Azja i Oceania

Sri Lanka szykuje ważne reformy gospodarcze, aby ustabilizować sytuację w państwie

Państwo współpracuje z MFW oraz Bankiem Światowym

Sri Lanka wprowadza konieczne reformy, które mają na celu opanowanie sytuacji ekonomicznej w państwie, w tym stabilizację gospodarki. Państwo współpracuje z MFW oraz Bankiem Światowym w celu opracowania planu naprawczego. Problemem wciąż pozostaje odwlekanie zgody na restrukturyzację zadłużenia przez niektórych wierzycieli. 

Sri Lanka wprowadza planowane reformy – czego można się spodziewać?

W obliczu narastającego kryzysu gospodarczego w państwie, władze Sri Lanki planują przeprowadzić reformy gospodarcze. W tym celu zatwierdzono budżet, który ma na celu poprawę stanu finansów państwa. Budżet w wysokości 15 mld USD obejmuje pakiet pomocowy w wysokości 117 mln USD dla osób dotkniętych kryzysem.

Rząd planuje restrukturyzację przedsiębiorstw państwowych w celu poprawy ich finansowej efektywności. Co więcej, podwyższone zostaną również podatki, a zmniejszone dotacje do energii elektrycznej. Niektóre z tych zmian są realizacją propozycji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego przedstawiciele od miesięcy prowadzą rozmowy na temat kryzysu z rządem azjatyckiego państwa.

Zobacz także: Nie tylko Sri Lanka! Te kraje również są zagrożone głębokim kryzysem gospodarczym

Zadłużenie Sri Lanki – ogromna przepaść finansowa

Całkowity dług zagraniczny Sri Lanki przekracza 51 mld USD, z czego 28 mld USD musi zostać spłacone do 2027 roku. W kwietniu tego roku ogłoszono wstrzymanie spłaty 7 mld USD długu zagranicznego. Ponadto zawarto umowę z MFW dotyczącą przekazania 2,9 mld USD w ciągu czterech lat.

Finansowa przyszłość Sri Lanki zależy głównie od Chin i od tego, czy Pekin zgodzi się na planowaną restrukturyzację zadłużenia. Mowa o 7,4 mld USD, które pożyczono, aby ratować gospodarkę przed jej tegorocznym upadkiem.

Zobacz także: Rosyjski Aeroflot wznowi loty do Indii, Tajlandii i na Sri Lankę

Wsparcia Sri Lance udzieli również Bank Światowy. Zatwierdzono uprawnienia do dostępu do finansowania preferencyjnego w celu ustabilizowania gospodarki i ochrony źródeł utrzymania z Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA). To wsparcie, które dzięki niskim stopom, ma pomóc w zapanowaniu nad kryzysem. Mowa głównie o ochronie środków do życia milionów obywateli, którzy zmagają się z widmem głodu i braku leków.

IDA to jedna z instytucji Banku Światowego, która finansuje walkę ze skrajnym ubóstwem w najbiedniejszych i najbardziej narażonych krajach świata. W jej ramach udzielane są kredyty i pożyczki o zerowym lub niskim oprocentowaniu na projekty i programy stymulujące wzrost gospodarczy.

Akihiko Nishio, wiceprezes Banku Światowego ds. finansowania rozwoju powiedział:

Jesteśmy zaangażowani w pomoc mieszkańcom Sri Lanki w tym czasie wielkiej potrzeby, aby ich kraj odwrócił się i przywrócił dobrobyt gospodarczy. Bank Światowy jest gotowy wspierać Sri Lankę we wdrażaniu reform, które zmniejszą ubóstwo i odbudują gospodarkę, tworząc podstawy dla zrównoważonego wzrostu.

Dzięki IDA Bank Światowy zapewni finansowanie na preferencyjnych warunkach, pomoc techniczną i doradztwo polityczne w czasie przeprowadzania najważniejszych reform w kraju, które mają na celu przyspieszenie odbudowy i poprawę perspektyw gospodarczych. Preferencyjne finansowanie to także mniejsza presja na obsługę zadłużenia.

Ali Sabry, Minister Spraw Zagranicznych Sri Lanki, powiedział:

W tym czasie krytycznej potrzeby na Sri Lance doceniamy szybką reakcję Banku Światowego i jego wizję jako pierwszego partnera rozwojowego, który zareaguje w rekordowym czasie poprzez zmianę przeznaczenia istniejących operacji, aby pomóc zachować instytucje Sri Lanki do świadczenia podstawowych usług. Odwrotne przejście do IDA umożliwi nam dostęp do zasobów, które pomogą utrzymać instytucje, aby stały się bardziej odporne i reagowały na potrzeby mieszkańców Sri Lanki.

Kryzys ekonomiczny w państwie pogarszają skutki kataklizmów. Ostatni cyklon Mandous spowodował śmierć setek zwierząt gospodarskich oraz zniszczył domy znajdujące się na wybrzeżu. Na północnych farmach Sri Lanki trwają akcje ratunkowe. W Zatoce Bengalskiej wyjątkowo zimna pora przyczyniła się do porywistych wiatrów.

Wyjście z kryzysu w Sri Lance będzie trwało latami w obecnych warunkach. Wieloletnie zaniedbania, korupcja oraz nepotyzm odcisnęły trwałe piętno na wizerunku oraz wiarygodności państwa na arenie międzynarodowej. Pomoc jest jednak kluczowa, gdyż zwykli obywatele w warunkach kryzysu nie mają dostępu do najważniejszych produktów z importu, w tym leków, sprzętu medycznego czy benzyny.

Nadchodzi fala bankructw w krajach EMDE? Sri Lanka może być dopiero początkiem [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker