Finanse

Na Węgrzech powstała pierwsza kościelna taca na kartę

Na Węgrzech została zainstalowana pierwsza kościelna taca, na którą można przekazywać ofiarę za pomocą karty płatniczej przy użyciu specjalnego automatu.

Taką możliwość mają wierni uczęszczający na mszę świętą w kościele pw. Serca Jezusowego w Budapeszcie, który należy do zakonu jezuitów.

W ciągu pierwszych dwóch weekendów z płatności skorzystało około 150 osób. Wierni mogli skorzystać z wpłaty trzech sum – 500, 1000 oraz 3000 forintów (odpowiednio 6, 13, 39 zł). Jest jednak możliwość wpłacenia za jednym razem daniny kilkukrotnie tą samą kartą.

Warto dodać, że podobne rozwiązania pojawiały się już m.in. w Polsce. Co ciekawe, węgierski automat nazywa się AutoMateuszem, na cześć apostoła, który był poborcą ceł i podatków.

Zdecydowano się na wprowadzenie takiego rozwiązania ze względu na coraz mniejszą popularność gotówki, zwłaszcza wśród młodych ludzi. 

Obserwator Gospodarczy również udostępnia możliwość przekazywania datków na cele statutowe. Możesz to zrobić przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Serdeczne Bóg Zapłać.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker