Drogi I mosty

Wystartowały roboty na A1. Pojedziemy z Gdańska do Czech w około 5 godzin

Wraz z nadejściem wiosny wróciły prace na niedokończonych odcinkach autostrady A1, która połączy Gdańsk z Czechami. Roboty ruszyły pomiędzy Tuszynem a Pyrzowicami i mają się zakończyć w drugiej połowie 2022 roku.

Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym. Nazywana jest również komunikacyjnym kręgosłupem Polski, który łączy Pomorze z Czechami. Finalnie droga ma mieć 570 km i pozwoli przejechać z nad morza do czeskiej granicy w około 5 godzin.

Obecnie w użytkowaniu są dwa fragmenty autostrady. Dłuższy, o długości 340 km, ciągnie się od węzła Gdańsk Południe i kończy się w Tuszynie koło Łodzi. Drugi fragment liczy około 92 km i przebiega od Pyrzowic do przejścia granicznego z Czechami.

Obecnie w budowie jest ostatnia część trasy, która ma połączyć Tuszyn z Pyrzowicami. Budowany fragment liczy 138 km. Odcinek został podzielony na dziewięć mniejszych, przy czym jak zaznacza GDDKiA została jeszcze do podpisania umowa na ostatni fragment.

 mapa a1

Kliknij na mapę, aby powiększyć

W tym roku do użytku mają zostać oddane trzy odcinki o łącznej długości blisko 37 km, które połączą węzły Częstochowa Blachownia – Częstochowa Południe – Woźniki – Pyrzowice. Zaawansowania na tych fragmentach wynoszą od 83 do 95 proc.,  a termin oddania zapowiadany jest na III kwartał tego roku – wynika z informacji opublikowanych przez GDDKiA.   

Jako pierwszy do działań ruszył Intercor, wykonawca odcinka między Radomskiem i granicą województw, o długości ok. 7 km. Wprowadzono już nową organizację ruchu. Kierowcy mają do dyspozycji jedną jezdnię w obu kierunkach. Zamknięto jezdnię wschodnią w kierunku Łodzi. By usprawnić przepływ ruchu, na jezdni zachodniej wyznaczono trzy pasy ruchu: dwa w kierunku południowym i jeden w kierunku północnym – informuje GDDKIA.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker