EuropaGospodarkaNews

Czy sześciodniowy tydzień pracy stanie się przyszłością Rosji?

Badania pokazują, że jest to bardzo zły pomysł.

W świecie, który wydaje się z dnia na dzień stawać coraz bardziej nasyconym technologią i gdzie wydajność staje się coraz większym priorytetem, pojawiają się różne propozycje zmian w organizacji obowiązków. Jedną z nich jest propozycja wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy w Rosji. A to z kolei stoi to w sprzeczności z globalnymi trendami skracania tygodnia pracy. Nie ma co jednak ukrywać, że tam, gdzie Zachód szuka rozwiązań, tam Moskwa widzi zagrożenie i zgorszenie.

Sześciodniowy tydzień pracy w Rosji — nowa rzeczywistość, czy kolejne problemy?

Od kilku lat trwa gorąca dyskusja na temat liczby dni roboczych w tygodniu. Wielu wśród Rosjan popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni, z jednym dodatkowym dniem wolnym. Ta inicjatywa zdobyła dużą popularność, a niektóre firmy już z powodzeniem przetestowały taki model pracy.

Z drugiej strony, pojawiają się głosy, które proponują zwiększenie liczby dni roboczych do sześciu. Taki pomysł postawiło na wokandę Avanti, stowarzyszenie na rzecz rozwoju patriotyzmu biznesowego w Rosji. Ich zdaniem, dłuższy tydzień pracy pomoże wzmocnić rosyjską gospodarkę i przyczynić się do technologicznego przełomu.

Czytaj również: Europa wygrywa wojnę energetyczną z Rosją. Plan Putina to niewypał?

Argumenty na rzecz wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni często odnoszą się do doświadczeń innych krajów, w których liczba godzin pracy w tygodniu jest znacznie wyższa niż w Rosji. Przykładowo, w Tajlandii tydzień pracy może wynosić do 84 godzin, a na Seszelach – 74 godziny.

Jak informuje moskiewska Komsomolskaja Prawda reakcja na propozycję Avanti była bardzo negatywna. Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR) wyraziła sprzeciw, argumentując, że kwestia liczby dni roboczych w tygodniu jest już regulowana przez obowiązujące przepisy. Pracodawcy mają prawo do ustalenia cztero-, pięcio-, a nawet sześciodniowego tygodnia pracy, pod warunkiem że łączna liczba godzin pracy nie przekroczy 40 godzin tygodniowo.

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Komsomolskaja Prawda, ponad 80% Rosjan nie popiera pomysłu wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy. W tej sytuacji wydaje się mało prawdopodobne, aby taka propozycja zyskała oficjalne poparcie w najbliższej przyszłości.

Skrócony czas pracy na świecie. Jak to wygląda w praktyce?

W tym samym czasie, kiedy Rosja rozważa wydłużenie tygodnia pracy, reszta świata zdaje się kierować w przeciwnym kierunku. Na całym świecie przeprowadza się eksperymenty z czterodniowym tygodniem pracy, a wyniki są obiecujące. Badania sugerują bowiem, że skrócenie tygodnia pracy może prowadzić do zwiększenia produktywności.

Na przykład, w Szwecji przeprowadzono eksperymenty z sześciogodzinnym dniem pracy, które wykazały, że skrócenie czasu pracy może prowadzić do poprawy zdrowia i satysfakcji pracowników. Również w Nowej Zelandii, firma Perpetual Guardian przeprowadziła eksperyment z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy przy zachowaniu tych samych pensji. Wyniki były obiecujące — zaobserwowano wyższą produktywność i satysfakcję pracowników.

Ponadto Hiszpania jest jednym z krajów, które rozważają wprowadzenie skróconego tygodnia pracy na szerszą skalę. Celem jest zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz poprawa zdrowia psychicznego pracowników. Warto również wspomnieć o Wielkiej Brytanii, która z sukcesem wprowadziła czterodniowy tydzień pracy.

Sukces wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii

Otóż jak wynika z badania Anatomy i 4 Day Week Global z lutego 2023, wyniki okazały się bardzo niespodziewane. Okazało się bowiem, że 92% firm, które uczestniczyły w eksperymencie, kontynuuje tę praktykę. Pracownicy również wydają się zadowoleni z tej zmiany, wykazując mniejszy poziom stresu i wypalenia zawodowego.

Co istotne, zarówno kluczowe wskaźniki biznesowe, jak i samopoczucie pracowników uległy poprawie. W raporcie przedstawiającym wyniki największego na świecie pilotażu dotyczącego czterodniowego tygodnia pracy odnotowano pozytywne skutki skrócenia czasu pracy. W badaniu, które przeprowadzono od czerwca do grudnia 2022 roku, wzięło udział 61 brytyjskich organizacji z różnych branż. Aż 56 z nich postanowiło kontynuować praktykę czterodniowego tygodnia pracy (92 proc.), a 18 zdecydowało się wprowadzić tę politykę na stałe.

Zgromadzone dane wskazują również, że skrócenie czasu pracy przyniosło korzyści nie tylko pracownikom, ale także samym firmom. Przychody firm wzrosły średnio o 1,4 proc., a w porównaniu z podobnym okresem z poprzednich lat — aż o 35 proc. Co ciekawe, liczba pracowników w firmach uczestniczących w badaniu nie uległa znacznym zmianom, średnio zmniejszając się jedynie o 1,3 proc. W tym samym okresie odnotowano spadek liczby odchodzących pracowników o 57 proc.

Czytaj również: Trwa sabotaż rosyjskich kolei. Dwa pociągi towarowe wykolejone

Co więcej, dane pokazują, że 39 proc. pracowników było mniej zestresowanych, a 71 proc. miało obniżony poziom wypalenia zawodowego pod koniec badania. Pracownicy również odnotowali poprawę w równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Na przykład, 54 proc. pracowników stwierdziło, że łatwiej im pogodzić obowiązki domowe z pracą. Dodatkowo 60 proc. zgłosiło większą zdolność do łączenia pracy zarobkowej z obowiązkami opiekuńczymi.

Źródło: Statista.com

Skuteczność czterodniowego tygodnia pracy — jak przeprowadzono badanie?

Badanie przeprowadzone przez organizacje Anatomy i 4 Day Week rozpoczęło się od rekrutacji firm i organizacji non-profit. Firmy te miały za zadanie wziąć udział w sześciomiesięcznych testach 4-dniowego tygodnia pracy. Proces przygotowania do testów trwał dwa miesiące e obejmował warsztaty, coaching i mentoring, zaś dane do analizy pochodziły zarówno z firm, jak i z ankiet pracowników.

Większość firm, które wzięły udział w badaniu, były to małe organizacje – 66 proc. z nich zatrudniało 25 lub mniej pracowników, a 22 proc. – 50 osób lub więcej. W projekcie wzięło udział około 2900 pracowników, z czego większość stanowiły kobiety (62 proc.). Wszystkie grupy wiekowe były reprezentowane równomiernie, a 68 proc. badanych miało co najmniej stopień licencjata.

Podsumowując, badanie pokazuje, że czterodniowy tydzień pracy może przynieść korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wśród tych korzyści znalazło się lepsze samopoczucie pracowników, poprawa wskaźników biznesowych, a także zwiększenie efektywności i satysfakcji z pracy.

Skrócony tydzień pracy, to większa produktywność i radość z życia

Co istotne, badania wykazują również, że przekroczenie pewnego punktu, który zazwyczaj wynosi około 40 godzin tygodniowo, może prowadzić do spadku produktywności. Po przekroczeniu tego punktu pracownicy często stają się zmęczeni, niewydolni i podatni na błędy, co negatywnie wpływa na ich wydajność. Dodatkowo sześciodniowy tydzień pracy może prowadzić do pogorszenia relacji między pracą a życiem prywatnym, co z kolei może prowadzić do większego napięcia i stresu.

Przepracowanie powoduje śmierć milionów ludzi
Źródło: Statista.com

Czytaj również: Rosja to wzór konserwatyzmu? Aborcje, narkotyki i rozwody

Podczas gdy większość Rosjan wyraziła sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy, wydaje się, że pomysł ten nie jest jeszcze całkowicie zepchnięty na boczny tor. Możliwe, że zostanie on dalej rozważany, a nawet testowany w określonych sektorach. Niemniej jednak istnieją dowody sugerujące, że wydłużenie tygodnia pracy może mieć więcej negatywnych niż pozytywnych skutków. W takim kontekście Rosja może musieć zrezygnować z tego pomysłu. Zatem konieczne może stać się poszukiwanie innych, bardziej efektywnych sposobów na zwiększenie produktywności.

Nie ma co również ukrywać, że pomysł wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy w Rosji jest kontrowersyjny, a jego realizacja wymagałaby przemyślanej analizy i uwzględnienia różnych czynników. Czy zatem w Rosji zdecydują się na eksperyment, podobny do tego, który przeprowadzono w Wielkiej Brytanii? Czas pokaże, choć jest to obecnie co najmniej wątpliwe — zwłaszcza w dobie zbrodniczej agresji na Ukrainę.

Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker