Lotnictwo

Londyn Heathrow obsługuje najbardziej oblegane trasy w Europie

Najpopularniejszym międzynarodowym połączeniem z/do Europy była trasa pomiędzy London Heathrow a lotniskiem JFK w Nowym Jorku. Trasą podróżowało blisko 3 mln pasażerów.

Dokładnie 2 919 646 pasażerów – tyle osób podróżowało na trasie między największymi lotniskami Londynu i Nowego Jorku w 2018 roku. Jest to wzrost o 1,8 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Na trasie latały cztery linie lotnicze, z których najwięcej miejsce zaoferowały British Airways – 40,7 proc. Za nimi znalazły się Virgin Atlantic – linie lotnicze należące do ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona – które zaoferowały 28,5 proc. wszystkich dostępnych na tej trasie miejsc. Pozostałe dwie linie to American Airlines (20,6 proc.) oraz Delta (10,2 proc.).

Objęcie pozycji lidera przez trasę LHR – JFK było możliwe dzięki spadkowi liczby pasażerów pomiędzy Londyn Heathrow a Dubajem, który wyniósł 16,6 proc. w stosunku do 2017 roku. W ten sposób połączenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich spadło na drugie miejsce obsługując 2,674,872 podróżnych ( w 2017 roku było to ponad 3,2 mln pasażerów).

Spadek liczby podróżnych na trasie pomiędzy Londynem a Bliskim Wschodem wynika m.in. ze zmniejszenia się liczby operujących na niej przewoźników. W 2018 roku było ich pięciu, jednak w międzyczasie dwie linie zrezygnowały z lądowania w Dubaju. Australijskie linie Qantas przestały latać z Sydney do Londynu przez Dubaj i zdecydowały się przekierować loty na międzylądowanie w Singapurze. Z kolei Royal Brunei Airlines zrezygnowały z lotów z Bandar Seri Begawan przez Dubaj i zaczęły latać do Londynu bezpośrednio.

Dopełnieniem podium jest krótka trasa między Heathrow a Dublinem obsługiwana przez Aer Lingus i British Airways. Obie linie miały odpowiednio 65 proc. i 35 proc. udziałów w ogólnej liczbie oferowanych miejsc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker