Biznes

Najstarsza firma rodzinna na świecie. Nie uwierzysz, ile ma lat!

Do najstarszych firm rodzinnych na świecie należą przedsiębiorstwa japońskie. Jedno z nich działało w branży budowlanej, drugie zajmuje się hotelarstwem.

Firmy rodzinne to bardzo szczególne podmioty. Rodzinne biznesy potrafią przetrwać wiele wieków, czego dowodem jest wiele przykładów firm rodzinnych, które funkcjonują od 300 czy 400 lat. Kiedy i gdzie powstała najstarsza firma rodzinna na świecie? Czym się zajmuje?

  • Najstarszą firmą rodzinną świata, która nadal funkcjonuje, jest japoński hotel Hōshi Ryokan.
  • Za najstarszą firmę rodzinną, która istniała na świecie, uważa się japońskie przedsiębiorstwo budowlane Kongō Gumi.

Najstarsza firma rodzinna na świecie

Firmy rodzinne to specyficzne podmioty. Świat biznesu przenika się tu ze światem rodzinnym. Często emocjonalne przywiązanie do firmy i siła wzajemnych więzi powodują, że firmy te potrafią przetrwać długie lata. W innych przypadkach rozpadają się z powodu konfliktów lub nie w pełni racjonalnego gospodarowania.

Na świecie istnieje wiele przykładów firm rodzinnych, które funkcjonują nieprzerwanie od stuleci. Część może poszczycić się nawet mianem największych firm globu. Jaka jest najstarsza firma rodzinna na świecie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zazwyczaj wyróżnia się dwie firmy: jedną, która rzeczywiście powstała najwcześniej, ale już nie funkcjonuje oraz taką, która powstała trochę później, ale nadal działa na rynku. Jedno jest pewne – taka firma powstała w Japonii.

Zobacz też: 4 dni pracy w tygodniu. To plan co dziesiątej dużej firmy w Polsce

Najstarsza firma rodzinna na świecie to hotel

Za najdłużej istniejącą firmę rodzinną na świecie najczęściej uważa się Hōshi Ryokan. To hotel, który znajduje się w japońskim Komatsu. Działa nieprzerwanie od 718 roku. W tym czasie hotelem (tzw. ryoknem) zarządzało aż 46 pokoleń. To drugi najstarszy hotel, jaki powstał na świecie. Goście mogą korzystać z gorących źródeł, relaksując się w basenach. Zapewnione jest także wyżywienie, które stanowi lokalna kuchnia. Każdy nowy jej szef uczy się od swojego poprzednika. Hotel otaczają malownicze ogrody.

Obecnie firma stoi przed wyzwaniami współczesności. Rykoany niegdyś były pionierami, jeśli idzie o rozwój technologiczny – ogrzewanie czy telefony były w nich dostępne w czasach, gdy przeciętny Japończyk mógł o nich co najwyżej pomarzyć. Dziś przedsiębiorstwu trudno dogonić technologicznie inne sieci hoteli. Hōshi dopiero przez pandemię postawił na rezerwacje online.

Zobacz też: Jakie konsekwencje ma różny rozstaw torów w Polsce i w Europie?

Obecnie ryokany kojarzą się Japończykom z tradycją oraz historią i na to chce postawić obecny prezes firmy. Twierdzi, że skupienie na gorących źródłach i tradycyjnej kuchni będzie w najbliższych latach stanowiło klucz do przyciągania gości. Podkreśla także znaczenie dbałości i szacunku dla ludzi – gości, dostawców, pracowników. To ideały przekazywane z pokolenia na pokolenie, wiele z nich wywodzi się z buddyzmu. 

Drugim istotnym wyzwaniem dla Hōshi jest kwestia sukcesji. Dotąd nigdy w historii firmy na jej czele nie stała kobieta. Obecny prezes Houshi Zengoro planuje przekazać zarządzanie firmą swojej córce Houshi Hisae. W wielu wywiadach mówi on o tym, że niegdyś prowadzenie ryokanu wiązało się z prestiżem, było pewnym zaszczytem. Dzisiaj liczba ryokonów spada, a młodzi nie są już tak zainteresowani pracą w tej branży. 

Jeszcze starsza firma rodzinna już nie istnieje

Jeszcze starszą firmą rodzinną, która powstała na świecie, jest Kongō Gumi. Było to japońskie przedsiębiorstwo budowlane, które zostało założone w 578 r. przez rodzinę pochodzącą z Korei. Do Osaki sprowadził ich książę Shōtoku, który polecił wybudować świątynię Shitennoji. Biznes uchodził za jeden z najlepszych przykładów shinise, czyli japońskiej rodzinnej kultury biznesowej. Uchodził, bowiem w 2006 r. firma nie była w stanie poradzić sobie z problemami finansowymi i została przejęta przez własną spółkę zależną. Formalnie przestała więc istnieć. Działała ponad 1400 lat. W tym czasie stery nad firmą obejmowało 40 prezesów.

Budowa świątyń buddyjskich przez wieki dawała stabilność. System wierzeń nie zmieniał się, firma otrzymywała zlecenia od państwa, a zapotrzebowanie na budowę świątyń nie malało. Uważa się, że tym, co pozwoliło firmie przetrwać tak długie lata, był także sposób wyboru kolejnych liderów. Następcą w teorii stawał się najstarszy syn, ale zdarzało się, że wybierano także następcę spośród młodszych, jeśli odznaczali się większymi uzdolnieniami. W całej swojej historii tylko raz firmą zarządzała kobieta – była to wdowa po 37 prezesie, który popełnił samobójstwo.

Jakie są największe firmy rodzinne na świecie? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker