Europa

Szwajcarzy żyją najdłużej w Europie. Ukraińcy wręcz przeciwnie.

Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w Unii Europejskiej wynosiła w 2017 roku 80,9 lat. Składało się na nią odpowiednio 83,5 lat dla kobiet i 78,3 lat dla mężczyzn, co stanowi różnicę pomiędzy obydwoma płciami na poziomie 5,2 roku – podaje Eurostat.

We wszystkich państwach członkowskich UE oczekiwana długość życia w chwili urodzenia jest wyższa dla kobiet niż dla mężczyzn, chociaż wielkość tej różnicy znacznie się różni. Największe różnice między płciami występują w trzech krajach bałtyckich: w Łotwie (9,9 lat), Litwie (9,8 lat) i Estonii (8,8 lat).

Wynika to w dużej mierze ze znacznie krótszej oczekiwane długości życia mężczyzn. Podczas gdy średnia w UE dla mężczyzn wynosi 78,3 roku, tak dla Łotwy jest to zaledwie 71,7 lat dla Litwy 70,7 lat, a dla Estonii 73,8. To znacznie poniżej średniej. Na tak duże rozwarstwienie nakłada się również wysoka oczekiwana długość życia kobiet, które w Estonii żyją 82,6 lat, a w Litwie 80,5 roku. Jest to pochodna bardzo niezdrowego stylu życia mężczyzn. Kraje bałtyckie są w światowym topie pod względem liczby spalanych w ciągu roku papierosów oraz wypijanych litrów alkoholu. W dużej mierze te statystyki zawyżają właśnie mężczyźni.

Najmniejsze różnice pomiędzy płciami występują w Szwecji (3,3 roku) i Holandii (3,2 roku), czyli krajach, które pod wieloma względami są krajami bardzo egalitarnymi.

Kto najdłużej, kto najkrócej?

Biorąc na tapet bezwzględną oczekiwaną długość życia to najdłużej w Europie żyją mieszkańcy Szwajcarii i Liechtensteinu. W obu krajach średnia dla obu płci wynosi 83,7 lat. Na kolejnym miejscu są Hiszpania (83,4 lat) oraz Włochy (83,1 lat).

Z kolei najniższa oczekiwana długość życia jest w Ukrainie 73,3 lata, Gruzji 73,5 roku oraz w Białorusi  74,5 roku. Na kolejnym miejscu jest Bułgaria, gdzie oczekiwana długość życia jest najniższa w całej UE i wynosi 74,8 lat. Zaraz za nią jest Łotwa z oczekiwaną długością na poziomi 74,9 lat.

srednia oczekiwana długość życia w 2017 roku Eurostat

Gdzie kobiety żyją najdłużej, a gdzie najkrócej

Najkrócej kobiety żyją w krajach gdzie średnia długość życia dla całej populacji jest stosunkowo niska. Są to odpowiednio 77,8 lat w Gruzji oraz po 77,9 lat w Północnej Macedonii i Azerbejdżanie. Z krajów UE najkrócej życiem mogą się cieszyć Bułgarki ze średnią oczekiwaną długością życia wynoszącą 78,4 lat. Co ciekawe, na kolejnym miejscu są Węgierki 79,3 lat.

Z kolei najdłużej żyją Hiszpanki 86,1 lat oraz mieszkanki Liechtensteinu 86 lat. Tuż za nimi są Szwajcarki i Francuski – 85,6.

Gdzie mężczyźni żyją najdłużej, a gdzie najkrócej?

Najkrócej mężczyźni żyją w Ukrainie 68,3 roku. Ponadto krótko mogą się oni cieszyć życiem w Gruzji i Białorusi – odpowiednio 69,2 lat oraz 63 lata. Nie powinno to dziwić ze względu na jakość ochrony zdrowia w tych krajach, także bardzo niezdrowy tryb życia mężczyzn w Europie Środkowej i Wschodniej.

W UE najkrótsza oczekiwana długość życia w mężczyzn jest w Łotwie i Litwie, gdzie wynosi odpowiednio 69,8 lat oraz 70,7 lat.

Jeśli chodzi o najdłuższą oczekiwaną długość życia mężczyzn to najwyższa jest ona w Szwajcarii i Liechtensteinie – 81,6. Na kolejnych miejscach jest Islandia (81,1) oraz Norwegia (81). Z kolei w UE najdłużej żyją Włosi oraz Szwedzi (w obu państwach po 80,8 lat).  

W Polsce duże rozwarstwienie

W Polsce różnica w oczekiwanej długości życia między kobietami a mężczyznami należy do jednych z największych w UE. Dla kobiet wynosi ona 81,8 lat, natomiast dla mężczyzn zaledwie 73,9 lat. Gdyby porównać to do średniej UE to Polkom do jej osiągnięcia brakuje zaledwie 1,7 roku. Mężczyznom natomiast aż 4,4 roku.

Oczekiwana długość życia wynika z wielu czynników, jednak z pewnością do kluczowych można zaliczyć jakość ochrony zdrowia, a także prowadzony tryb życia – ilość ruchu, dieta, a także spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Do nadrobienia szczególnie dużo mają kraje Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie w stosunku do Europy Zachodniej różnice w długości życia są wyraźne, szczególnie w przypadku mężczyzn.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowcyh analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker