GospodarkaPolska

Aż 90% ekonomistów uważa, że inflacja spadnie poniżej 10% w tym roku!

Natomiast połowa z nich jest zdania, że obniżki stóp procentowych jesienią br. są uzasadnionie

Z nowej ankiety portalu „Obserwator Finansowy” wynika, że aż 88% ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że inflacja w Polsce spadnie poniżej 10% w tym roku. Co więcej, 77% badanych uważa, że będzie to już wrzesień. 

Według ekonomistów inflacja w Polsce spadnie wkrótce poniżej 10%

Od kilku miesięcy między ekonomistami dyskusja toczy się wokół dwóch zakładów: 1) czy inflacja spadnie poniżej 10% w czwartym kwartale, 2) czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe jesienią br. O ile w pierwszym zakładzie większość ekonomistów jest już zgodna, co potwierdza ankieta przeprowadzona przez portal „Obserwator Finansowy”:

Z najnowszej ankiety „Obserwatora Finansowego” przeprowadzonej wśród ponad stu ekonomistów wynika, że 88 proc. ankietowanych spodziewa się spadku inflacji poniżej 10 proc. jeszcze w tym roku. Z czego 77 proc. badanych uważa, że będzie to wrzesień lub IV kwartał 2023 r., a jeszcze miesiąc temu podobnego zdania było jedynie 60 proc. pytanych – czytamy na portalu „Obserwator Finansowy”

Zobacz także: Polacy rośli jak na drożdżach, a potem nastały lata 80. oraz 90.

O tyle w kwestii obniżek stóp procentowych, ekonomiści nie są już tak zgodni. W ankiecie „Obserwatora Finansowego” 54% respondentów wyraziło opinię, że stopy procentowe NBP spadną jesienią 2023 r. Co ciekawe, podobne grono ekspertów (50%) uważa, że jeszcze w tym roku pojawi się przestrzeń do obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Natomiast 38% twierdzi, że taka przestrzeń będzie dopiero w 2024 r.

Stopy procentowe NBP nie powinny spaść w 2023 r.

Zatem, aż połowa ekonomistów w Polsce jest zdania, że obniżka stóp procentowych już jesienią tego roku jest ekonomicznie uzasadniona. Czy z taką tezą należy się zgodzić? Zdecydowanie nie.

Jak wskazywaliśmy w tekście na naszym portalu pt. „RPP nie powinna obniżać stóp jesienią! Byłby to katastrofalny błąd! [ANALIZA]„:

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. i powinien przyświecać RPP przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odwrócenia cyklu w polityce stóp procentowych.

Polityka stóp procentowych i forward guidance powinny opierać się na celu inflacyjnym. Zejście inflacji poniżej 10% nie jest sygnałem do luzowania polityki pieniężnej, a niestety za taki uchodzi wśród niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej. „Puszczanie oka” do rynku, które ma sugerować obniżki, jest komunikacyjnym błędem.

Zobacz także: Przyszłość tablic rejestracyjnych w Polsce: Nowe regulacje i zmiany

Dezinflacja nastraja optymizmem, ale jest dużo ryzyk

Szybsza od prognoz ścieżka dezinflacji napędzana aprecjacją złotego i spadkiem cen surowców energetycznych oraz rolnych może satysfakcjonować decydentów polityki pieniężnej. Jednak podobnie, jak szoki podażowe odegrały główną rolę w stymulowaniu presji inflacyjnej w 2022 r., podobnie dziś ich słabnięcie determinuje kurs dezinflacji. Na ten moment nie jest to jeszcze zasługa banku centralnego, gdyż efekt transmisyjny zacieśnienia polityki monetarnej dopiero zaczyna oddziaływać na inflację kanałem załamania kredytu, podaży pieniądza i popytu. Czekamy jednak jeszcze na spowolnienie inwestycji, które dość mocno trzymają się na wysokim poziomie (to najprawdopodobniej efekt wydatkowania środków z UE za lata 2014-2021), a zwłaszcza dynamiki płac.

Zobacz także: Inflacja w maju spadła i to mocniej niż oczekiwali eksperci!

Generalnie, z danych na poziomie makro wyłania się obraz dezinflacyjny, a do całej układanki brakuje nam wspomnianych: 1) spowolnienia inwestycji i 2) obniżenia wzrostu wynagrodzeń. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko polityczne. Jeżeli zapowiadane obietnice wyborcze się zrealizują, to potencjalne poluzowanie polityki pieniężnej nałożyłoby się na początku 2024 r. na szeroki stymulus fiskalny. Wówczas z celem inflacyjnym w średnim okresie bylibyśmy „w lesie”.

Propozycje PiS są niebezpieczne dla inflacji! Potrzebujemy głosu rozsądku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker