GospodarkaPolska

Gdzie zarabia się najlepiej? Ranking otwiera województwo mazowieckie, zamyka zaś warmińsko-mazurskie

Gdzie zarabia się najlepiej? Jak wynika z najnowszego raportu autorstwa analityków GUS, bezsprzecznie w województwie mazowieckim!

Gdzie zarabia się najlepiej? Jak wynika z najnowszego raportu autorstwa analityków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2023 roku było najwyższe w województwie mazowieckim. Przy czym, co warto zaznaczyć, pensja przeciętnego mieszkańca tego województwa była aż o 16,2 proc. większa od średniej, krajowej płacy. Na końcu rankingu znalazło się zaś województwo warmińsko-mazurskie z przeciętnym, miesięcznym wynagrodzeniem niższym aż o 19,3 proc. od średniej krajowej. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce rośnie jak na drożdżach!

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie GUS zatytułowanym „Sytuacja społeczno-gospodarcza województw Nr 1/2023”, w ciągu ostatniego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw rosło bardzo dynamicznie. W pierwszym kwartale 2023 roku na poziomie kraju było ono wyższe aż o 13,3 proc. rok do roku. Przy czym, co warto zauważyć, w przypadku niektórych województw pensje zwiększały się w jeszcze szybszym tempie. 

Zobacz także: Jawność płac uderza w pracowników! Średnie wynagrodzenie spada o ponad 2%!

W przypadku województwa lubelskiego, które jest pod tym względem rekordzistą, średnia płaca w okresie styczeń-marzec bieżącego roku była większą w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym aż o 17,3 proc. Niewiele mniejszy wzrost zanotowano w województwie lubuskim (16,5 proc.), a na ostatnim miejscu na podium znalazło się województwo małopolskie z wynikiem 15,4 proc. Z kolei najbardziej ospale przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw rosło w województwie mazowieckim. Zgodnie z informacjami podanymi przez GUS, zwiększyło się ono o „zaledwie” 11,8 proc. 

Co z tego, że nominalne pensje rosną, skoro te realne mocno zanurkowały

Jednakże, jeżeli weźmie się pod uwagę, jak szybko w ciągu ostatnich lat rosły ceny, opisany tutaj wzrost płac przestaje robić duże wrażenie. Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w Polsce w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła aż 17 proc. W praktyce oznacza to, że realne wynagrodzenia w Polsce spadły i to średnio aż o 3,7 proc. Przy czym, najmocniej podrożała żywność oraz napoje bezalkoholowe, bo o aż 22,9 proc. rok do roku. Najwolniej, ale nadal znacznie, wzrosły ceny odzieży i obuwia. W stosunkowo do pierwszego kwartału ubiegłego roku były one większe o 7 proc. 

Źródło: GUS, „Sytuacja społeczno-gospodarcza województw Nr 1/2023”

Zobacz także: Przyszłość tablic rejestracyjnych w Polsce: Nowe regulacje i zmiany

Dodatkowo ponownie tak, jak w przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, analitycy zaobserwowali różnice między regionami, choć już nie tak znaczne. Zgodnie z danymi GUS, inflacja najsilniej uderzyła w mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Ceny na jego terenie w pierwszym kwartale obecnego roku były aż o 18,2 proc. większe, niż w pierwszym kwartale 2023 roku! Przy czym jedynie w nieznacznie lepszej sytuacji znalazły się portfele mieszkańców województwa wielkopolskiego (18 proc. r/r) oraz Lubelskiego (17,6 proc. r/r). Z kolei najwolniej ceny rosły w województwie dolnośląskim. W pierwszym kwartale 2023 roku były one wyższe w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym o „jedynie” 16,1 proc.

Gdzie zarabia się najlepiej, a gdzie najgorzej?

Gdzie zarabia się najlepiej? Jak widać na poniższym wykresie, mimo tego, że województwo mazowieckie zanotowało najwolniejszy wzrost wynagrodzeń, to właśnie jego mieszkańcy mogą się pochwalić najwyższymi płacami. W pierwszym kwartale 2023 roku średnia płaca brutto w Polsce wyniosła 7 178,40 zł. Z kolei ludzie żyjący w województwie mazowieckim przeciętnie zarabiali 8 341,30 zł. Oznacza to, że ich pensja była aż o 16,2 proc. wyższa od średniej krajowej! Przy czym, co warto zaznaczyć, jeszcze jedynie w czterech polskich województwach zarobki  były wyższe od średniej. 

Źródło: GUS, „Sytuacja społeczno-gospodarcza województw Nr 1/2023”

Zobacz także: Odkryto znaczne zasoby gazu ziemnego w województwie lubelskim

No dobrze, a gdzie zarabia się najgorzej? Jak możemy wyczytać w raporcie GUS, bezsprzecznie w województwie graniczącym z wcześniej analizowanym — mowa mianowicie o województwie warmińsko-mazurskim. Mieszkaniec tego regionu średnio w pierwszym kwartale 2023 roku zarabiał ok. 5 792,97 złotych, czyli aż o 19,3 proc. mniej od przeciętnego Polaka i o ponad 30 proc. gorzej od statystycznego mieszkańca województwa mazowieckiego. Z drugiej strony, warto mieć na uwadzę, że jeszcze rok temu dystans dzielący najbogatsze oraz najbiedniejsze województwo był jeszcze większy. Otóż jak możemy wyczytać w raporcie GUS:

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższym i najniższym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 1,2 p. proc. i wyniosła 35,5 p. proc.

Warszawa najbogatszym regionem w Polsce. Ściana wschodnia zamyka stawkę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker