z 20 innych krajów są silniejsze niż USA, a więc o cztery kraje więcej niż w zeszłym roku.

Zobacz także: Ryanair z ofertą biletów za 21,99 euro. Przewoźnik chce podtrzymać ruch pasażerski

Najniżej sklasyfikowano Afganistan. Obywatele tego państwa mogą wjechać bez wizy tylko do 27 państw, w większości są to państwa muzułmańskie. Do 29 państw mogą wjechać obywatele Iraku, do 30 obywatele Syrii, a do 32 – Pakistanu. Na końcu zestawienia uwzględniono również państwa takie jak: Somalia, Jemen, Palestynę oraz Nepal. Co ciekawe, 40 państw akceptuje ruch bezwizowy w przypadku obywateli Korei Północnej. Dynamicznie rozwijające się Indie zajmują dopiero 87. miejsce, a ich paszport zapewnia bezwizowy lub na żądanie zapewnia dostęp do 60 krajów.

Od momentu dołączenia do Unii Europejskiej Polska jest klasyfikowana wyżej w rankingu. Obywatele Polski bardzo długo czekali również na zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. Przez wiele lat niezrozumiałą decyzją było podtrzymanie obowiązku posiadania wiz mimo partnerstwa z Waszyngtonem. W końcu jednak Polacy uzyskali możliwość zwiedzania Stanów Zjednoczonych bez rozbudowanych formalności.

Jesteśmy świadkami początku końca globalizacji. Jak powinna postąpić Europa?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker