News

Kobiecy sport jest słabo dostępny dla widzów. Nie chcemy oglądać czy nie możemy?

Transmisje dyscyplin sportowych z udziałem kobiet są przeprowadzane rzadziej od transmisji sportu męskiego. Mniejsza dochodowość, mniej sponsorów i mniej widzów. Które z nich jest przyczyną, a które skutkiem?

Kobiecy sport jest słabo dostępny dla widzów. Liczba transmisji wydarzeń sportowych z udziałem kobiet jest o wiele mniejsza niż tych z udziałem mężczyzn. Przekłada się to także na mniejsze przychody w zawodach kobiecych. W rozpoczętych wczoraj Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Kobiet pula nagród jest czterokrotnie mniejsza niż w przypadku mężczyzn. Czy wynika to z mniejszego zainteresowania widzów kobiecym sportem? Okazuje się, że nie do końca. Jak wskazują przykłady ostatnich badań, szersza obecność kobiecego sportu w telewizji znacznie zwiększa zainteresowanie sportem kobiecym.

  • Gdy brytyjska telewizja zdecydowała się na zwiększenie liczby transmisji kobiecych meczów podczas mistrzostw w 2019 i 2022 r., liczba widzów wzrosła z kilkunastu do ok. 60 mln.
  • Pula nagród podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet FIFA 2023 r. wynosi 110 mln USD. Podczas męskiego mundialu w Katarze było to 440 mln USD.
  • Udział Polek wśród kibiców rośnie, jednak kobiety rzadko uprawiają sport.

Kobiecy sport jest słabo dostępny dla widzów

Przychody w kobiecym sporcie są znacznie mniejsze niż w dyscyplinach uprawianych przez mężczyzn, mniejsza jest także oglądalność sportu kobiet. Co jednak jest tego przyczyną, a co skutkiem?

Czy to mniejsze zainteresowanie kobiecymi dyscyplinami powoduje, że liczba transmisji jest mniejsza, a co za tym idzie, mniejsze są także wpływy sponsoringowe? A może to właśnie zbyt mała obecność transmisji kobiecego sportu w telewizji sprawia, że liczba widzów jest mniejsza, bo zwyczajnie nie mają możliwości ich obejrzenia?

Według analizy Jędrzeja Lubasińskiego, przedstawionej w Tygodniku Gospodarczym nr 29/2023 Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to właśnie ta druga droga jest bardziej prawdopodobna. Analityk wskazuje na przykład kobiecej piłki nożnej w Wielkiej Brytanii. Gdy brytyjska telewizja zdecydowała się na zwiększenie liczby transmisji kobiecych meczów podczas mistrzostw w 2019 i 2022 r., liczba widzów znacznie wzrosła. 

W 2015 r. transmitowano 11 meczów, w 2017 r. tylko 6, w 2019 r. 23 mecze, a w 2022 r. aż 26. Widownia zwiększyła się z kilkunastu milionów w latach 2015 i 2017 do ok. 60 mln w 2019 i 2022 r. Jak wskazuje analityk, przeliczając liczbę widzów na mecz, był to skok z przeciętnie 1,5 mln do 2,6 mln. Wzrost spowodowany był głównie wzrostem oglądalności w grupach osób młodych oraz kobiet w wieku pow. 35 lat. Podobna sytuacja miała miejsce w USA, gdy zdecydowano się zwiększyć liczbę transmisji kobiecego futbolu amerykańskiego.

Zobacz też: Przez piłkarskie mistrzostwa angielscy uczniowie nie uczą się sumiennie, przez co potem mniej zarabiają [BADANIE]

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet w 2023 r. – pula nagród czterokrotnie niższa niż w mundialu męskim

Wczoraj rozpoczęły się Mistrzostwa Świata FIFA w Piłce Nożnej Kobiet organizowane w Australii oraz Nowej Zelandii. Będzie to 9. edycja turnieju, choć pierwszy raz został on rozegrany w 1991 r. Przykład mundialu pokazuje różnicę, jaka dzieli futbol kobiecy od męskiego w kwestii dochodowości. Pula nagród podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Katarze w Piłce Nożnej Mężczyzn opiewała na 440 mln USD. Rozpoczęty mundial kobiecy oferuje paniom nagrody w wysokości 110 mln USD – czterokrotnie niższej.

Zobacz też: Katar obsłużył już ponad 7 tysięcy lotów na Mistrzostwa Świata

Kobiecy sport jest słabo dostępny dla widzów, mimo jego rozwoju

Transmisje sportu kobiecego są słabo dostępne na całym świecie. Uniwersytet Purdue postanowił przyjrzeć się, jak zmienił się udział kobiet w transmisjach sportowych w stosunku do ich partycypacji w sporcie. Z badania wynika, że kobiety w USA w wieku szkolnym coraz chętniej uprawiają sport. Partycypacja w sporcie kobiecym wzrosła z 4 proc. do 33 proc. w ciągu 49 lat. Natomiast udział zawodniczek w transmisjach telewizyjnych w USA wzrósł z 5 proc. w 1989 r. do 5,4 proc. w 2019 r. 

Nie inaczej jest w Europie. W Grecji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Szwecji i na Malcie transmisje kobiecego sportu odpowiadają za ok. 10 proc. czasu przeznaczonego na wszystkie transmisje sportowe. Co ciekawe, sport kobiecy nadal chętniej oglądają panowie niż panie. 

Kobiecy sport w Polsce 

PZPN przeprowadził w 2019 r. badanie, w którym zapytano o najpopularniejsze kobiece dyscypliny w Polsce. Prym wiedzie siatkówka (41 proc. wskazań), na drugim miejscu znalazła się lekkoatletyka (36 proc.), a na trzecim tenis (27 proc.). Zainteresowanie sportem kobiet w Polsce znacznie przekracza średnią europejską. 

Wśród barier zainteresowania piłką nożną kobiet ankietowani na pierwszym miejscu wymienili, że nie jest ona pokazywana w mediach oraz że nie znają żadnej z zawodniczek. Na trzecim miejscu znalazł się brak lokalnej drużyny, by jej kibicować. Wśród najważniejszych czynników mężczyźni wskazywali też, że kobieca piłka nożna charakteryzuje się kiepską jakością gry, a kobiety, że futbol jest sportem dla mężczyzn.

Kobiety coraz częściej kibicują. Z badań, na które powołuje się analityk PIE, wynika, że odsetek kobiet w strukturze kibiców siatkówki wzrósł z 27 proc. w 2009 r. do 44 proc. w 2020 r. Wzrost zanotowała też m.in. piłka nożna – z 19 do 35 proc. w tym samym okresie.

Gorzej jest jednak w Polsce z uprawianiem sportu przez kobiety. Aż 84 proc. Polek rzadko lub wcale nie uprawia sportu. Średnia dla UE wynosi 65 proc.

Polski rynek sponsoringu sportowego jest warty ponad miliard złotych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker