Europa

Zbyt słodkie, tłuste lub słone? Danone: wprowadźmy wyższe podatki na niezdrową żywność

Według firmy Danone rząd powinien wyżej opodatkować niezdrową żywność zawierającą duże ilości soli, cukru i tłuszczu. Wyższe podatki mają ograniczyć otyłość i nadwagę

Zbyt słodkie, tłuste lub za bardzo słone jedzenie? Według firmy Danone rząd powinien wprowadzić wyższe podatki na niezdrową żywność, która zawiera zbyt wiele cukru, soli lub tłuszczu. Danone wzywa brytyjski rząd do lepszego opodatkowania produktów żywnościowych, aby „pomóc ludziom w dokonywaniu zdrowych wyborów”. Pytanie, czy to jeszcze pomoc w utrzymaniu zdrowia czy już decydowanie o wyborach obywateli?

Danone wzywa: wyższe podatki na niezdrową żywność

Według brytyjsko-irlandzkiego oddziału firmy Danone ministrowie Wielkiej Brytanii powinni rozważyć wprowadzenie wyższego opodatkowania niezdrowego jedzenia. Wyższe podatki miałyby objąć żywność zawierającą zbyt wiele cukru, soli i tłuszczu. Co znaczy zbyt wiele? Nie wiadomo, jednak Danone podkreśla, że interwencja rządowa jest w tym obszarze niezbędna, aby zapewnić konsumentom zdrowsze produkty. 

Szef brytyjsko-irlandzkiego oddziału firmy Danone, James Mayer, powiedział w wypowiedzi dla tygodnika Observer:

Wysiłki brytyjskiego przemysłu spożywczego mające na celu poprawę profilu zdrowotnego jego produktów nie postępują dostatecznie szybko. Doszliśmy do punktu, w którym konieczna jest znacząca interwencja rządu.

Zobacz też: Nowozelandzka linia waży pasażerów przed lotem, bo są coraz grubsi

Według Danone wyższe podatki na niezdrową żywność nie spowodują wyższych cen

Danone podkreśla, że jego zamiarem nie jest spowodowanie, że ceny żywności wzrosną. Według firmy rząd powinien się przyjrzeć konkretnych kategoriom jedzenia i ustalić podatki tak, aby wyżej opodatkowane były produkty niezdrowe, a niżej produkty zdrowe. Nowy system opodatkowania produktów żywnościowych miałby zachęcać konsumentów do wybierania produktów o zdrowszym składzie.

Obawy o wyższe ceny żywności są obecnie w Wielkiej Brytanii bardzo silne. W kwietniu 2023 r. rosły one w tempie 19,1 proc. r/r., a więc najszybszym od 45 lat.

Zobacz więcej: Wielka Brytania: dobrowolny limit cenowy na żywność? Trwa dyskusja

Wyższe podatki na niezdrową żywność leżą w interesie Danone

Danone to nie pierwsza firma spożywcza, która na fali trendu zdrowej żywności nawołuje do opodatkowania jedzenia zawierającego potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ilości cukru, soli czy tłuszczu. Trudno jednoznacznie ocenić, czy za wezwaniem do interwencji rządowej w tym obszarze kryje się troska o zdrowie Brytyjczyków czy perspektywa zwiększenia sprzedaży swoich produktów i zwykły PR. Nie sposób jednak nie zauważyć, że opodatkowanie niezdrowej żywności może być Danone „na rękę”.

Danone to francuska firma zajmująca się produkcją produktów spożywczych mlecznych i pochodzenia roślinnego, wody i napojów oraz żywienia specjalistycznego. W swoich działaniach promuje dbanie o zdrowie poprzez zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Prowadzi też szereg działań CSR.

Otyłość jest dużym problemem Brytyjczyków

Postępująca otyłość jest sporym problemem na Wyspach. Badanie stanu zdrowia Anglików (The Health Survey for England) z 2021 r. wykazało, że 64 proc. dorosłych boryka się z nadwagą lub jest otyłych. Szacuje się, że otyłość i koszty związane z leczeniem chorób i skutków zdrowotnych, które powoduje, kosztuje NHS (National Health System – brytyjski odpowiednik polskiego NFZ) ok. 6,5 mld funtów rocznie. Mimo licznych kampanii społecznych nawołujących do prowadzenia zdrowego trybu życia Brytyjczycy nadal utrzymują swoje niezdrowe nawyki. 

W 2018 r. Wielka Brytania wprowadziła „podatek cukrowy” od napojów bezalkoholowych. Od tego czasu nowe propozycje nałożenia podatków na niezdrowe produkty były odrzucane. Ograniczanie ilości tłuszczu, soli i cukru w swoich produktach pozostawiono w gestii samych producentów.

Opodatkowanie niezdrowej żywności to nie jedyny pomysł na ograniczenie otyłości

Wezwanie firmy Danone pojawiło się kilka dni po tym, jak brytyjski rząd ogłosił uruchomienie pilotażowego programu o wartości 40 milionów funtów, którego zadaniem jest przetestowanie szerszego dostępu do tabletek odchudzających, które dotąd podawane były tylko w szpitalach. Cotygodniowy zastrzyk takiego leku pozwala stracić pacjentom do 15 proc. masy ciała. 

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak mówił o programie:

Otyłość wywiera ogromną presję na NHS. Wykorzystanie najnowszych leków do wspierania ludzi w odchudzaniu będzie przełomem, pomagając w walce z niebezpiecznymi schorzeniami związanymi z otyłością, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i rak. Program zmniejszy presję na szpitale, wspierając ludzi w zdrowszym i dłuższym życiu oraz pomagając w realizacji mojego priorytetu, jakim jest skrócenie list oczekujących na NHS.

Wezwanie Danone to niejedyny pomysł, jaki powstał, aby w zamierzeniu ograniczyć otyłość i nadwagę. Wśród nich znajduje się także możliwy zakaz reklamowania w telewizji do godz. 21 produktów zawierających zbyt wiele tłuszczu lub cukru. Póki co jednak dyskusje nad takim rozwiązaniem przełożono na końcówkę 2025 r.

Dieta bogata w cukier kończy się gorszym wykształceniem oraz mniejszym majątkiem [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker