Gospodarka

Światowa produkcja litu wzrosła o 21% r/r. Gdzie znajdują się największe złoża?

Zużycie litu w akumulatorach jonowo-litowych w ostatnich latach dynamicznie wzrosło wraz z rozwijającym się na szeroką skalę rynkiem pojazdów elektrycznych. Światowa produkcja litu w 2021 roku była rekordowa. 

Światowa produkcja litu wzrosła o 21% w skali roku

W ostatnich latach transformacja w sektorze motoryzacji przybrała na sile. Trend ten będzie się utrzymywał, szczególnie w perspektywie unijnych przepisów obejmujących zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym (Więcej: Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE?). Eksperci zwiastują zjawisko zwane „gorączką litu”. W związku z produkcją samochodów zasilanych akumulatorami jonowo-litowymi wzrośnie popyt na ten pierwiastek. Jak pokazują dane z US Geological Survey, Australia i Chile to kraje, które są najlepiej przygotowane do wykorzystania gorączki litu zarówno ze względu na wydobycie, jak i utrzymywane rezerwy.

Zobacz także: Zasoby litu w Meksyku zostaną znacjonalizowane. Inwestorzy są zaniepokojeni

Łącznie w 2021 roku wydobyto na świecie ponad 100 000 ton metrycznych litu. Według zestawienia największą produkcję litu odnotowała Australia. Na drugim miejscu wyróżniono Chile, na trzecim Chiny. W zestawieniu brakuje Stanów Zjednoczonych. Państwo odmówiło publikacji danych w celu „uniknięcia ujawnienia zastrzeżonych danych firm”.

Większość światowej produkcji litu przypada na cztery zakłady mineralne w Australii, dwa zakłady solankowe w Argentynie i Chile i jedną kopalnię mineralną w Chinach. W przypadku Brazylii, Chin, Portugalii, USA i Zimbabwe mowa raczej o mniejszych punktach wydobywczych.

Globalne zużycie litu w 2021 roku oszacowano na 93 000 ton, co stanowi wzrost o 33% w porównaniu do 70 000 ton w 2020 roku.

Zobacz także: Chiny po raz kolejny zamykają część fabryk! Powodem rekordowe upały

Gorączka litu w Chinach

Ceny węglanu litu w Chinach nieznacznie wzrosły do ​​480 500 juanów za tonę (ok. 334 tys. zł) w połowie sierpnia i pozostawały blisko rekordowego poziomu wynoszącego 500 00 juanów. Co więcej, według danych Shanghai Metals Market deficyt podaży wyniósł 1361 ton w lipcu i odbiegał tym samym od nadwyżki podaży w poprzednim miesiącu, z uwagi na przywrócenie produkcji samochodów elektrycznych. Ponowne otwarcie gospodarki i wsparcie rządowe udzielone producentom bezpośrednio powiązane było z boomem na rynku. Oczekuje się, że popyt na elektryki będzie rósł również w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam nowo wprowadzona „Ustawa o redukcji inflacji” przedłuża ulgi podatkowe na zakup nowych pojazdów elektrycznych i może zaważyć na decyzji wielu producentów, a tym samy pogłębić zjawisko tzw. gorączki litu.

Wykres 1. Ceny węglanu litu w Chinach (CNY/T). 

Trading Economics

Pomimo że globalny rynek litu jest dość zróżnicowany, zdecydowana większość trafia do sektora motoryzacji (74%). Pozostała część to: ceramika i szkło 14%, smary, 3%, produkcja polimerów 2% oraz inne zastosowania. Z uwagi na rosnący popyt coraz częściej pojawia się problem recyklingu, który miałby wpłynąć na cenę pierwiastka. Dotychczas jednak recykling urządzeń zawierających ten składnik był niewydajny. W Stanach Zjednoczonych zaledwie kilka mniejszych firm zajmuje się odzyskiwaniem litu na rynku wtórnym.

Obecnie zabezpieczenie dostaw litu w perspektywie zbliżającego się kryzysu światowego stało się najwyższym priorytetem dla firm technologicznych w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa naturalnie dążą do dywersyfikacji dostaw, aby zapewnić ciągłość produkcji i uniknąć potencjalnego wzrostu kosztów. Solankowe źródła litu są na etapie rozwoju w Argentynie, Boliwii, Chile, Chinach i USA. Potencjalne mineralne złoża badane są w Australii, Austrii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Kongo (Kinszasa), Czechach, Finlandii, Niemczech, Mali, Namibii, Peru, Portugalii, Serbii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Zimbabwe. Natomiast złoża litowo-gliniane badane są w: Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Ciągłe poszukiwania złóż odkrywają nowe możliwości w zakresie wydobycia. Zidentyfikowane zasoby litu znacznie wzrosły na całym świecie i wynoszą łącznie około 89 mln ton. W samych Stanach Zjednoczonych jest to 9,1 mln ton. Zidentyfikowane zasoby litu w innych państwach kształtują się następująco: 21 mln ton  Boliwii, 19 mln ton w Argentynie, 9,8 mln ton w Chile, 7,3 mln ton w Australii, 5,1 mln ton w Chinach, 3 mln ton w Kongo, 2,9 mln ton w Kanadzie, czy 2,7 mln ton w Niemczech oraz w mniejszym stopniu w innych krajach.

Jak Stany Zjednoczone uniezależnią się do dostaw litu? Odpowiedzią może być Salton Sea

Polecane artykuły

Back to top button