GospodarkaPolska

Paliwo gazowe to uzupełnienie OZE

Paliwo gazowe miało być traktowane, jako paliwo „pomostowe” w transformacji energetycznej, sytuacja związana z wojną sprawiła, że staje się teraz niskoemisyjnym źródłem energii

Dzięki przyjętej w 2021 roku „Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku” wzrosła konieczność rozbudowy jednostek gazowych, które powinny sprawować też funkcje regulacyjne. Mimo że pierwotnie paliwo gazowe miało być traktowane, jako paliwo „pomostowe” w transformacji energetycznej, sytuacja związana z wojną sprawiła, że staje się teraz niskoemisyjnym źródłem energii, które będzie uzupełniać OZE. W Grudziądzu powstanie jedna z najnowocześniejszych elektrowni gazowych w Europie, która ma zasilać milion gospodarstw domowych. Jak zaznacza Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG, to zdecydowanie inwestycja w nowoczesną i stabilną energetykę, która wymaga ogromnego zaangażowania, ale jest konieczna. 

Grudziądzka elektrownia odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski

Grudziądzka elektrownia będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Koncern zapowiada, że do 2030 roku chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW. Elektrownia w Grudziądzu oraz powstający równolegle blok gazowo-parowy w Ostrołęce posiadać będą łącznie 1,3 GW mocy. Jak tłumaczy ekspert z Instytutu ESG, budowa infrastruktury pozwalającej na produkcję energii będzie wspierać transformację, ale też zabezpieczać źródła energii dla odbiorców końcowych. Im więcej tego typu rozwiązań, tym tańszą będziemy mieć energię, a jeśli będą to instalacje obniżające ślad węglowy, będziemy mieli pakiet korzyści.

Zobacz także: Produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą wyniosła aż 7,7 mld m sześc.

Elektrownia w Grudziądzu o mocy 560 MW będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii, tym samym przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców.  Jak zaznacza Damian Kuraś: to jedno z kluczowych argumentów za realizacją pomysłu budowy elektrowni gazowej, bo będzie uzupełniać produkcję energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Co ciekawe, blok gazowo-parowy, może zostać uruchomiony w czasie od 30 do 90 minut, co w przypadku na przykład mniejszej wydajności farm fotowoltaicznych, pozwoli szybko rozpocząć pracę nad produkcją energii. Ponadto ekspert z Instytutu ESG wskazuje, że elektroenergetycznego będzie bilansowana dzięki właśnie parametrowi rozruchu. Im szybszy jest rozruch, tym łatwiej można kontrolować produkcję energii. Blok budowany w Grudziądzu, będzie „najszybszy” na rynku, a co za tym idzie – będzie odgrywał istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jak tłumaczy Damian Kuraś Inwestycja w energetykę gazową wymaga, aby paliwo gazowe, czyli gaz ziemny, zostało zabezpieczone w odpowiednim wolumenie. W przypadku bloku w Grudziądzu, za który odpowiedzialna jest Grupa ORLEN, spółka prowadzi własne wydobycie surowca w Polsce i Norwegii.  Aktualnie na terenie budowy trwają prace budowalne — palowanie, zbrojenie i wylewanie płyt fundamentowych, a także budowa infrastruktury pomocniczej. W przyszłym kwartale planowane jest zakończenie prac fundamentowych dla serca bloku – turbozespołu złożonego z turbin gazowej i parowej oraz generatora. – Przy tego typu inwestycjach, ważne dla naszej gospodarki jest to, że część prefabrykantów ze stali zbrojeniowej, elementy kotwiące dla głównych maszyn i urządzeń, czy elementy kotła odzysknicowego są produkowane w polskich fabrykach, a co za tym idzie, utrzymane są miejsca pracy i częściowo kapitał zostaje na naszym rynku.

Zobacz także: PKN ORLEN podpisał umowę kupna gazu od Sempra Infrastructure

Paliwo gazowe to uzupełnienie OZE

Analityk wspomnianego Instytutu zaznacza również, iż czas realizacji projektu także ma znaczenie. Im szybciej elektrownia zostanie zbudowana, tym szybciej przyspieszymy uzupełnienie systemu OZE, którego działanie zależne jest od czynników pogodowych, co sprawia, że jego stabilność nie jest przewidywalna w stu procentach. Wykonawca projektu łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20 proc., przy czym prac projektowych – na ok. 70 proc. Posadowienie kluczowych urządzeń elektrowni, w tym turbin gazowej i parowej oraz generatora, zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku. Elektrownia zostanie oddana do użytku już w 2025 roku.

Powstająca Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną najnowocześniejszych w Europie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker