Energetyka

W Polsce powstanie Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej

ORLEN Synthos Green Energy oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchomią Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Równolegle, kolejne uczelnie przyłączają się do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w tym obszarze. Wszystkie te inicjatywy, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozwolą w perspektywie kilku najbliższych lat rozwinąć w Polsce energetykę jądrową w oparciu o własną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierów oraz naukowców.

Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej pozwoli kadrom zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną wiedzę

Głównym celem  porozumienia  podpisanego przez ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) i Sieć Badawczą Łukasiewicz jest podjęcie wspólnych działań na rzecz utworzenia Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ). Współpraca obejmuje nie tylko uruchomienie samego Centrum, ale też jego dalszy rozwój, w tym poprzez wsparcie ze strony instytutów badawczo-rozwojowych wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W ośrodku znajdzie się pełnoskalowy symulator reaktora BWRX-300, a więc takiego, który będzie wykorzystywany w blokach jądrowych budowanych przez OSGE w Polsce. Dla celów szkoleniowych zostanie odwzorowana także infrastruktura pomocnicza, m.in. sterownia SMR-ów czy basen paliwowy. Dodatkowo Centrum zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów jądrowych oraz przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną. Ośrodek (ECKKEJ) ma zostać uruchomiony w 2027 r.

Zobacz także: Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Jak podkreślił Remigiusz Kopoczek, wiceprezes ds. badawczych Centrum Łukasiewicz, Sieć Badawcza Łukasiewicz jest gotowa mocno zaangażować się w program rozwoju małych reaktorów jądrowych w Polsce. Organizacja oddaje do dyspozycji 4500 naukowców i inżynierów oraz nowoczesną infrastrukturę badawczą. Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie służyć polskim firmom wsparciem w projektowaniu nowych rozwiązań, ich testowaniu i wdrażaniu. Organizacja będzie tworzyć warunki dla dynamicznego rozwoju energetyki jądrowej, zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach regionu. Równocześnie Sieć Badawcza Łukasiewicz ma świadomość, że obok postawienia samych modułowych reaktorów oraz ich integracji z systemem elektroenergetycznym i ciepłowniczym, absolutnie kluczowym zadaniem jest wyszkolenie kadr. Stąd współpraca organizacji zarówno z ORLEN Synthos Green Energy, jak i najlepszymi polskimi uczelniami technicznymi.

Polska musi stworzyć kompletny system dla energetyki jądrowej!

Budowa Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej to już kolejny etap tworzenia korpusu specjalistów dla nowej gałęzi gospodarki. Pod koniec stycznia bieżącego roku ORLEN oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały porozumienie o współpracy z sześcioma uczelniami technicznymi przy edukacji kadr jądrowych (Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechniki: Gdańska, Poznańska, Śląska, Wrocławska i Warszawska). Do współpracy dołączają kolejne instytucje – Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz, które wspólnie będą pracować na rzecz doskonalenia przyszłych kadr sektora energetycznego.

Zobacz także: Polacy uważają, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpiecznym i stabilnym źródeł energii!

Jak zaznaczył Dawid Jackiewicz, Wiceprezes OSGE, Polska musi stworzyć cały system energetyki jądrowej, a elektrownia czy elektrociepłownia to tylko jeden z jego elementów. Aby system działał poprawnie, potrzebne są kadry i wspierające je środowisko naukowe oraz edukacyjne. Polska będzie musiała zmierzyć się nie tylko z wyzwaniem zapewnienia infrastruktury towarzyszącej i finansowania, ale przede wszystkim wiedzy, niezbędnej do obsługi i funkcjonowania dużego i mniejszego atomu. To główne zadanie Europejskiego Centrum Rozwoju i Kształcenia Kadr Energetyki Jądrowej. To logiczna kontynuacja działań podejmowanych wspólnie z polskimi uczelniami technicznymi, zmierzających do budowy obszaru kształcenia w szeroko pojętej technologii energetyki jądrowej.

Powstanie ECKKEJ to ważny krok ku wzmocnieniu polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, podkreślił, iż Polska gospodarka musi podążać za aktualnymi trendami. Motorem tych zmian była i jest Grupa ORLEN. Dlatego koncern inwestuje miliardy złotych w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wspólnie z ORLEN Synthos Green Energy planuje budowę floty małych modułowych reaktorów jądrowych. Badania pokazują, że Polacy doskonale rozumieją potrzebę inwestycji w mały atom. Jednak, aby skutecznie przeprowadzić ten proces, już dziś musimy zadbać o zapewnienie odpowiedniego zaplecza kadrowego. Tak zrodziła się inicjatywa budowy Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej, które przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwoli na dynamiczny rozwój tej gałęzi energetyki w Polsce. To również kolejny ważny krok ku wzmocnieniu polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego.

ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker