Europa

Najbardziej studenckie miasta w UE. Warszawa tuż za podium [RANKING]

Najwięcej studentów w Unii Europejskiej studiuje w Paryżu i jest to ponad 700 tys. osób.

Obecność studentów najczęściej wspomaga rozwój społeczno-gospodarczy miasta. Nic zatem dziwnego, że wiele miast rywalizuje o przyciągnięcie studentów na swoje uczelnie. Jakie są najbardziej studenckie miasta w UE? Jakie miasta wybiera najwięcej studentów? Wśród tych, które cieszą się największą liczbą studentów, znajduje się Warszawa.

 • Najwięcej studentów w Unii Europejskiej studiuje w Paryżu i jest to ponad 700 tys. osób.
 • Najłatwiej studenta spotkać na ulicach belgijskiego Leuven, gdzie studenci stanowią ponad połowę liczby mieszkańców miasta.
 • Polska jest trzecim państwem w UE pod względem liczby uczelni.

Najbardziej studenckie miasta w UE

Rozpoczęcie studiów to często czas pierwszych poważnych życiowych wyborów. Oprócz wyboru kierunku i uczelni, ważnym kryterium branym pod uwagę jest także atrakcyjność miasta. W Unii Europejskiej niekwestionowanym liderem, który przyciąga największą liczbę studentów, jest Paryż. Wysoką liczbą studentów może jednak poszczycić się także stolica Polski.

Najbardziej studenckie miasta w UE ze względu na liczbę studentów to:

 1. Paryż (Francja)– 737 tys. studentów,
 2. Madryt (Hiszpania) – 342 tys.,
 3. Barcelona (Hiszpania) – 291 tys.,
 4. Warszawa (Polska) – 231 tys.,
 5. Mediolan (Włochy) – 209 tys.,
 6. Rzym (Włochy) – 208 tys.,
 7. Berlin (Niemcy) – 199 tys.

Ranking został przygotowany na podstawie danych Eurostatu z 2020 r. przedstawionych przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w raporcie Akademickość miast (II). Dane o liczbie studentów w Warszawie pochodzą zaś z 2020 r. z systemu POLON. Duży wpływ na wyniki ma liczba ludności państwa, w którym znajduje się miasto. Liczba ludności tych krajów należy do najwyższych w UE.

Warto także przyjrzeć się największym ośrodkom akademickim w UE ze względu na liczbę studentów przypadających na 1000 mieszkańców. Najbardziej studenckim miastem w UE jest wówczas belgijskie Leuven, a ranking przedstawia się następująco:

 1. Leuven (Belgia) – 548 studentów na 1000 mieszkańców,
 2. Piza (Włochy) – 525/1000,
 3. Giesen (Niemcy) – 450/1000,
 4. San Vicente del Raspeig (Hiszpania) – 441/1000.

W miastach cieszących się największą liczbą studentów, udział studentów jest stosunkowo niski. Na 1000 mieszkańców przypada tam od 60 do 80 studentów. 

Zobacz też: Które polskie miasta wybierają studenci? Lista największych ośrodków akademickich w Polsce

Polska na trzecim miejscu wśród krajów UE z największą liczbą uczelni

Analitycy PIE, powołując się na dane Webometrics Ranking Web of Universities, wskazują, że w 2023 r. w UE działało 3,4 tys. uczelni wyższych. Prawie połowa uczelni w Unii Europejskiej (dokładnie 45 proc.) funkcjonowała w trzech krajach. Jest to Francja, posiadająca 625 uczelni, Niemcy z liczbą 461 szkół wyższych oraz… Polska, gdzie działa 408 uczelni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to liczba, która różni się od danych z polskiego systemu POLON. Niewiadomo, co jest tego przyczyną – analitycy PIE upatrują rozbieżności w uwzględnieniu przez Webometrics także podmiotów w likwidacji i przekształconych.

Inne kraje posiadają znacznie mniej szkół wyższych. Przykładowo w Hiszpanii jest ich 266, we Włoszech 239, w Holandii 129, a w Portugalii 109. Najmniejsza liczba uczelni działa na terenie Luksemburga – jest ich 3. Niewiele więcej ma Malta, bo 7.

W UE liczba studentów rośnie, w Polsce spada

W 2021 r. w Unii Europejskiej studiowało ok. 18,5 mln osób. Aż 57 proc. z nich przyciągnęły cztery kraje. Najwięcej studentów można było spotkać w Niemczech (3,4 mln). Na drugm miejscu znalazła się Francja (2,8 mln), na trzecim Hiszpania (2,4 mln), a grupę zamykały Włochy (2,1 mln). Warto zauważyć, że to kraje należące do najbardziej zaludnionych w UE i z tego głównie wynika ich wysokie miejsce w tym rankingu.

Zobacz też: Duża inwestycja w Stolicy! Wybudują takie trochę mini-metro

Dla porównania w Polsce w 2021 r. studiowało 1,3 mln osób. Oznacza to, że 7 proc. wszystkich studentów w UE studiowało w Polsce. Liczba ta na przestrzeni ostatnich lat spada. W 2023 r. było to już niewiele ponad 1,2 mln. Tym samym nasz kraj znajduje się wśród państw UE, w których spadek liczby studentów jest największy.

Od 2013 r. do 2021 r. najmocniej spadła liczba studentów na Litwie (o 34 proc.), Słowacji (o 33 proc.), w Estonii (o 31 proc.) i właśnie w Polsce (o 29 proc.). Nie bez wpływu na te dane pozostaje sytuacja demograficzna. 

W skali całej Unii Europejskiej liczba studentów zwiększyła się jednak w tym okresie o 8 proc. Na ten wynik zapracowały: Cypr (wzrost o 61 proc.), Malta (46 proc.) oraz Holandia (46 proc.).

Wiodące miasta akademickie w Polsce. Tam gdzie studenci, tam rozwój [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker