GospodarkaPolska

Zagraniczne firmy wybierają Polskę – obcy kapitał coraz bardziej obecny

Zagraniczne firmy coraz chętniej lokują swoje biznesy w Polsce. Niestety wojna w 2022 roku może zaburzyć ten trend

Mimo pandemii i kryzysu gospodarczego w 2021 zagraniczne firmy chętnie wybierały Polskę. Nasz kraj stał się pod względem atrakcyjności inwestycji zagranicznych bardzo popularny, co widać w ostatnich badaniach. Niestety w 2022 roku ze względu na niepewną sytuację rynkową napływ zagranicznego kapitału może zostać ograniczony.

Zagraniczne firmy w Polsce – jak zmieniły się liczby?

Według tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2021 roku w naszym państwie działało 23,3 tysięcy firm z dominującym kapitałem zagranicznym. Łączna wartość tego kapitału ulokowanego w naszej gospodarce wyniosła 231,5 mld złotych. Porównując to z 2020 rokiem, według danych GUS poprawiliśmy wynik o 7,4%. Wynika to głównie z dużego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Zobacz także: Inwestycje zagraniczne w Polsce rosną! – polskie inwestycje za granicą nadzwyczaj dochodowe

2021 rok był rekordowy pod względem inwestycji tego rodzaju, a wszystko to wydarzyło się mimo trwającej w tamtym czasie pandemii. Niestety jak zauważają analitycy z PIE, rosyjska inwazja na Ukrainę może spowodować pogorszenie się perspektyw w kontekście całego 2022 roku. Zaznaczają, że trudniej jest pozyskiwać kapitał zagraniczny, gdyż inwestorzy obawiają się eskalacji konfliktu.

Wyżej przytoczone firmy w 2021 roku zapewniały w Polsce zatrudnienie dla 2,11 mln osób, co przełożyło się na 14% ogólnej liczby zatrudnionych w naszej gospodarce. Co prawda są to firmy przeważnie małe, zatrudniające mniej niż 49 osób. Takie podmioty w ogólnej strukturze gospodarczej państwa stanowią 80,1%. Trzeba jednak zaznaczyć, że duże przedsiębiorstwa, czyli takie, które zatrudniają powyżej 250 pracowników, również wywierają istotny wpływ na gospodarkę. Niestety w ogólnej strukturze stanowią one jedynie blisko 7%. Ciekawe jest jednak to, że właśnie te duże podmioty zagraniczne, których jest niewiele, odpowiadają za 51% zagranicznego kapitału oraz za aż 76,8% miejsc pracy zapewnianych przez wszystkie zagraniczne firmy.

Skąd konkretnie pochodzą te przedsiębiorstwa?

Według PIE najwięcej firm nierodzimych ma pochodzić z Niemiec – 18,8%, Holandii – 18,1% oraz Francji – 12%. Możemy zauważyć aktywność kapitału z państw Unii Europejskiej, czemu bez wątpienia sprzyja wspólny rynek wewnętrzny. Natomiast państwem spoza wspólnoty o sporym udziale w naszym rynku jest Korea Południowa. Zajmuje ona siódme miejsce pod względem kapitału, co odpowiada 3,7% ogólnego poziomu udziału kapitału zagranicznego w Polsce. Wyprzedziła w tym rankingu nawet Wielką Brytanię.

Zobacz także: Zagraniczne inwestycje zarabiają w Polsce najlepiej w UE

Jeżeli skupimy się na poszczególnych sektorach, zauważymy, że praktycznie co czwarta firma z zagranicznym kapitałem jest związana z działalnością handlową oraz naprawą samochodów. Mniej liczne są przedsiębiorstwa trudniące się przetwórstwem przemysłowym, jednak to właśnie one posiadają najwięcej zakumulowanego kapitału zagranicznego. Dodatkowa aż ponad połowa przedsiębiorstw z zagranicy zarabia na eksporcie swoich towarów do państw trzecich.

W tym miejscu warto przytoczyć badanie przeprowadzone przez PIE w 2022 roku. Wynika z niego, że firmy zagraniczne zajmujące się eksportem mają inne atuty względem swojej konkurencji. To one znacznie częściej korzystają z nowych technologii takich jak, chociażby robotyzacja miejsc pracy. Częściej również wprowadzają innowacje. Według PIE 37% firm eksportowych nieposiadających kapitału zagranicznego w przeciągu ostatnich trzech lat nie wprowadzało żadnych innowacji ani do swoich produktów, ani do systemu zarządzania. Dla porównania w analogicznej sytuacji pozostaje 29% firm zagranicznych.

Zobacz także: PKP PLK rozpoczynają nowe inwestycje kolejowe w Wielkopolsce. Możliwe utrudnienia

PIE taki stan rzeczy komentuje następująco:

Dla eksporterów bez udziału kapitału zagranicznego częstszym sposobem konkurowania było opieranie się wyłącznie na konkurencji cenowej. Tak konkurowało 25 proc. firm bez zagranicznego kapitału i 7 proc. z kapitałem zagranicznym. Przedsiębiorstwa cechowały także odmienne sposoby poprawiania kondycji ekonomiczno-finansowej. Firmy z kapitałem zagranicznym częściej działały na rzecz redukcji kosztów administracyjnych (52 proc. wobec 27 proc. firm z kapitałem krajowym), natomiast firmy z kapitałem wyłącznie polskim częściej podejmowały działania na rzecz znalezienia nowych odbiorców swoich towarów. Może to sprawiać, że firmy bez kapitału zagranicznego będą lepiej adaptować się do nowych warunków w okresie spowolnienia gospodarczego.

Inwestycje petrochemiczne Orlen: trwają rozmowy z Saudi Aramco

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker