Gospodarka

Stres uderza w Polaków. Co piąty z nas deklaruje wysoki poziom stresu

Stres jest jednym z najpoważniejszych czynników chorobotwórczych we współczesnym świecie. Jak wielu Polaków dotyka on w znacznym stopniu? Jak wielkie straty dla gospodarki wynikają z pandemii stresu, z którą mierzą się ludzie na całym świecie?

  • Według globalnych badań Gallupa z 2022 r. o emocjach średnio aż 40% ankietowanych z ponad 140 krajów świata odpowiadało twierdząco na pytanie, czy odczuwali spory stres w poprzednim dniu.
  • W Unii Europejskiej blisko połowa pracowników uważa, że stres jest czymś powszechnym w ich miejscu pracy. Podobnie myślą również Amerykanie. W USA ponad 30% pracowników twierdzi, że ich praca jest źródłem ciągłego stresu.
  • Według „People at Work 2022: A Global Workforce View”, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.). Więcej niż my, stresują się jedynie Niemcy (25,14%).
  • Połowa Polaków odczuwa niski poziom stresu, ale więcej niż co piąty Polak zmaga się z dokuczliwym stresem.
  • Blisko dekadę temu Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oszacowała straty ekonomiczne wynikające ze stresu, depresji i pogorszenia zdrowia psychicznego. Kwota może zaskakiwać — straty wyniosły blisko 620 mld EUR rocznie.

Stres dotyka miliardy na całym świecie

Stres to bardzo popularne zjawisko, z którym codziennie musi mierzyć się ludzkość. Dotyka on znacznego odsetka globalnej populacji. Według globalnych badań Gallupa z 2022 r. o emocjach średnio aż 40% ankietowanych z ponad 140 krajów świata odpowiadało twierdząco na pytanie, czy odczuwali spory stres w poprzednim dniu. Tematowi postanowił przyjrzeć się ekonomista Łukasz Baszczak. W najnowszym Tygodniku Gospodarczym PIE (44/2023) ekonomista analizuje jego skalę i wpływ na gospodarkę.

Aż 62% obywateli Polski może odczuwać stres nawet przynajmniej raz w tygodniu — zauważa.W Unii Europejskiej blisko połowa pracowników uważa, że stres jest czymś powszechnym w ich miejscu pracy. Podobnie myślą również Amerykanie. W USA ponad 30% pracowników twierdzi, że ich praca jest źródłem ciągłego stresu.

Zobacz też: Edukacja zdalna uderza najmocniej w najbiedniejszych uczniów. Dlaczego? [BADANIE]

Polski Instytut Ekonomiczny postanowił zbadać podstawowe wskaźniki subiektywnego dobrostanu psychicznego. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 4000 dorosłych Polaków pod koniec lipca i na początku sierpnia 2023 r. Ekonomiści zadali Polakom kilka pytań, spośród których jedno dotyczyło stresu odczuwanego w dniu wypełniania kwestionariusza. Badani odpowiadali w skali od 0 do 10.

Odpowiedzi pogrupowano na trzy kategorie: niski, średni i wysoki poziom zadowolenia z życia, poczucia sensu, szczęścia oraz stresu. Poziom niski oznacza, że osoba badana wybrała wartość z przedziału 0-3, poziom średni oznacza wybranie wartości z przedziału 4-6, zaś poziom wysoki to wybór przez badanego wartości z przedziału 7-10.

Wyniki przedstawia poniższy wykres. Wynika z niego, że blisko połowa Polaków odczuwała niski poziom stresu, ale więcej niż co piąty Polak zmaga się z dokuczliwym stresem. Na podobnym poziomie kształtują się także pozostałe wskaźniki subiektywnego dobrostanu (pytania te były zainspirowane brytyjskimi badaniami prowadzonymi przez tamtejszy urząd statystyczny Office for National Statistics).

Stres wśród Polaków
Polski Instytut Ekonomiczny

Czym stresują się Polacy?

Z raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków” wynika, że niemal połowa Polaków (49%) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia. Omawiane badanie zostało przeprowadzone w zeszłym roku. Nie powinno więc dziwić, że wysoko znalazła się także inflacja. Wysoka inflacja była przyczyna stresu 39% rodaków. 34% z nas wskazało, że praca jest jednym z kluczowych czynników wywołujących u nich stres. Wysoki poziom stresu również wywołuje u nas troska o zdrowie swoje (29%) oraz najbliższych (28%). W niewielkim stopniu stresujemy się spłatą kredytu hipotecznego (8%), szkołą lub studiami (9%) i długami (12%).

Według danych ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.). Więcej niż my, stresują się jedynie Niemcy (25,14%).

Stres kosztuje gospodarkę miliardy EUR rocznie

Stres niesie ze sobą istotne koszty ekonomiczne. Obniża on produktywność pracowników, a wywoływane lub wzmacniane przez niego choroby powodują absencje pracowników i koszty ich leczenia. Blisko dekadę temu Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oszacowała straty ekonomiczne wynikające ze stresu, depresji i pogorszenia zdrowia psychicznego. Kwota może zaskakiwać — straty wyniosły blisko 620 mld EUR rocznie. Nowsze szacunki z USA mówią o 300 mld USD straty dla amerykańskiej gospodarki. Dla porównania wielkość PKB Polski to ok. 800 mld USD. Z kolei badania z 2016 r. wskazywały, że nawet stres w pracy odpowiada za nawet 120 tys. zgonów rocznie.

Zdrowie Polaków poprawia się. Poprawy nie widać na wschodzie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker