Azja i OceaniaGospodarka

Tajwan notuje rekordową nadwyżkę handlową, dzięki rozwojowi AI!

Tajwan nazywany publicystycznie „półprzewodnikiem” globalnej gospodarki notuje rekordową nadwyżkę handlową pod wpływem wzmożonego popytu na chipy Al. Rozwój sztucznej inteligencji zwiastuje kolejny etap wzrostu dla firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) po cyklicznych turbulencjach, które miały ostatnio miejsce. 

PKB per capita w parytecie siły nabywczej w 2021 roku po raz pierwszy w historii przekroczył 30 tys. amerykańskich dolarów. W rezultacie Tajwan znalazł się w gronie gospodarek rozwiniętych. Głównym ośrodkiem gospodarczej siły jest firma Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) zajmującą się produkcją i eksportem półprzewodników. TSMC odpowiada za 90% globalnej produkcji chipów. Dynamiczny proces pogłębiającej się globalizacji i integracji gospodarki światowej pomógł firmie i tym samym gospodarce urosnąć do rekordowym rozmiarów.

Zobacz też: Nie siejmy paniki. Sytuacja finansowa Polski jest dobra

Jednak ostatnie lata zdominowała dezintegracja, a według niektórych komentatorów życia gospodarczego – deglobalizacja. Ponadto zwiększyły się ceny surowców energetycznych i rolnych, która mała gospodarka otwarta jak Tajwan importuje. W konsekwencji „półprzewodnik” globalnej gospodarki borykał się z cyklicznymi problemami i znacznym tąpnięciem bilansu handlowego w 2022 roku (czarna linia na poniższym wykresie) poniżej średniej z poprzednich lat.

Źródło: Macrobond

Jednak ostatnie miesiące to odwrócenie trendu w bilansie handlowym. Tajwan notuje rekordową nadwyżkę handlową, która we wrześniu dobiła do 10,3 mld USD wobec 5,1 mld USD w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Jaka jest przyczyna takie boomu w bilansie? Sektor chipów. Eksport produktów informacyjnych, komunikacyjnych i audio-wideo zwiększył się aż o 59,8% r/r. To efekt gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na półprzewodniki w związku z rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Mocarstwa technologiczne takie jak Apple i Nividia to znaczący klienci TSMC.

Zobacz też: Arabowie testują pierwszy pociąg wodorowy na Bliskim Wschodzie!

W świetle przyspieszonego rozwoju Al można zakładać, że przed Tajwanem świetlana przyszłość. Zaburzyć ją mogą jednak napięcia geopolityczne pomiędzy USA i Chinami. O konsekwencjach amerykańsko-chińskiego konfliktu dla tajwańskiej gospodarki szerzej pisaliśmy w tekście pt. ” USA i Chiny – gospodarcze tło konfliktu o Tajwan.”

USA kwitną, Europa obumiera. Strefa euro może pozazdrościć Amerykanom koniunktury!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker