EnergetykaEuropa

PIE: Kryzys energetyczny znacząco podniósł ubóstwo energetyczne w UE

Kryzys energetyczny w 2022 roku znacznie podniósł ubóstwo energetyczne w UE – wynika z tygodnika gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). 

Ubóstwo energetyczne w UE znacznie wzrosło w 2022

Jak wynika z tygodnika PIE, prawie co dziesiąte gospodarstwo domowe w UE wskazywało na trudności w ogrzewaniu mieszkania w 2022 roku, a 6,9% zalegało z rachunkami za media (woda, gaz, ciepło, energia elektryczna) w zapadającym terminie. W 2021 r. było to 6,4%.

W 2022 r. odsetek obywateli UE deklarujących, że nie są w stanie dostatecznie ogrzać mieszkania, wzrósł z 6,9 proc. na 9,3 proc. – czytamy w tygodniku PIE

Polska pod tym względem była poniżej unijnej średniej. Jedynie 4,9% Polaków w 2022 r. wskazywało, że nie jest w stanie ogrzać mieszkania, a 4,5% deklarowało zaleganie z rachunkami za energię.

Subiektywne ubóstwo energetyczne, czyli deklarowana niemożliwość dostatecznego ogrzania domu, wzrosło w Polsce w 2022 r. o 1,7 pkt. proc. r/r. Najwięcej ubogich energetycznie gospodarstw domowych przybyło w Rumunii (wzrost o 5,1 pkt. proc. r/r), Francji (wzrost 4,9 pkt. proc. r/r) i Niemczech (3,3 pkt. proc.) – wskazują ekonomiści PIE

Zobacz też: Kolejna obniżka cen gazu dla biznesu

Źródło: Tygodnik PIE

Zobacz też: Kryzys energetyczny w Europie: MFW zaleca rządom zmianę polityki wsparcia dla obywateli

Rządy wydały ponad 360 mld EUR na wsparcie dla gospodarstw domowych

Oczywiście, rządy państw UE w różnoraki sposób wspierały gospodarstwa domowe w obliczu kryzysu energetycznego. Według danych ACER, które powołują się analitycy PIE, państwa UE wydały łącznie ponad 360 mld EUR na wsparcie gospodarstw domowych, wdrażając 280 programów. Jakie były najczęstsze formy wsparcia? Jak czytamy w tygodniku:

Najczęstszymi formami wsparcia były bezpośrednie transfery dla gospodarstw (bony, zasiłki, subsydia) i obniżka podatków na energię dla odbiorców końcowych. Koszt programów pomocowych w latach 2022-2023, średnio na poziomie 2,4 proc. PKB, wahał się od 0,37 proc. PKB (Dania) czy 0,43 proc. PKB (Bułgaria) do 5,6 proc. (Malta) i 4,3 proc. (Francja). Koszt polskich programów wsparcia w latach 2022-2023 został oszacowany na około 3,6 proc. PKB, czyli ok. 1550 USD/mieszkańca rocznie i był o 19 proc. (1,2 pkt. proc. PKB) wyższy od średniej unijnej.

Odpowiedź rządu na kryzys energetyczny. Skuteczna czy nieskuteczna?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker