Azja i Oceania

Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie. Gra o wpływy trwa

Afganistan zawarł z Chinami kontrakt na wydobycie ropy. To kolejny krok w tworzeniu chińskich wpływów w tym państwie

To historyczna chwila dla Afganistanu. Kontakt zawarty między afgańską administracją a chińskim przedsiębiorstwem to pierwsza znacząca inwestycja zagraniczna w Afganistanie od czasu, gdy władzę w państwie przejęli talibowie. To kolejny krok na drodze zacieśniania stosunków między Afganistanem a Chinami, które starają się włączyć swojego sąsiada do Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie

Administracja rządzonego przez talibów Afganistanu zawarła w czwartek kontrakt z chińską firmą na wydobycie ropy. Umowa obejmuje pozyskiwanie surowca z regionu Amu Darya i poszerzenie zapasów ropy w północnym regionie kraju Sar-e Pul. Kontakt został zawarty podczas oficjalnej ceremonii i podpisany przez p.o. ministra przemysłu wydobywczego i ropy naftowej, szejka Shahabuddin Delawar oraz urzędnika Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Co (CAPEIC). W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. wicepremier Baradar i ambasador Chin w Afganistanie Wang Yu

Podczas konferencji prasowej Baradar tak komentował fakt, że Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie:

W ostatnim czasie kilka projektów zostało zaaprobowanych przez Komisję Gospodarczą. Ich realizacja pozwoli poczynić fundamentalne kroki dla pomyślności naszego kraju i dobrobytu społecznego.

To pierwsza znacząca inwestycja zagraniczna, od kiedy w sierpniu 2021 r. władzę w Afganistanie przejęli talibowie. Chińczycy będą wydobywać ropę na obszarze 4500 km2 w prowincjach Sar-e Pul, Jawzjan oraz Faryab. Według stanowiska rządowego dzięki inwestycji pracę otrzyma blisko 3 tys. osób. CAPEIC ma inwestować w projekt blisko 150 mln dolarów rocznie w ciągu pierwszych trzech lat, a następnie ta wartość ma wzrosnąć do 540 mln dolarów. Cały kontrakt został zawarty na okres 25 lat. Udział talibów w projekcie wynosi… 20 proc., choć według jednego z przedstawicieli afgańskiej administracji, może wzrosnąć do 75 proc. 

Zobacz też: Chińczycy otwierają pierwszą filię firmy wydobywczej w Kabulu. Rozpoczyna się ekspansja w Afganistanie

Wang Yu podkreślał znaczenie inwestycji dla relacji afgańsko-chińskich i pozytywnym wpływie chińskich działań na wzrost gospodarczy kraju. Nie zabrakło też swoistego zobowiązania afgańskiego rządu do zapewnienia bezpieczeństwa dla inwestycji w niestabilnym otoczeniu politycznym kraju. Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie, o ile Afgańczycy podejmą odpowiednie kroki. Wang Yu mówił:

Kontakt na wydobycie ropy w Amu Darya to ważny projekt pomiędzy Chinami a Afganistanem. Wierzę i mam nadzieję, że Afgańczycy podejmą praktyczne i efektywne środki dla zapewnienia bezproblemowej i bezpiecznej działalności naszej inwestycji. To pozwoli także wzmocnić przekonanie wśród większej liczby zagranicznych inwestorów, że warto rozwijać swój biznes w Afganistanie.

Chińczycy prowadzą także rozmowy w sprawie kopalni miedzi na południu kraju.

Afganistan i jego bogactwo w surowce

W zależności od różnych szacunków Afganistan dysponuje surowcami o wartości 1-3 bln dolarów. Z danych Ministerstwa Przemysłu Wydobywczego i Ropy Naftowej afgańskiego rządu z 2021 r. wynika, że na terenie kraju leży 2,3 mld ton żelaza, 12,4 mln ton miedzi, 4,5 mln ton aluminium, 1,4 mln ton metali ziem rzadkich, prawie 244 tys. ton ołowiu i cynku, ponad 33 tys. ton rtęci oraz prawie 2,7 tys. kg złota. Złoża ropy naftowej oceniane są na 1,6 mld baryłek, gazu ziemnego – na 16 bln stóp sześciennych, a płynnego gazu ziemnego- na 500 mln baryłek. 

Wycofanie sił militarnych USA z Afganistanu zrodziło obawy o powiększenie wpływu wschodnich państw w tym regionie. Nie były to próżne obawy. Chińczycy według strategii obranej w Inicjatywie Pasa i Szlaku proponują zwykle, oficjalnie, zdecydowanie lepsze warunki, wydają się bardziej ugodowi, a inwestycje korzystniejsze. Do gry włączyła się także Rosja, której także zależy na przyjaznych stosunkach z Afganistanem. 

Zobacz też: Azja Centralna stawia pierwsze kroki w branży dronowej. Mowa o znaczących kontraktach

Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie, mimo że formalnie go nie uznają

Chiny nie uznają oficjalnie afgańskiego rządu utworzonego przez talibów w 2021 r. To jednak nie przeszkadza im w poszerzaniu swoich wpływów w tym regionie w ostatnich latach. Afganistan to ważny element największego chińskiego przedsięwzięcia strategicznego – Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). Chiny nie zamierzają z niego rezygnować – wręcz przeciwnie. Inicjatywa Pasa i Szlaku została zapoczątkowana w 2013 r. przez Xi Jinpinga. W ramach programu Chińczycy m.in. dostarczają finansowanie dla krajów rozwijających się. Budują porty, lotniska, drogi, mosty. W Afganistanie Chiny inwestują od lat, z różnym skutkiem. Prowadzą także działania dodatkowe – do Afganistanu wysłały chociażby pomoc podczas pandemii wartą 31 mln dolarów – żywność, leki, szczepionki. 

Czy Chiny pomogą talibom odbudować Afganistan?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker