Uncategorized

Paliwo wodorowe od PKN ORLEN zasili miejskie autobusy w Poznaniu

PKN ORLEN podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu umowę na dostawy paliwa wodorowego, które posłuży do zasilania zeroemisyjnych autobusów miejskich. To największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

Największy projekt wodorowy w Polsce

Koncern w najbliższych 15 latach dostarczy na potrzeby poznańskiej komunikacji miejskiej 1,8 mln kg paliwa wodorowego, które będzie produkowane we włocławskim hubie. To już kolejna inwestycja, która wpisuje się w ogłoszoną w tym roku strategię wodorową Grupy ORLEN. Do 2030 roku na realizację projektów wodorowych Koncern przeznaczy 7,4 mld zł.

Zobacz także: DB Schenker finalizuje przejęcie 40-letniej firmy USA Truck

Wodór dla poznańskich autobusów będzie pozyskiwany w procesie elektrolizy solanki i dostarczany z włocławskiego hubu PKN ORLEN. Koncern wybuduje nową infrastrukturę do zasilania pojazdów wodorem, która będzie znajdować się na stacji ORLEN nieopodal pętli tramwajowej Miłostowo. Obiekt będzie dostępny publicznie, oznacza to, że we wskazanym punkcie zatankują nie tylko autobusy MPK Poznań, ale też wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym.

Grupa ORLEN rozwija swoją sieć stacji do tankowania wodoru

Z autobusu zasilanego wodorem od czerwca br. korzystają już pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie. Tylko w pierwszym tygodniu autobus zatankował wodór 6 razy i przejechał na nim 800 km z zerową emisją CO2. Do tej pory na potrzeby krakowskiego autobusu koncern dostarczył już 730 kg wodoru. W Poznaniu, wydanie pojazdów przystosowanych do zasilania paliwem wodorowym zaplanowane jest przez producenta na drugą połowę 2023 – wtedy też zostanie oddana do użytkowania stacja załadunku wodoru.

Zobacz także: PKN ORLEN i PESA rozwijają współpracę na rzecz kolei wodorowej

Grupa ORLEN rozwija swoją sieć stacji do tankowania wodoru zarówno w Polsce, jak i Europie. Koncern posiada obecnie dwie tego typu stacje w Niemczech, kolejne trzy zostaną uruchomione w tym roku

w Czechach. W Polsce, poza Poznaniem, stacja wodorowa powstaje także w Katowicach. Ponadto trwają postepowania przetargowe na wybudowanie obiektów tankowania wodoru w Wałbrzychu, Pile i Włocławku.

Inflacja. Czym różni się HICP od CPI?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker