ChinyGospodarka

Ekonomiści zawiedzeni wzrostem PKB Chin. Urósł jedynie o 6,3% r/r!

Oczy ekonomistów od początku roku zwrócone są na gospodarkę Państwa Środka, która zaskakuje in minus

PKB Chin wzrósł o 6,3% r/r w drugim kwartale 2023 roku. Odczyt był poniżej oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters spodziewali się wzrostu o 7,3%. 

  • PKB Chin w drugim kw. br. wzrósł o 6,3% r/r i 0,8% kw/kw. Konsensus zakładał wzrost rocznego PKB o 7,3%.
  • Druga połowa roku może okazać się gorsza od pierwszej, między innymi przez tzw. recesję bilansową. Firmy nie chcą inwestować, a gospodarstwa domowe konsumować ze względu na wysokie zadłużenie. 
  • Niepokojące zjawiska mają miejsce również na rynku pracy. Stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrosła do rekordowego poziomu 21,3%
  • Sektor nieruchomości wciąż znajduje się w stagnacji. Ceny nowych mieszkań stoją w miejscu, a inwestycje spadają w tempie 20% r/r.

PKB Chin rośnie w tempie ponad 6%, ale duża w tym zasługa efektu bazy

Oczy ekonomistów i analityków finansowych od początku roku zwrócone są na koniunkturę Państwa Środka. To właśnie gospodarka Chin miała w dużym stopniu determinować procesy cenowe w Europie i USA. Obawiano się, że wysoki popyt chińskiego przemysłu podbije ceny surowców energetycznych na światowych rynkach, na co banki centralne patrzyłyby z ogromnym niepokojem. Tymczasem, ceny energii w Europie oscylują wokół ujemnego poziomu, natomiast ropa Brent notowana jest po kursie sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. To między innymi „zasługa” Chin, które zmagają się ze słabszym od oczekiwań wzrostem gospodarczym.

W pierwszym kwartale br. wzrost wyniósł 4,5% r/r i 2,2% kw/kw. W porównaniu do słabego wzrostu w 2022 roku (3%) wynik okazał się dobry i rozbudził nadzieję na owocny rok w gospodarce chińskiej. Jednak począwszy od kwietnia produkcja przemysłowa oraz popyt zewnętrzny i wewnętrzny spowalniały. Wskaźnik PMI osiągnął recesyjny poziom 48,8 pkt w maju, natomiast eksport załamał się w czerwcu spadając o 12,4% r/r. Mimo to ekonomiści spodziewali się wysokiego wzrostu w drugim kw. Prognozy analityków w sondażu Reutersa wskazywały na wzrost o 7,3% ze względu na efekt niskiej bazy (wzrost PKB kw/kw w II kw. spadł o 2,4%).

Zobacz też: Nowy most kolejowy Chiny-Rosja coraz bliżej. Już 3 opcje na stole

Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że wzrost w drugim kwartale wyniósł 6,3% r/r, czyli o 1 pkt proc. poniżej konsensusu rynkowego. W ujęciu kwartał do kwartału PKB Chin wzrósł jedynie o 0,8%, odzwierciedlając słabe dane z przemysłu i eksportu w miesiącach kwiecień-czerwiec. Przeciętny wzrost w pierwszym półroczu (5,4% r/r) znajduje się wciąż powyżej rządowego celu wzrostu 5%, jednak druga połowa roku może okazać się gorsza.

Zobacz też: Kto zyskał na wojnie handlowej USA-Chiny? Wietnam!

Nawarstwiają się problemy Państwa Środka

W trzecim kwartale duży wpływ na odczyty wzrostu PKB będzie mieć efekt statystyczny. O ile w drugim kw. wpływ bazy był dodatni, o tyle w trzecim kw. może okazać się ujemny. Gospodarka Państwa Środka odnotowała bowiem wysoki wzrost PKB w trzecim kw. ub. roku o 3,9% kw/kw. Ponadto, druga połowa roku może przynieść jeszcze większe spowolnienie koniunktury.

Część ekonomistów spodziewa się recesji bilansowej, ponieważ wysoko zadłużone gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa niefinansowe gromadzą oszczędności w celu spłaty pożyczek, ograniczając przy tym konsumpcje i inwestycje. Dotychczasowe dane pokazują, że coś może być na rzeczy. Inwestycje w środki trwałe sektora prywatnego skurczyły się w H1 (pierwsza połowa roku) o 0,2% r/r. Gdyby nie sektor publiczny, w którym wzrost inwestycji wyniósł 8,1%, inwestycje ogółem w gospodarce uległyby załamaniu. Wzrost sprzedaży detalicznej w czerwcu spowolnił do 3,1% z 12,7% w maju. Niepokojące zjawiska mają miejsce również na rynku pracy. Stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrosła do rekordowego poziomu 21,3% ze względu na skurczenie liczby wakatów.

Sektor nieruchomości wciąż znajduje się w stagnacji po ubiegłorocznym załamaniu cen mieszkań. Ceny nowych domów w czerwcu pozostały na niezmienionym poziomie w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Inwestycje w nieruchomości spadły w czerwcu o 20,6% r/r.

W lipcu odbędzie się posiedzenie Biura Politycznego (Politburo meeting), na którym chińskie władze zapewne wytyczą stymulacyjną ścieżkę na najbliższe miesiące, aby wesprzeć gospodarkę. Niemniej, bodziec fiskalny może być ograniczony ze względu na problemy zadłużeniowe, z jakim zmagają się LGFV (local government financing vehicle). Te quasi komercyjne jednostki samorządowe nie są w stanie wykupywać krótkoterminowych obligacji w zapadającym terminie, które zostały wyemitowane w ubiegłym roku. W rezultacie Państwo Środka ma ograniczone pole manewru wsparcia fiskalnego na szczeblu lokalnym. Bank centralny rozpoczął luzowanie polityki pieniężnej, obniżając wszystkie stopy procentowe o 10 pkt bazowych w ubiegłym miesiącu. Najbliższe miesiące przyniosą najpewniej podobne ruchy w polityce Banku Ludowego Chin.

Wojna chipowa nabiera rozpędu… Chiny ograniczają eksport galu i germanu!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker