Energetyka

Kolejna obniżka cen gazu dla biznesu

Należąca do Grupy ORLEN spółka PGNiG Obrót Detaliczny kolejny raz obniży cenę gazu ziemnego dla małych i średnich przedsiębiorstw, rozliczających się według cennika „Gaz dla Biznesu”. Oznacza to, że we wrześniu cena gazu dla klientów biznesowych wyniesie 201,39 zł/MWh, czyli o ponad 37 zł/MWh mniej niż w sierpniu.

Cena gazu dla klientów biznesowych ponownie zostanie obniżona

Od początku roku cena gazu w ofercie dla klientów biznesowych, rozliczanych według cennika „Gaz dla Biznesu” systematycznie spada. Jeszcze w styczniu wynosiła 793,93 zł/MWh, by już w kwietniu spaść o ponad połowę, do poziomu 353,59 zł/MWh. We wrześniu firmy zapłacą jeszcze mniej, bo jedynie 201,39 zł/MWh. Niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15 proc. Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023 roku, uwzględniająca wspomnianą automatyczną obniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh (netto, bez akcyzy). Oznacza to, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh, niż w sierpniu (238,57 zł/MWh).

Zobacz także: Cena gazu dla biznesu w Polsce znowu spadnie. Tym razem o ponad 53 zł

Jak działa nowy cennik?

Zgodnie z wprowadzonym pierwszego kwietnia bieżącego roku sposobem kształtowania cennika, ceny w nim są indeksowane do notowań giełdowych. Cena gazu dla klientów biznesowych, korzystających z cennika Gaz dla Biznesu, jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem. We wrześniu cena gazu została dodatkowo obniżona, dzięki zastosowaniu przez PGNiG Obrót Detaliczny mechanizmu automatycznej obniżki w wysokości 15 proc. Aby z niej skorzystać, nie trzeba podejmować żadnych działań – obniżka ma zastosowanie dla wszystkich klientów, korzystających z analizowanego produktu. Szczegóły dotyczące sposobu obliczania cen w taryfie „Gaz dla Biznesu” PGNiG Obrót Detaliczny znajdują się na stronie: https://pgnig.pl/dla-firmy/cennik-gazu

Oferta dla dużych przedsiębiorstw

Należy zaznaczyć, że opisane tu rozwiązanie zostało stworzone głównie z myślą o małych i średnich firmach. Jednakże PGNiG Obrót Detaliczny podjął również działania, aby wprowadzić do swojej oferty nowy produkt, który może okazać się realnym wsparciem dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z gazu ziemnego. Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na funkcjonowanie przedsiębiorstw w kraju nad Wisłą. Zgodnie z zapowiedziami Grupy ORLEN, szczegóły zostaną przekazane w najbliższej przyszłości.

Zobacz także: Gazowiec „Grażyna Gęsicka” wraz z 65 tys. ton LNG zawitał do Świnoujścia

Efekt synergii

Jak zaznacza Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, we wrześniu małe i średnie firmy zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh, czyli aż 75 proc. mniej, niż w styczniu tego roku. Kolejna w tym roku obniżka cen gazu to m.in. efekt synergii, które wypracowano w ramach Grupy ORLEN. Rynkowe trendy – w połączeniu z potencjałem biznesowym, osiągniętym w efekcie przeprowadzonych fuzji – umożliwiły podjęcie ważnych decyzji dla polskich przedsiębiorców. Koncern pracuje również nad nowym rozwiązaniem, które ma stać się realnym wsparciem dla dużych firm, korzystających z gazu ziemnego i — co za tym idzie, dla całej polskiej gospodarki.

Produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce i za granicą wyniosła aż 7,7 mld m sześc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker