Energetyka

Energa Wytwarzanie kupuje od Greenvolt projekty OZE o łącznej mocy 59 MW

Grupa ORLEN planuje inwestycje w kolejne odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych. Rozwijane projekty mają łączną moc 59 MW i po finalizacji transakcji dołączą do odnawialnych źródeł energii o mocy około 700 MW, działających już w Grupie ORLEN. 

Więcej mocy z OZE

Transakcja z Greenvolt dotyczy dwóch projektów OZE, realizowanych w woj. wielkopolskim. Pierwszym jest projekt Opalenica, obejmujący trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno, który łączy turbiny wiatrowe o mocy 26 MW oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno ok. pół roku później, w czerwcu 2024 roku. Łącznie nabywane aktywa w ciągu roku będą mogły wytworzyć aż 111 GWh energii, czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Warto zaznaczyć, że Energa Wytwarzanie, która to podpisała z Greenvolt umowę na zakup wspomnianych obiektów, ma wieloletnie doświadczenie w budowie i zarządzaniu źródłami odnawialnymi. W pierwszym kwartale 2023 roku instalacje OZE należące do Grupy Energa wytworzyły ok. 0,5 TWh zielonej energii, a w całym 2022 roku – 1,3 TWh. Po przejęciu portfeli Opalenica i Sompolno, łączna moc OZE zainstalowanych w Grupie Energa wzrośnie o 10 proc. w stosunku do obecnej, przekraczając 600 MW.

Dodatkowo, Energa Wytwarzanie nie tylko nabywa projekty od innych przedsiębiorstw, ale również stawia własne. W ostatnim czasie spółka zrealizowała budowę dwóch farm fotowoltaicznych – PV Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim, o łącznej mocy ok. 62 MW, oraz PV Gryf w woj. wielkopolskim, o mocy ok. 25 MW. Oprócz tego, finalizowany jest obecnie projekt budowy pięciu małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Ponadto, w planach Energi jest budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Zobacz także: Polityka klimatyczna Grupy ORLEN opublikowana!

ORLEN stawia na czystą energię

Do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W tym czasie koncern będzie też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). ORLEN przewiduje, że do 2030 roku obniży intensywność emisji dwutlenku węgla w swoim segmencie energetyki o 40 proc. Łącznie, do końca dekady koncern przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, do 2030 roku koncern ponad dziesięciokrotnie zwiększy moc aktywów produkujących czystą, zeroemisyjną energię elektryczną, niezbędną dla zapewnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Na ten cel ORLEN planuje wydać ponad 50 mld złotych – zarówno na projekty własne, które od początku do końca spółka zrealizuje samodzielnie, jak i akwizycję najbardziej perspektywicznych projektów na rynku. Aktywa nabywane od Grupy Greenvolt są kolejnym krokiem na drodze do transformacji naszego systemu energetycznego.

Energa uruchomiła farmy fotowoltaiczne PV Wielbark i PV Gryf

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker