Europa

Mołdawia w Unii Europejskiej? To coraz bardziej możliwe

Mołdawia w Unii Europejskiej staje się coraz bardziej realnym scenariusze. Być może w tym roku zaczną się negocjacje akcesyjne

Na drugim panelu przeprowadzonym podczas konferencji Rebuild Together została poruszona kwestia rozszerzenia wspólnoty. Mołdawia w Unii Europejskiej staje się realnym scenariusze po tym jak instytucje unijne nadały jej i Ukrainie status państwa kandydującego.

  • Mołdawskie społeczeństwo chce się oprzeć na zachodzie
  • W Mołdawii trwają inwestycje w logistykę kolejową
  • Mołdawia chce włączyć się w proces odbudowy Ukrainy

Mołdawia w Unii Europejskiej — Wicepremier komentuje

Dumitru Alaiba, czyli Wicepremier i Minister rozwoju gospodarczego i cyfryzacji Republiki Mołdawii, podkreśla, że wojna na Ukrainie przyśpieszyła procesy integracji z Unią Europejską nie tylko samej Ukrainy, ale i całego regionu. Społeczności tej części Europy zrozumiały, że świat się zmienia i perspektywy przyszłych wyborów stały się jasne.

Mołdawia ma pewne problemy związane z korupcją, praworządnością, czy innymi niedogodnościami natury politycznej. Jednka obecnie stało się oczywiste, że do obywateli nie ma innej drogi niż integracja z UE. Przez ostatnie 30 lat Mołdawia starała lokować się gdzieś pomiędzy oboma blokami państw w przeciwieństwie do Polski i krajów bałtyckich. Wspomniane rządy jasno określiły się za integracją do UE i wstąpieniem do NATO zapewniając sobie bezpieczeństwo. Teraz również Mołdawia zdała sobie sprawę, że ten wybór jest dla niej oczywisty. Niestety w latach 90. nie mogła w pełni odizolować się od Rosji, której polityczna siła powróciła w latach 2000.

Zobacz także: Czy polski biznes wykorzysta potencjał odbudowy Ukrainy?

Według Dumitru Alaiba wybuch wojny potwierdził, że imperialistyczne zapędy Rosji nie przemijają, a słabną tylko na pewien czas, aby później znowu powrócić. Dlatego Mołdawia musi oprzeć się na zachodzie. Obecny rząd czuje się zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim przyszłym pokoleniom Mołdawian. Mołdawia dzięki zaangażowaniu Polski otrzymała status państwa kandydującego do UE i musi tę szansę wykorzystać. Mołdawskie społeczeństwo chce przynależeć do Europy, a wojna pomogła mu się jednoznacznie zdecydować.

Okres negocjacji akcesyjnych jest długotrwały i wymagający, jednak jak przekazuje Wicepremier, Mołdawia wykorzysta ten czas do przeprowadzenia niezbędnych reform.

Musimy teraz włożyć niemały wysiłek aby przyspieszyć drogę do dołączenia do europejskiej rodziny. Tak wyglądałaby moja wstępna wizja, to jest szansa dla przyszłych pokoleń, które odziedziczą silne, stabilne i ucywilizowane państwo. To dotyczy również Ukrainy i Gruzji. Tak widzimy naszą misję na najbliższe lata. Przed nami sporo pracy, ale stać nas na realizacje zadań do których się zobowiązaliśmy – Dumitru Alaiba, Wicepremier i Minister rozwoju gospodarczego i cyfryzacji Republiki Mołdawii

Potencjał Mołdawii w integracji i odbudowie Ukrainy

Wicepremier twierdzi, że Mołdawia ma potencjał logistyczny, który został doceniony w kontekście wojny. Dodatkowo nie można zapominać o aspektach rolniczych, które zdaniem polityka odgrywają istotną rolę i jest to aspekt, który Mołdawia może zaoferować Unii Europejskiej.

Inną poruszoną kwestią była geografia. Mołdawia przez swoje położenie odgrywa istotną rolę tranzytową. W obecnej sytuacji Mołdawia zapewnia dostawy walczącej Ukrainie. Przez wspomniane państwo będzie przepływać spora część tranzytu, związanego z odbudową Ukrainy. Dlatego bardzo ważna jest kwestia logistyki, długości kilometrów, godzin oczekiwania i wydajności, co już teraz jest widoczne przy korytarzach solidarnościowych przechodzących przez Mołdawię.

Zobacz także: Dzięki wsparciu UE Mołdawia odbuduje ważne linie kolejowe

Integracja europejska jest mechanizmem zmiany w całym regionie. Wojna pokazała podatność pewnych obszarów logistyki i infrastruktury na załamania. Jednak lokalizowanie słabości pomaga w ich zwalczeniu i naprawieniu. Bez tego Mołdawii trudno będzie wspierać Ukrainę w odbudowie oraz zintegrować się z Unią Europejską. Już teraz trwają inwestycje w sieci kolejowe oraz integracja transnarodowych szlaków.

Ze względu na położenie Mołdawii ważną będzie również logistyka energetyczna w przyszłej integracji z Unią Europejską. Konkretne inwestycje wpłynął na zmiany gospodarcze w regionie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker