Energetyka

Energa uruchomiła farmy fotowoltaiczne PV Wielbark i PV Gryf

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uruchomiła dwie farmy fotowoltaiczne – PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW i PV Gryf (woj. wielkopolskie) o mocy 25 MW. Inwestycje o wartości 260 mln zł mogą zasilić w zieloną energię aż ok. 43 tys. gospodarstw domowych.

Sama farma fotowoltaiczna PV Wielbark będzie w stanie zasilić w zieloną energię 35 tys. gospodarstw domowych

Farma fotowoltaiczna PV Wielbark składa się łącznie z ok. 150 tys. paneli o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacja obsługiwana jest przez ponad 300 inwerterów (falowników). Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł. Instalacja powstała na obszarze 119 ha, na glebach o jednej z najniższych klas. Prace budowlane zostały zrealizowane w drugiej połowie 2022 roku i wówczas podłączono do sieci elektroenergetycznej pierwsze panele o łącznej mocy ok. 12 MW. Do uruchomienia pozostałych wymagana była modernizacja pobliskiego Głównego Punktu Zasilania – GPZ Wielbark, którą wykonała Energa Operator.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Do końca 2023 roku moc zainstalowana farmy w Wielbarku wzrośnie o dodatkowe 8 MW i łącznie będzie wynosić 70 MW. Na ok. 10 hektarach zamontowane zostanie kolejne 15 tys. paneli i 19 inwerterów. Tym samym instalacja będzie w stanie wyprodukować rocznie czystą energię umożliwiającą zasilenie blisko 35 tys. gospodarstw domowych.

Energa uruchomiła również PV Gryf i wkrótce wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne

Energa z Grupy ORLEN rozbudowała i uruchomiła także farmę fotowoltaiczną PV Gryf, której moc wynosi obecnie 25 MW. Pozwoli ona na zasilenie w czystą energię ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Wartość tej inwestycji wyniosła ok. 60 mln zł. Farma PV Gryf składa się z ok. 50 tys. paneli i powstała w wielkopolskiej gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego. Na tym samym obszarze znajduje się również należąca do koncernu farma wiatrowa o mocy 31 MW i mała instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 1 MW.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

W gminie  Przykona wkrótce rozpocznie się także budowa kolejnych farm fotowoltaicznych Grupy ORLEN – PV Mitra o mocy 65 MW i PV Żuki o mocy 2,4 MW. Po ich uruchomieniu wszystkie instalacje OZE zlokalizowane na tym terenie zabezpieczą w energię elektryczną prawie 90 tys. gospodarstw domowych. W portfolio Energi z Grupy ORLEN jest już ok. 97 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, a do końca tego roku, po zrealizowaniu kolejnych inwestycji, wzrośnie ona do ok. 110 MW. Koncern wyprodukował w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł 1,3 TWh zielonej energii, co stanowi ok. 30 proc. całej produkcji brutto.

Do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje w OZE ponad 50 mld złotych

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, odnawialne źródła energii są fundamentem transformacji i kluczem do zapewnienia Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego, zgodnie ze strategią, koncern konsekwentnie zwiększa zaangażowanie w ich rozwój poprzez budowę instalacji i nabywanie atrakcyjnych biznesowo aktywów. Do 2030 roku Grupa ORLEN przeznaczy na realizację projektów OZE ponad 50 mld zł, zwiększając moce w OZE do 9 GW. Uruchomienie dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych — Wielbark i Gryf skutecznie przybliża koncern do tego celu. W ubiegłym roku w instalacjach fotowoltaicznych Grupy ORLEN wyprodukowano czterokrotnie więcej czystej energii niż rok wcześniej. Dzięki nowym inwestycjom ta skala wzrośnie. Już teraz moce zainstalowane w fotowoltaice koncernu sięgają ok. 97 MW, a realizacja kolejnych projektów pozwoli znacząco je zwiększyć.

ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker