Gospodarka

Światowa produkcja litu wzrosła o 21% r/r. Gdzie znajdują się największe złoża?

Zużycie litu w akumulatorach jonowo-litowych w ostatnich latach dynamicznie wzrosło wraz z rozwijającym się na szeroką skalę rynkiem pojazdów elektrycznych. Światowa produkcja litu w 2021 roku była rekordowa. 

Światowa produkcja litu wzrosła o 21% w skali roku

W ostatnich latach transformacja w sektorze motoryzacji przybrała na sile. Trend ten będzie się utrzymywał, szczególnie w perspektywie unijnych przepisów obejmujących zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym (Więcej: Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE?). Eksperci zwiastują zjawisko zwane „gorączką litu”. W związku z produkcją samochodów zasilanych akumulatorami jonowo-litowymi wzrośnie popyt na ten pierwiastek. Jak pokazują dane z US Geological Survey, Australia i Chile to kraje, które są najlepiej przygotowane do wykorzystania gorączki litu zarówno ze względu na wydobycie, jak i utrzymywane rezerwy.

Zobacz także: Zasoby litu w Meksyku zostaną znacjonalizowane. Inwestorzy są zaniepokojeni

Łącznie w 2021 roku wydobyto na świecie ponad 100 000 ton metrycznych litu. Według zestawienia największą produkcję litu odnotowała Australia. Na drugim miejscu wyróżniono Chile, na trzecim Chiny. W zestawieniu brakuje Stanów Zjednoczonych. Państwo odmówiło publikacji danych w celu „uniknięcia ujawnienia zastrzeżonych danych firm”.

Większość światowej produkcji litu przypada na cztery zakłady mineralne w Australii, dwa zakłady solankowe w Argentynie i Chile i jedną kopalnię mineralną w Chinach. W przypadku Brazylii, Chin, Portugalii, USA i Zimbabwe mowa raczej o mniejszych punktach wydobywczych.

Globalne zużycie litu w 2021 roku oszacowano na 93 000 ton, co stanowi wzrost o 33% w porównaniu do 70 000 ton w 2020 roku.

Zobacz także: Chiny po raz kolejny zamykają część fabryk! Powodem rekordowe upały

Gorączka litu w Chinach

Ceny węglanu litu w Chinach nieznacznie wzrosły do ​​480 500 juanów za tonę (ok. 334 tys. zł) w połowie sierpnia i pozostawały blisko rekordowego poziomu wynoszącego 500 00 juanów. Co więcej, według danych Shanghai Metals Market deficyt podaży wyniósł 1361 ton w lipcu i odbiegał tym samym od nadwyżki podaży w poprzednim miesiącu, z uwagi na przywrócenie produkcji samochodów elektrycznych. Ponowne otwarcie gospodarki i wsparcie rządowe udzielone producentom bezpośrednio powiązane było z boomem na rynku. Oczekuje się, że popyt na elektryki będzie rósł również w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam nowo wprowadzona „Ustawa o redukcji inflacji” przedłuża ulgi podatkowe na zakup nowych pojazdów elektrycznych i może zaważyć na decyzji wielu producentów, a tym samy pogłębić zjawisko tzw. gorączki litu.

Wykres 1. Ceny węglanu litu w Chinach (CNY/T). 

Trading Economics

Pomimo że globalny rynek litu jest dość zróżnicowany, zdecydowana większość trafia do sektora motoryzacji (74%). Pozostała część to: ceramika i szkło 14%, smary, 3%, produkcja polimerów 2% oraz inne zastosowania. Z uwagi na rosnący popyt coraz częściej pojawia się problem recyklingu, który miałby wpłynąć na cenę pierwiastka. Dotychczas jednak recykling urządzeń zawierających ten składnik był niewydajny. W Stanach Zjednoczonych zaledwie kilka mniejszych firm zajmuje się odzyskiwaniem litu na rynku wtórnym.

Obecnie zabezpieczenie dostaw litu w perspektywie zbliżającego się kryzysu światowego stało się najwyższym priorytetem dla firm technologicznych w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa naturalnie dążą do dywersyfikacji dostaw, aby zapewnić ciągłość produkcji i uniknąć potencjalnego wzrostu kosztów. Solankowe źródła litu są na etapie rozwoju w Argentynie, Boliwii, Chile, Chinach i USA. Potencjalne mineralne złoża badane są w Australii, Austrii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Kongo (Kinszasa), Czechach, Finlandii, Niemczech, Mali, Namibii, Peru, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Zimbabwe. Natomiast złoża litowo-gliniane badane są w: Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Ciągłe poszukiwania złóż odkrywają nowe możliwości w zakresie wydobycia. Zidentyfikowane zasoby litu znacznie wzrosły na całym świecie i wynoszą łącznie około 89 mln ton. W samych Stanach Zjednoczonych jest to 9,1 mln ton. Zidentyfikowane zasoby litu w innych państwach kształtują się następująco: 21 mln ton  Boliwii, 19 mln ton w Argentynie, 9,8 mln ton w Chile, 7,3 mln ton w Australii, 5,1 mln ton w Chinach, 3 mln ton w Kongo, 2,9 mln ton w Kanadzie, czy 2,7 mln ton w Niemczech oraz w mniejszym stopniu w innych krajach.

Jak Stany Zjednoczone uniezależnią się do dostaw litu? Odpowiedzią może być Salton Sea

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker