Azja i OceaniaGospodarka

Kazachstan ureguluje oraz opodatkuje krajowy rynek kryptowalut

Rynek kryptowalut w Kazachstanie zostanie uregulowany przez tamtejsze władze. Do tego na branżę zostanie nałożony szereg podatków

Rynek kryptowalut w Kazachstanie zostanie uregulowany przez tamtejsze władze. W celu zapobiegnięcia blackoutom od nowego roku górnicy zajmujący się wydobyciem takich aktywów będą mogli skupować jedynie nadwyżki wytworzonej w kraju energii elektrycznej. Do tego na branżę zostanie nałożony szereg podatków. Choćby kopalnie cyfrowej waluty zostaną zobowiązanie do płacenia podatku od osób prawnych. 

Chiny napędziły rozwój rynku kryptowalut w Kazachstanie

W 2021 roku co rusz świat obiegały informacje o kolejnych regulacjach uderzających w rynek kryptowalut wprowadzonych przez Chiny. W maju Państwo Środka zakazało instytucjom finansowym i firmom płatniczym świadczenia usług związanych z tymi aktywami. Nieznacznie później, bo w czerwcu, władze prowincji Syczuan, będącej swego czasu chińskim zagłębiem kryptowalutowym, nakazały zamknąć wszelkie funkcjonujące na jej terenie kopalnie Bitcoina. Z kolei pod koniec zeszłorocznego września Komunistyczna Partia Chin postanowiła ostatecznie rozprawić się z tym rynkiem kryptowalutowym. Ustanowiła ona, że uczestnictwo w nim jest przestępstwem. Działanie to sprawiło, że wydobywanie cyfrowych aktywów stało się w tym kraju nielegalne, a wielu górników musiało znaleźć inne miejsce do dalszego prowadzenia swojej działalności. 

Zobacz także: Salwador na kryptowalutach stracił 70 mln USD. Obecnie mogą pomóc jedynie Chiny

Przy czym uwagę wielu z nich przykuła jedna z byłych republik radzieckich – Kazachstan. Jednym z ważniejszych, jeżeli nie najważniejszym czynnikiem, decydującym o rentowności kopalni kryptowalut są ceny energii, gdyż wydobywanie cyfrowych aktywów wiąże się ze zużyciem jej w znacznych ilościach. Z kolei te w Kazachstanie ze względu na spore złoża gazu, jak i ropy są na relatywnie niskim poziomie. Z tego też powodu wielu górników i to nie tylko z Chin postanowiło rozpocząć bądź przenieść tam swoją działalność. Dzięki temu, jak informuje Geco Capital OU, kraj ten stał się drugim co do wielkości producentem Bitcoina na świecie! 

Rynek kryptowalut w Kazachstanie zostanie uregulowany

Jednakże zdaniem władz szybko rozwijający się rynek kryptowalut w Kazachstanie stał się niemałym problemem dla tamtejszej, stosunkowo przestarzałej sieci energetycznej. Na początku 2022 roku w kraju tym doszło do sporych zamieszek. Sytuacja zrobiła się tak niestabilna, iż w pewnym momencie prezydent postanowił wprowadzić stan wyjątkowo w największym mieście w kraju liczącym prawie 2 mln mieszkańców (szerzej o nich pisaliśmy między innymi tutaj: Protesty Kazachstan: Kazachowie szturmują siedzibę lokalnych władz). Jedną z głównych przyczyn protestów był znaczny wzrost cen energii, który zdaniem władz, miał być spowodowany między innymi przez znaczny wzrost wydobycia kryptowalut. Do tego w Kazachstanie w tym i zeszłym roku miało miejsce wiele blackoutów, które w opinii rządzących, również w dużej mierze zostały spowodowane przez Bitcoinowych górników. Z tych powodów, w kraju tym ma wejść nowe prawo, które zapobiegnie powstaniom takich sytuacji w przyszłości. 

Zobacz także: Lotnisko w Ałmatach zablokowane przez protestujących! Anulowano loty

Zgodnie z przegłosowaną przez niższą izbę parlamentu ustawą, rynek kryptowalut w Kazachstanie ma zostać uregulowany. Po pierwsze, jak donosi Geco Capital OU, aby trudnić się wydobyciem cyfrowych aktywów w tym kraju trzeba będzie mieć rządową licencję, której będą dwa rodzaje. Jedna będzie wydawana dla właścicieli centrów przetwarzania danych, po spełnieniu przez nich odpowiednich kryteriów dotyczących między innymi bezpieczeństwa. Druga zaś jest przeznaczona dla górników wynajmujących komórki we wspomnianych podmiotach. Przy czym, co bardzo ważne, właściciele centrów będą mogli pozyskiwać energię elektryczną jedynie w wyniku nabywania jej nadwyżek na aukcjach przeprowadzanych przez państwowego Kazachstańskiego Operatora Rynku Energii Elektrycznej i Energii. 

Władza zamierza zwiększyć wpływy budżetowe

Przy okazji tamtejsze władze mają zamiar zwiększyć wpływy budżetowe. Nowa ustawa zakłada nałożenie na branże szeregu podatków. Wraz z nadejściem 2024 roku licencjonowane centra przetwarzania danych będą traktowane jak zwykłe przedsiębiorstwa, przez co będą musiały uiszczać podatek od osób prawnych. Z kolei osoby zajmujące się obrotem kryptowalut zostaną zobowiązane do uiszczania podatku od wartości dodanej (VAT). Do tego władze nałożą specjalną opłatę na giełdy kryptowalutowe funkcjonujące w tym kraju, takie jak na przykład Binance. 

Etiopia zrezygnowała z zakazu kryptowalut i postanowiła je uregulować

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker