EnergetykaEuropa

Rosyjskie rafinerie w Niemczech zostały przejęte przez rząd. Niedługo mogą być polskie

W celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, wszystkie rosyjskie rafinerie w Niemczech zostały przejęte przez tamtejsze władze. Co interesujące, w niedalekiej przyszłości jedna z nich może trafić w polskie ręce. Otóż jak donosi agencja prasowa Reuters, PKN Orlen ma być zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w PCK w Schwedt.

Rosyjskie rafinerie w Niemczech zostały przejęte przez rząd

Rząd Niemiec w ten piątek ogłosił, iż przejął krajowy oddział Rosnieftu oraz dwie spółki zależne tego koncernu – Rosneft Deutschland GmbH i RN Refining & Marketing GmbH. Oznacza to, że wszystkie rosyjskie rafinerie w Niemczech, czyli PCK w Schwedt, MiRo oraz Bayernoil, przestały należeć do agresora i stały się własnością tamtejszego rządu, który niedługo przekażę je pod zarząd Federalnej Agencja Sieci. Jeżeli zaś chodzi o przyczynę tej decyzji, to ma nią być wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jak zaznaczył kanclerz, Olaf Scholz ogłaszając tę decyzję:

To daleko idąca decyzja w zakresie polityki energetycznej, która ma chronić nasz kraj. Od dawna wiemy, że Rosja nie jest już niezawodnym dostawcą energii.

Zobacz także: Gazprom spala gaz, który miał trafić do Niemiec!

Szczególnie duże znaczenie ma przejęcie obiektu w Schwedt. Ten jest nie tylko największą dotychczas rosyjską rafinerią, ale również czwartą co do wielkości na terenie całych Niemczech. Co więcej, dotąd zapewniała ona Berlinowi blisko 90 proc. wykorzystywanego w mieście paliwa. Jednakże, od czasu wybudowania zakładu w latach 60. cała trafiająca tam ropa była dostarczana rurociągiem „Przyjaźń” od Rosjan. Z kolei przejęcie rafinerii przez rząd najprawdopodobniej doprowadzi do odwetu ze strony Rosnieftu, który może, niczym Gazprom, całkowicie zaprzestać dostaw surowców do Niemiec.

Jeżeli zaś doszłoby do takiej sytuacji sprawne funkcjonowanie rafinerii w Schwedt zostałoby zagrożone. Co prawda już zaczęły trafiać do niego dostawy amerykańskiej ropy, a rząd ogłosił, że prowadzi rozmowy z Kazachstanem w sprawie zabezpieczenia dostaw czarnego złota, ale analitycy wątpią, iż w najbliższych miesiącach uda się sprowadzić tyle tego surowca energetycznego, aby zapewnić rafinerii rentowność. Przy czym niemieckie władze zdają sobie z tego sprawę. Olaf Scholz już zapowiedział wprowadzenie specjalnego pakietu pomocowego o wartości 1 mld euro, którego celem będzie zabezpieczenie miejsc pracy w PCK w Schwedt. 

Zobacz także: PKN ORLEN i Synthos Green Energy planują wspólną inwestycję w import energii z Ukrainy

PKN Orlen jest zainteresowany kupnem PCK w Schwedt?

Co interesujące, w całej sprawie nie zabrakło polskiego wątku. Na samym początku tego roku, nasz kraj zapowiedział, że jest skłonny zaopatrywać rafinerię w Schwedt w ropę przez terminal w Gdański i krajowe rurociągi, ale pod jednym warunkiem – jednostka musi przestać należeć do Rosnieftu. Teraz kiedy w końcu Niemcy go spełnili, okazało się, że PKN Orlen może mieć bardziej ambitne plany wobec rafinerii. Otóż jak przekazały agencji prasowej Reuters źródła w Berlinie i Warszawie, polski koncern jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w PCK Schwedt. 

Choć, czy faktycznie do przejęcia jednostki przez PKN Orlen dojdzie, trudno teraz określić ze względu na to, że wszystkie podmioty potencjalnie zaangażowane w zakup na razie unikają wydawania jednoznacznych deklaracji. Jak poinformowała agencja prasowa, nasze Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz niemieckie Ministerstwo Gospodarki nie były dostępne w celu uzyskania komentarza. Z kolei przedsiębiorstwo znad Wisły ani nie zaprzeczyło, ani nie potwierdziło, iż posiada plany dotyczące kupna rafinerii. W komunikacie przekazanym przez PKN Orlen Polskiej Agencji Prasowej możemy wyczytać, iż:

PKN ORLEN nie komentuje informacji medialnych. O planowanych czy realizowanych projektach oraz inwestycjach informujemy za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji. Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie.

Rafinerie w Wenezueli: Iran zamierza je naprawić i rozbudować

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker