Afryka i Bliski WschódAmerykiAzja i OceaniaFinanseGospodarka

Nie tylko Sri Lanka! Te kraje również są zagrożone głębokim kryzysem gospodarczym

Pomimo że w mediach głośno jest o Sri Lance i Pakistanie, kraje zagrożone bankructwem to również m.in. Etiopia, Egipt czy Ghana. 

Kraje zagrożone bankructwem

W realiach gospodarczych jesteśmy świadkami rosnących cen kredytów, inflacji oraz zadłużeń. Obawy gospodarcze coraz częściej dotyczą państw rozwijających się, które mierzą się z wieloma wyzwaniami. Sri Lanka, Liban, Rosja, Surinam i Zambia borykają się z pogłębiającym kryzysem. Analizy ekonomiczne pokazują, że Białoruś jest na skraju niewypłacalności, a co najmniej kilkanaście państw jest zagrożonych niewypłacalnością.

Zobacz także: Nadchodzi fala bankructw w krajach EMDE? Sri Lanka może być dopiero początkiem [ANALIZA]

Gdzie kryzys może okazać się najdotkliwszy?

1 Argentyna, nazywana również światowym liderem w kwestii niewypłacalności. Według najnowszych danych dotyczących tamtejszej gospodarki na nielegalnym rynku peso jest obecnie notowane z prawie 50% dyskontem. Co więcej, rezerwy są na najniższym poziomie w historii, a obligacje są warte 20 centów za dolara (mniej niż połowę ich wartości restrukturyzacji zadłużenia po 2020 roku). (Więcej: Argentyna jest w kryzysie – Zbliża się szóste bankructwo w ciągu 40 lat).

2 Ekwador. Pomimo że państwo popadło w problemy zaledwie dwa lata temu, obecnie rosną one do ogromnej rangi. Wszystko przez masowe protesty skierowane przeciwko prezydentowi, Guillermo Lasso. Obecnie rząd dotuje dotuje żywność i paliwo.

3 Egipt. Państwo odnotowało w tym roku wskaźnik zadłużenia sięgający 95% PKB. JPMorgan szacuje, że w tym roku odpływy funduszy zagranicznych wyniosły około 11 miliardów dolarów. Ponadto według FIM Partners Egipt musi zapłacić 100 miliardów dolarów długu w ciągu najbliższych pięciu lat, w tym w 2024 roku za obligacje o wartości 3,3 miliarda dolarów. Kair w marcu zwrócił się do MFW o pomoc.

4 Etiopia. Pomimo że to potęga finansowa w regionie Afryki Wschodniej, rząd przyznaje się do porażki w zarządzaniu systemem finansowym. Etiopia w ostatnich latach odnotowała ekspansję gospodarczą. Stolica państwa jest jednym z najbogatszych miast na kontynencie. Pomimo tego inflacja w Etiopii od roku utrzymuje się powyżej 25%. Płace klasy robotniczej przez lata pozostawały w stagnacji, czyniąc etiopskich pracowników jednymi z najniżej opłacanych ludzi na świecie. Od 2017 roku rząd przechodzi poważną dewaluację. W ciągu ostatnich czterech lat wartość waluty spadła o 126% w stosunku do dolara.

5 Ghana. Zaciąganie pożyczek doprowadziło do wzrostu wskaźnika zadłużenia Ghany do PKB do prawie 85%. Wydano już ponad połowę dochodów podatkowych na spłatę odsetek od zadłużenia. Waluta cedi tylko w tym roku straciła około jednej czwartej swojej wartości w tym roku. Ponadto odnotowano wzrost inflacji o jedną trzecią.

6 Kenia. Ok. 30% przychodów Kenii przeznacza się na spłatę odsetek od zadłużenia. Sytuacja ta jest problematyczna, gdyż obligacje o wartości ponad pół miliarda dolarów mają termin zapadalności w 2024 roku.

7 Tunezja. Poprzez działania prezydenta Kaisa Saieda dotyczące m.in. podporządkowania sobie władzy sądowniczej i niechęci do rozmów ze związkami zawodowymi, w państwie panuje chaos, który uderza głównie w dochodowy sektor turystyczny. Konieczne zatem jest jak najszybsze zawarcie porozumienia z MFW. Temat Tunezji i problemów gospodarczych państwa pogłębiliśmy tutaj: Tunezja pogrąża się w chaosie. Złożone problemy gospodarczo-polityczne prowadzą do eskalacji napięć.

8 Pakistan. Rząd co prawda osiągnął porozumienie z MFW, jednak kryzys w kraju ulega pogłębieniu. Problemem są przede wszystkim rosnące koszty importu energii, które narażają państwo na niebezpieczeństwo kryzysu bilansu płatniczego. Co więcej, rezerwy skurczyły się do 9,8 miliarda dolarów, co wystarczyło na pięciotygodniowy import. Wartość rupii pakistańskiej spadła do rekordowo niskiego poziomu. Administracja państwa wydaje 40% dochodów na spłatę odsetek. Temat Pakistanu opisaliśmy dokładnie tutaj: Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW.

9. Nigeria. Afrykańskie państwo ma problem z pogłębiającą się luką na obligacjach, która wynosi obecnie nieco ponad 1000 pb. Rząd przeznacza blisko 30 proc. swoich dochodów na obsługę zadłużenia. Istnieje jednak nadzieja, że rosnące krajowe rezerwy pozwolą na 500 milionów dolarów spłaty obligacji w ciągu roku.

David Rogovic z agencji Moody’s powiedział o Kenii, Egipcie, Tunezji i Ghanie:

Te narody są najbardziej podatne wyłącznie ze względu na wielkość zadłużenia spłacanego w stosunku do rezerw oraz kwestie fiskalne związane ze stabilizacją zadłużenia.

Zobacz także: SriLankan Airlines wyczerpały swoje zapasy paliwa. Kraj jest bankrutem

Obecnie kilka afrykańskich państw ubiega się o pomoc MFW. Najgłośniej jest o problemach Sri Lanki oraz Pakistanu. Z oczywistych względów jako państwo poważnie zagrożone kryzysem finansowym podaje się również Ukrainę.

Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker