GospodarkaUSA

Praca u pracodawcy rodzica popłaca! Zarobki początkowe są większe aż o 19%

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Matthewa Staigera, w Stanach Zjednoczonych praca u pracodawcy rodzica popłaca

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Matthewa Staigera, w Stanach Zjednoczonych praca u pracodawcy rodzica popłaca. Amerykanie zaczynający pracę w przedsiębiorstwie, w którym zatrudniony jest ich rodzic, zarabiają początkowo o 19 proc. więcej, niż w sytuacji, w której znaleźliby oni pracę na rynku, nie korzystając przy tym ze znajomości. 

Praca u pracodawcy rodzica jest w USA wręcz powszechnym zjawiskiem

Praca u pracodawcy rodzica jest w Stanach Zjednoczonych relatywnie popularnym zjawiskiem. Jak wynika z badania Matthewa Staigera zatytułowanego The Intergenerational Transmission of Employers and the Earnings of Young Workers” w takiej firmie zaczyna w ostatnich dekadach zaczynało pracę około 5 proc. młodych Amerykanów (mających pod koniec 2018 roku od 23 do 37 lat). Przy czym aż 29 proc. z nich przed ukończeniem 30 roku życia zdarzyło się zostać zatrudnionym właśnie w takim przedsiębiorstwie. Czy pracę tą zawdzięczają znajomościom?

No cóż, nie można tego wykluczyć, ale również prawdopodobne jest to, że za popularnością tego zjawiska stoją inne czynniki. Choćby nie można przekreślić możliwości, iż zwyczajnie dzieci mają podobne zdolności i talenty co ich rodzice, dlatego tak często dołączają do przedsiębiorstw, w których zatrudnieni są ich ojcowie bądź matki. Z tego powodu ekonomista postanowił dokładniej przyjrzeć się sprawie.

Zobacz także: Eurostat: Mężczyźni wyprowadzają się z domu rodzinnego później niż kobiety

Znajomości, a nie zdolności mają znaczenie!

W celu ustalenia odpowiedzi na to nurtujące pytanie postanowił on sprawdzić na podstawie danych historycznych, jak często dzieci zaczynają pracę w firmie, w której niedawno został zatrudniony ich rodzic, a jak często w przedsiębiorstwie, w którym w ciągu najbliższych kilku kwartałów rodzic znajdzie pracę. W końcu, jeżeli to kwestia umiejętności odziedziczonych po rodzicu, to w obu tych przedsiębiorstwach zapewne młody Amerykanin odnalazłyby się równie dobrze. Nie powinniśmy zaobserwować znaczącej różnicy między prawdopodobieństwem zatrudnienia się w pierwszej firmie a szansą znalezienia pracy w tej drugiej. Jednakże w rzeczywistości prawdopodobieństwo, że wchodzący na rynek pracy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych będzie pracował w firmie, w której obecnie pracuje jego rodzic, jest pięciokrotnie większe, niż to, że znajdzie pracę w firmie, w której dopiero w przyszłości zatrudni się jego ojciec bądź matka. 

Do tego, z innych badań wiemy, że w niektórych branżach wykorzystanie kontaktów społecznych jest popularniejszym zjawiskiem niż w innych. Jak wskazuje badacz, szczególnie ważne znaczenie koneksje mają w sektorach tzw. niebieskich kołnierzyków. Z tego powodu postanowił on sprawdzić, czy akurat w takich branżach zaczynają pracę u pracodawców rodziców młodzi Amerykanie. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, dokładnie tak jest. Praca u pracodawcy rodzica jest rozpowszechniona w handlu hurtowym, budownictwie oraz produkcji przemysłowej. Z kolei na przykład w usługach gastronomicznych, czy zakwaterowaniu, analizowane zjawisko praktycznie nie występuje.

W jakich branżach praca u pracodawcy rodzica jest najbardziej popularna?

Zobacz także: Raport PITD: Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Na jaką pensję można liczyć w 2022 roku?

Praca u pracodawcy rodzica popłaca i to bardzo!

Co więcej, znajomości nie tylko są w stanie potencjalnie ułatwić znalezienie pracy, ale również, dzięki nim, młodzi Amerykanie zaczynają swoją ścieżkę zawodową z wyższymi wynagrodzeniami. Osoby zaczynające pracę w przedsiębiorstwie, w którym zatrudniony jest ich rodzic, zarabiają początkowo o 19 proc. więcej, niż w sytuacji, w której znaleźliby oni pracę na rynku, nie korzystając przy tym z koneksji. Przy czym, jak zaznacza autor badania, ten bonus jest relatywnie duży. Wynosi on ok. jedną czwartą premii płacowej, na jaką Amerykanin może liczyć za skończenie trwających kilka lat studiów! Jednakże, dlaczego praca u pracodawcy rodzica tak popłaca?

W celu udzielania odpowiedzi na to pytanie musimy cofnąć się do czwartego akapitu. Otóż kolesiostwo jest szczególnie popularne w dziale gospodarki określonym przez badacza mianem produkcji i bardzo mało powszechne w sektorze usług, w którym znaczne umiejętności nie są wymagane. Z kolei tak się składa, że średnio płace w tym pierwszym sektorze są wyższe, niż w tym drugim. Oznacza to, że młodzi, zaczynając pracę w firmie, w której zatrudniony jest ich rodzic, znacznie rzadziej rozpoczynają swoją karierę zawodową od pracy w restauracji fast food niż w fabryce samochodów. Dzięki temu na początku ścieżki zawodowej cieszą się większymi zarobkami.

Do tego, jak informuje ekonomista, różnica wynikające z dobrego rozpoczęcia utrzymuje się przez co najmniej 3 lata, a potem zaczyna maleć. Młodzi, którzy zaczęli pracę nie u pracodawcy swoich rodziców, wraz z upływem czasu doganiają swoich kolegów, wspinając się po szczeblach kariery. 

Czy znajomości ułatwiają życie? Tak, zwiększają dochód i umożliwiają awans społeczny [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker