Finanse

Money dysmorphia. Młodzi chcą jacht, willę i frytki do tego

Money dysmorphia - tak zaczęło się określać nowe zjawisko psychologiczne, które ma wpływ na to, jak postrzegamy stan swoich finansów i jak nimi zarządzamy

Money dysmorphia – tak nazywa się nowe zjawisko zaobserwowane szczególnie wśród młodych. Jego głównym sprawcą są social media, a związane jest z poczuciem niepewności co do swoich finansów. Może go doświadczać nawet połowa millenialsów i osób z pokolenia Z. Czym się objawia i co je wywołuje?

  • Money dysmorphia to nieuzasadnione poczucie niepewności związane ze stanem własnych finansów.
  • Za money dymorphia odpowiadają głównie social media, które tworzą zniekształcony obraz rzeczywistości i oczekiwań co do własnego statusu finansowego.
  • Ponad 40 proc. młodych Amerykanów doświadcza poczucia, że nie radzi sobie odpowiednio z finansami.

Co to jest money dysmorphia?

Money dysmorphia – tak zaczęło się nazywać nowe zjawisko psychologiczne, które pojawiło się w świecie finansów. Money dysmorphia to nieuzasadnione poczucie niepewności związane ze stanem własnych finansów. Innymi słowy, mimo że jesteśmy w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej, odczuwamy, że nie radzimy sobie dostatecznie dobrze – zarabiamy za mało, nie stać nas na wiele rzeczy, itp. To zniekształcony obraz własnych finansów, wywołany przez przerosłe oczekiwania, które z kolei są efektem… przeglądania social mediów.

Dziś nie ma wątpliwości, że social media mają negatywny wpływ na poczucie własnej wartości. Powodują porównywanie się, a w efekcie kompleksy związane z wyglądem zewnętrznym, naszym statusem społecznym, a co za tym idzie, także tym, ile posiadamy, na co wydajemy i zwyczajnie na co nas stać.

Efektem obserwowania wyidealizowanego życia w social mediach jest wykształcenie się jego zniekształconego obrazu, w tym także w sferze finansów. Skutkiem tego jest właśnie tzw. money dysmorphia. Termin jeszcze nie doczekał się tłumaczenia, ale można przypuszczać, że przyjmie się kalka, czyli dysmorfia finansowa.

Zobacz też: Niezależność finansowa młodych Amerykanów. Mamo, daj na Netflixa [BADANIE]

45 proc. młodych ma obsesję na punkcie bycia bogatym

Zjawisku money dysmorphia przyjrzała się CreditKarma, przeprowadzając w grudniu 2023 r. badanie na 1006 dorosłych Amerykanach. Wnioski są co najmniej niepokojące, szczególnie wśród młodych – pokolenia Z i millenialsów. Dla przypomnienia – pokolenie Z to umownie urodzone pomiędzy 1996 a 2012 rokiem, a millenialsi w latach 80. i 90 (podziały często się różnią).

44 proc. osób z pokolenia Z oraz 46 proc. millenialsów „ma obsesję na punkcie bycia bogatym”. Jest to ich cel, od którego uzależniają swoje szczęście w życiu. Raport stwierdza też, że objawy money dysmorphia posiada ok. 42 proc. młodych z tych pokoleń. Dla porównania jest to 25 proc. wśród pokolenia X i 14 proc. wśród osób powyżej 58 r. życia. 48 proc. osób z pokolenia Z i aż 59 proc. millenialsów twierdzi, że jest w gorszej sytuacji finansowej od innych, chociaż nie potwierdza tego rzeczywisty stan ich finansów.

Wśród tych, których można zakwalifikować jako odczuwających money dysmorphia 37 proc. osób posiada oszczędności w wysokości co najmniej 10 tys. USD, a 23 proc. powyżej 30 tys. USD. Dla porównania mediana utrzymywanych oszczędności wśród Amerykanów to… ok. 5300 USD. 

Money dysmorphia, czyli jak social media zniekształcają finansowy obraz rzeczywistości

Money dysmorphia prawdopodobnie prowadzi do nieracjonalnego zarządzania własnym budżetem. 95 proc. osób jej doświadczających twierdzi, że sposób, w jaki postrzegają swój status finansowy, ma zły wpływ na ich finanse. 40 proc. zadeklarowało, że mają przez to problem z oszczędzaniem, 38 proc. że wydaje zbyt dużo, 32 proc. że zaciąga zbyt wysokie długi, a 30 proc. że nie odkłada przez to na własny dom i nie spłaca długów. 

Zobacz też: Preferencje zakupowe młodych uległy zmianie. E-commerce jest częścią życia 

Porównywanie się z rówieśnikami i celebrytami utrudnia planowanie, a następnie wytrwanie w swoich celach finansowych i oszczędnościowych. Osobom doświadczającym money dysmorphia zniekształcony obraz rzeczywistości podpowiada, by wydawać więcej, sprawiać sobie więcej przyjemności. Jednym słowem – namawia do życia, które obserwują w social mediach i gonienia za podobnym jego modelem, co jest zwyczajnie nieadekwatne do rzeczywistości.

Młodzi bez pracy i studiów? W Polsce to co ósmy młody dorosły

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker