Europa

Tutaj zatrudnienie w rolnictwie przekracza 60%. Tak – to w kraju UE

Są regiony w UE, gdzie zatrudnienie w rolnictwie jest naprawdę wysokie. W niektórych, większość pracowników zatrudniona jest właśnie w rolnictwie. Powszechnie przyjęło się, że najbiedniejsze regiony na świecie, to te, które charakteryzują się największym poziomem ubóstwa. Gdzie ten odsetek jest najwyższy w Polsce?

  • Zatrudnienie w rolnictwie wynosiło w Unii Europejskiej w 2020 roku średnio 4,5%. Unijny statystycy szacują, że w rolnictwie pracowało 9,4 mln mieszkańców UE.
  • Największy odsetek odnotowano w rumuńskim regionie Vaslui. W rolnictwie pracuje tam aż 61,7% zatrudnionych, czyli niemal 2 na 3 mieszkańców. Region ten znajduje się na Wschodzie kraju i graniczy z niezwykle biedną Mołdawią.
  • Najwyższy odsetek zatrudnienia w rolnictwie w Polsce odnotowano w regionie Sandomiersko-jędrzejowskim. W tym sektorze pracowało tam aż 34,4% pracujących, czyli 1 na 3 osoby mających pracę.

Zatrudnienie w rolnictwie w UE

Nowe dane Eurostatu pokazują, jak istotne na unijnym rynku pracy jest rolnictwo. Zatrudnienie w rolnictwie wynosiło w Unii Europejskiej w 2020 roku średnio 4,5%. Unijny statystycy szacują, że w rolnictwie pracowało 9,4 mln mieszkańców UE. W tym miejsce warto zaznaczyć, że przez „rolnictwo” rozumiany jest sektor, który obejmuje nie tylko osoby zajmujące się uprawą czy hodowlą zwierząt, ale również leśnictwem oraz pracujące w sektorze rybnym.

Większe zatrudnienie w rolnictwie jest zwykle związane z niższym poziomem bogactwa. Rolnictwo jest sektorem o najniższej produktywności. To zaś oznacza, że pracujący tam zarabiają najmniej. Wielu ekonomistów dzieli gospodarki na biedne i bogate właśnie przez pryzmat stopy zatrudnienia w rolnictwie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sztywna zależność, a sam wyższy odsetek zatrudnionych w rolnictwie nie musi z automatu oznaczać, że dany kraj jest biedniejszy.

Dobrym przykładem może być tutaj włoski region Trydent-Górna Adyga. Mimo że to właśnie tam ludzie we Włoszech są najbogatsi, to odsetek zatrudnionych w rolnictwie jest tam całkiem spory. Wynika to z faktu, że region ten jest dużym producentem wina. Urodzajne alpejskie doliny sprawiają, że uprawia się tam winorośl, pszenicę czy różne owoce.

Gdzie zatrudnienie w rolnictwie jest najwyższe?

Choć na poziomie UE jedynie 4,5% zatrudnionych mieszkańców pracuje w rolnictwie, to są regiony w UE, gdzie jest to większość pracujących. Największy odsetek odnotowano w rumuńskim regionie Vaslui. W rolnictwie pracuje tam aż 61,7% zatrudnionych, czyli niemal 2 na 3 mieszkańców. Region ten znajduje się na Wschodzie kraju i graniczy z niezwykle biedną Mołdawią.

W sąsiednim regionie Neamţ odsetek ten wyniósł 51,4%, co jest drugim najwyższym wynikiem w całej UE. Można więc śmiało stwierdzić, że liderem w tym zestawieniu jest Rumunia. Ogólnie rzecz biorąc, na poziomie całej UE jest 114 regionów, gdzie zatrudnienie w rolnictwie wynosi więcej niż 16,5%. Jak zauważają eksperci Eurostatu, regiony ten znajdują się głównie w pięciu państwach: Bułgarii, Grecji, Portugalii, Rumunii oraz… Polsce.

Najwyższy odsetek zatrudnienia w rolnictwie w Polsce odnotowano w regionie Sandomiersko-jędrzejowskim. W tym sektorze pracowało tam aż 34,4% pracujących, czyli 1 na 3 osoby mających pracę. To bardzo dużo. Dla porównania, w Czechach i Niemczech nie ma ani jednego regionu, gdzie odsetek ten wynosi więcej niż 10%. Z drugiej strony, w Bułgarii mniej niż 10% zatrudnionych pracuje w rolnictwie jedynie w jednym regionie — stolicy tego kraju, Sofii.

Tutaj w rolnictwie pracuje najmniej osób

Jaki kraje charakteryzują się najniższym zatrudnieniem. Ogólnie jest 137 regionów, gdzie zatrudnienie w rolnictwie nie przekraczało 0,5%. Regiony te znajdziemy głównie w Niemczech, Belgii czy Holandii. W Polsce są to jedynie duże miasta, takie jak Warszawa, Katowice czy Wrocław.

Duże zatrudnienie w rolnictwie hamuje rozwój. To również problem Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker