Nieruchomości

Clever Real Estate: 72% nabywców żałuje decyzji o zakupie nieruchomości. Dlaczego?

Rynek nieruchomości w ostatnich latach był rozgrzany do czerwoności. Ceny nieruchomości w USA zależą do danego stanu, jednak w minionych miesiącach prawie wszędzie odnotowano spory wzrost. Okazuje się, że spora liczba osób żałuje podjętych decyzji o zakupie. 

Nieruchomości w USA – coraz więcej osób żałuje decyzji o zakupie

Według badania Clever Real Estate, które swoim zasięgiem objęło niedawnych amerykańskich nabywców nieruchomości, prawie 3/4 żałuje decyzji o zakupie. Najczęstszym powodem niezadowolenia jest kupno zbyt drogiej nieruchomości i wrażenie podjęcia zbyt pochopnej decyzji pod wpływem nacisku agentów. Ankieta dotyczyła osób, które kupiły dom lub mieszkanie w 2021, lub 2022 roku.

W ostatnich latach rynek w niektórych regionach nosił znamiona bańki. Dodatkowo stymulowany był informacjami o rekordowej sprzedaży, małej podaży i dużym popycie. Ceny rosły z miesiąca na miesiąc, wywierając presję na osobach, które planowały zakup. W konsekwencji w wielu przypadkach osoby, które wówczas zdecydowały się nabyć nieruchomość, obecnie żałują swojej decyzji.

Podczas gdy, według niedawnych odczytów, rynek nieruchomości w USA ochładza się, wielu nabywców skłania się ku refleksji nad swoimi decyzjami zakupowymi. Prawie 30% respodentów przyznaje, że wydało zbyt dużo pieniędzy. Średnia kwota zapłacona powyżej ceny ofertowej wyniosła 65 000 USD. Kolejnym żalem, na który uwagę zwracają respondenci, jest zbyt duży pośpiech, jeśli chodzi o decyzję. Z uwagi na rosnący rynek, często podejmowano je pochopnie, bez dodatkowej analizy dotyczącej rzeczywistej wartości budynku. 26% badanych przyznaje, że nieruchomość zakupili zbyt szybko, najczęściej pod naciskiem agentów. Konkurencja, pośpiech czy podatność na techniki sprzedażowe pośredników sprawiły, że 36% do złożenia oferty na dom bez uprzedniego zobaczenia jej osobiście.

Zobacz także: Amron Sarfin: Możliwa korekta cen na polskim rynku nieruchomości. Czego można oczekiwać?

Zbyt wysokie ceny, zbyt szybko podjęte decyzje

80% kupujących, którzy w latach 2020-2021 zdecydowali się na nabycie domu lub mieszkania przyznaje, że złożyło więcej niż jedną ofertę, jedynie 41% badanych złożyło pięć lub więcej ofert. Jeden na trzech kupujących przyznał, że szukał swojego domu przez trzy miesiące, podczas gdy co ósmemu zajęło to sześć miesięcy lub dłużej.

Zobacz także: W Indiach pracuje dwa razy więcej pilotów płci żeńskiej niż w USA. Z czego to wynika?

Gdy emocje opadają, a rynek nieco się schładza, pojawiają się refleksje dotyczące impulsywnych zachowań oraz podatności na manipulacje medialne. Decyzja o zakupie była również podyktowana przez nadmiar informacji i zbytnie zawierzanie prognozom. Na przełomie 2020/2021 mało kto szacował, że rynek już w ciągu kolejnych miesięcy będzie podany na dodatkowe czynniki gospodarcze, wynikające m.in. z obecnej sytuacji geopolitycznej. Prognozy gospodarcze często okazują się trafione, jednak w bieżących warunkach rynkowych. Gdy dochodzi do kolejnego wydarzenia,  W przeciwnym razie daną projekcję należy gruntownie przebudować, aby pasowała do nowego otoczenia.

W obecnych warunkach, gdy rynek nieruchomości, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, wykazuje ochłodzenie, kupujący mają większą „władzę”, mogą dyktować warunki i lepiej egzekwować umowy. Pomimo że według National Association of Realtors tamtejszy rynek mieszkaniowy nosi znamiona recesji z uwagi na spadku sprzedaży i budownictwa, ceny wciąż rosną w całym kraju, ponieważ zapasy pozostają napięte. Co więcej, Rezerwa Federalna stara się ograniczyć rekordowo wysoką inflację, dlatego prognozuje się dalszy wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych (Więcej: Czołowi bankierzy centralni wskazują, że „walka z inflacją może wywołać ból” oraz Wysoka inflacja w strefie euro. Jakie działania podejmie EBC?).

Sondaż przeprowadzony w dniach 8-28 lutego wśród 33 analityków rynku nieruchomości sugerował, że ceny domów w USA wzrosną w tym roku o 10,3%.

Brad Hunter, szef niezależnej firmy doradczej Hunter Housing Economics, komentował dla agencji Reutera:

Oczekujemy, że tempo wzrostu cen zmniejszy się do poziomu zbliżonego do tempa wzrostu dochodów gospodarstw domowych składających się z osób w wieku 20 i 30 lat. To właśnie millenialsi napędzają gwałtowny wzrost popytu na domy jednorodzinne. Istnieje jednak bardzo małe ryzyko, że ceny domów spadną w tym cyklu.

Pod koniec minionego roku prognozowano nawet bańkę na rynku (Więcej: Exuberance index: kolejna bańka na rynku nieruchomości w USA).

Ceny nieruchomości w Hongkongu spadają! Jaka przyszłość czeka tamtejszy rynek?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker