Uncategorized

Andrzej Michalak: Forum Wizja Rozwoju potwierdza, że ważne zmiany często zaczynały się nad morzem!

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. Na spotkanie zaproszono wielu utytułowanych ekspertów, którzy będą dyskutować o przyszłości polskiej gospodarki oraz zastanowią się, jak wpływać będą na nią czynniki makroekonomiczne. Ważnym elementem wydarzenia będą także kwestie polityki społecznej i rynek pracy. O znaczeniu konferencji i tematyce paneli informuje doktor Andrzej Michalak, Prezes Zarządu Fundacji Wizja Rozwoju w niedawno udzielonym wywiadzie. 

Andrzej Michalak: Forum Wizja Rozwoju potwierdza, że ważne zmiany często zaczynały się nad morzem!

Forum organizowane jest już po raz szósty. Wydaje się, że od początku projektu w Polsce sporo się zmieniło i mamy sporo nowych wyzwań. Czy z perspektywy czasu ma Pan poczucie, że udało się zaplanować pewne mechanizmy, które wzmocniły potencjał gospodarczy kraju?

Andrzej Michalak: Rzeczywiście na Forum Wizja Rozwoju wielokrotnie sygnalizowaliśmy pewne zagrożenia i oferowaliśmy strategie dotyczące wdrażania reform gospodarczych. Dostrzegaliśmy potrzebę dywersyfikacji dostaw surowców w sektorze energetycznym oraz rozsądnego niwelowania emisyjności. Mówiliśmy o potrzebie opieki państwa nad obywatelami, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Apelowaliśmy o angażowanie się spółek w przedsięwzięcia z dziedziny CSR.

Po czasie wydaje się, że pomimo tak wielkich zawirowań geopolitycznych, jakimi okazała się pandemia czy agresja Rosji na Ukrainę i spowodowany przez nią kryzys energetyczny, Polsce udało się zachować stabilny budżet i kontynuować kluczowe inwestycje. Wierzę, że jest tym w również nasza skromna zasługa, gdyż stworzyliśmy odpowiednią przestrzeń do konstruktywnego networkingu i dialogu. Forum Wizja Rozwoju potwierdza, że ważne zmiany często zaczynały się nad morzem.

Zobacz także: Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny

Obronność, inflacja, świadczenia prospołeczne to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na Forum Wizja Rozwoju

Aktualnie wiele mówi się o inflacji. Część polityków opozycji krytykuje plany rządowe dotyczące świadczeń prospołecznych, w tym zwiększenia 500+ do 800+. Sprawy finansów budzą i rynku pracy budzą również wiele emocji. Czy możemy spodziewać się debaty na ten temat?

Andrzej Michalak: Tegoroczna edycja, tak jak i poprzednie, będzie miała szereg paneli odnoszących się do spraw finansowych i pracowniczych. Naszym gościem będzie również ważny przedstawiciel rządu. Widać, że Pan Premier Morawiecki rozumie potrzebę działań antyinflacyjnych. Chciałbym zauważyć, że już teraz widać spadek inflacji. Duże znaczenie miały tu działania Narodowego Banku Polskiego. Złoty również trzyma się mocno. Będziemy o tym również rozmawiać podczas panelu „Znaczenie utrzymania własnej waluty dla rozwoju i niezależności polskiej gospodarki”. Inna ciekawa dyskusja odbędzie się w ramach debaty „Czy polska gospodarka jest obecnie silna i odporna na zagrożenia zewnętrzne”.

To istotne, aby analizować pewne trendy i zawczasu przeciwdziałać. Jestem też dumny, że kluczowym elementem Forum Wizja Rozwoju jest srebrna gospodarka i wspieranie seniorów. Szef rządu zagwarantował na stałe 14. emeryturę. Opracowywany jest projekt darmowych leków dla osób od 65 roku życia. Uważamy, że to słuszny kierunek. Silna gospodarka pozwala także na realizacje takich reform jak 800+. Całe szczęście odeszliśmy od prostych neoliberalnych szablonów mówiących „nie da się” i „nie ma na to pieniędzy”. Widzimy, że państwo polskie ma konkretną wizję rozwoju. Zapraszamy również na Targi Pracy, których partnerem są Ochotnicze Hufce Pracy.

Zobacz także: O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

Podczas rozmów poruszycie także kwestię obronności. Coraz głośniej mówi się o rosnącym znaczeniu Polski w tym sektorze. Jak jest naprawdę?

Andrzej Michalak: Nie ma wątpliwości, że po ataku Rosjan na naszych sąsiadów musimy wzmocnić ochronę kraju. Ministerstwo Obrony dokonało szeregu zakupów poprawiających potencjał militarny Rzeczpospolitej. Oprócz nowych czołgów, do Polski trafiły również systemy HIMARS i Patriot. Podpisaliśmy umowę na samoloty F-35. Jesteśmy silnym ramieniem wschodniej flanki NATO. Dlatego też naturalne jest, że obronność stanowi obecnie „gorący temat”. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gospodarzem Forum Wizja Rozwoju jest Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, która kształci kadry odpowiedzialne za bezpieczeństwo ojczyzny.

Obserwator Gospodarczy oraz Obserwator Logistyczny partnerami medialnymi wydarzenia!

Patronat honorowy Wizja Rozwoju objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerami Głównymi są: Totalizator Sportowy Sp. z o.o. oraz Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Partnerem+ jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Partnerem jest KGHM Polska Miedź S.A. W partnerstwo merytoryczne włączyły się zaś: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Infrastruktury oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego. Z kolei partnerami medialnymi wydarzenia zostały między innymi portale Obserwator Logistyczny oraz Obserwator Gospodarczy.

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker