Polska

Wydatki cudzoziemców w Polsce wzrosły o ponad 30% w pierwszych trzech kwartałach roku

Wydatki cudzoziemców w Polsce są bardzo zróżnicowane. W trzech kwartałach roku cudzoziemcy przekraczający naszą granicę wydali ok. 11,7 mld zł. 

Wydatki cudzoziemców w Polsce – najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wydatków uchodźców w Polsce w pierwszych kwartałach 2022 roku. W pierwszych trzech kwartałach osoby, które przybyły do Polski wydały łącznie 11,7 mld zł. Stanowi to wzrost o 36,7% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Wówczas wydatki te były na poziomie 8,5 mld zł.

Zobacz także: Polska pomoc dla Ukrainy oraz uchodźców sięga 40 mld złotych

W III kwartale 2022 roku liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 78,6 mln. W ogólnej liczbie przekroczeń granicy cudzoziemcy (nierezydenci) stanowili 55,8%, a mieszkańcy Polski (rezydenci) odpowiadali za 44,2%. Co istotne, ruch graniczny z Polski i do Polski był większy o 16,3 mln przekroczeń względem roku ubiegłego. Dane te są powiązane z okresem pandemii, gdy mobilność była mniejsza z uwagi na liczne obostrzenia. W analizowanym okresie 75,4% ogółu przekroczeń dotyczyło granicy lądowej Polski z krajami Unii Europejskiej (UE), 16,3% granicy na lotniskach, 7,4% zewnętrznej granicy lądowej UE i 0,8% granicy morskiej.

Zobacz także: Wielka Brytania wprowadzi nowe przepisy w 2023 r. Uderzą w polskie firmy

Ile cudzoziemcy wydają w Polsce?

W III kwartale 2022 roku wartość towarów i usług zakupionych w naszym kraju w 2022 roku wyniosła 11,7 mld zł. W tym okresie wydatki poniesione w tym okresie przez mieszkańców Polski poza granicami Polski wyniosły 7,9 mld zł. Było to odpowiednio o 36,7% i o 33,4% więcej niż w 2021 roku.

GUS

Jak wskazuje GUS:

W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w 3 kwartale 2022 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (52,0%), następnie z: Ukrainą (18,8%), Czechami (13,0%), Słowacją (8,5%), Litwą (4,4%), Białorusią (3,0%) i Rosją (0,3%).

Jeśli chodzi o mieszkańców Polski, którzy przekroczyli granicę kraju, największe wydatki poniesiono za granicą Niemiec (57,1%), Czechami (25,4%) oraz Słowacją (14,4%). Następnie w kolejności znajdują się: Litwa (2,5%), Ukraina (0,3%) oraz Białoruś (0,2%).

Jak widać na poniższej grafice GUS, obcokrajowcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE, na terenie Polski na zakup towarów (nieżywnościowych) przeznaczyli 77,3% wydatków. Na żywność i napoje bezalkoholowe odpowiednio 13,6%. Natomiast Polacy, którzy przekraczali zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski, większość wydawanych pieniędzy przeznaczali na towary nieżywnościowe. Na żywność i napoje bezalkoholowe przeznaczano ok. 10,6%.

GUS

Według danych na III kwartał granicę lądową Polski przekraczali zazwyczaj mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych w odległości do 50 km od granicy (71,5% cudzoziemców i 69,4%, w tym 52,6% cudzoziemców i 57,5% Polaków mieszkało w pasie do 30 km od granicy).

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy komentuje wyniki opublikowane przez GUS następująco:

Ruch na granicy polsko-ukraińskiej jest dosyć stabilny już od jakiegoś czasu. Podobna liczba osób każdego miesiąca wjeżdża i wyjeżdża z naszego kraju, choć saldo w październiku i listopadzie było dodatnie, co oznacza, że więcej osób do nas przyjechało. To przekłada się bezpośrednio na wydatki Ukraińców w Polsce, które w pandemii zdecydowanie spadły, a teraz wracają do trendu wzrostowego. W czasach przed COVID-19 nasi wschodni sąsiedzi co kwartał wydawali w Polsce średnio 2 mld zł. Teraz w trzecim kwartale wydali 1,7 mld zł, co jest dobrą informacją, biorąc pod uwagę, że ostatnio taki odczyt widzieliśmy w 2019 roku.

Jeszcze przed wybuchem pandemii, a więc w latach 2017-2019 Ukraińcy przyjeżdżający do Polski wydali w pierwszych kwartałach roku ok. 5,5 mld zł. Podczas pandemii w 2020 roku wynik ten był niższy o 2 mld zł z uwagi na obostrzenia i ograniczenia w transporcie. Obecnie wyniki te wracają do trendu wzrostowego.

W przypadku Polaków widać znaczący trend kupowania nie tylko za granicą, ale również w zagranicznych sklepach internetowych. To dynamicznie rozrastający się rynek powiązany ze wzrostem e-commerce. Badania pokazują, że niemal połowa polskich konsumentów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonała zakupu produktu bądź usługi od zagranicznego dostawcy. Na zagranicznych platformach kupujemy zazwyczaj buty oraz odzież. Coraz więcej przeznaczamy natomiast na kosmetyki i biżuterię (Więcej: Dyrektywa Omnibus weszła w życie! Koniec z fake promocjami).

Polska zmierza w stronę płytkiej recesji – prognozy na przyszłe lata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker