Polska

Na Engie Energy UOKiK nałożył 2. największą karę w historii Urzędu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na francuską spółkę Engie Energy zaangażowaną w budowę gazociągu Nord Stream 2 największą karę w historii Urzędu. Kara została nałożona za uporczywe odmawianie przedstawienia żądanych dokumentów.

Engie Energy nie było skore do współpracy, więc zostało ukarane

Dokumenty miały dotyczyć budowy Nord Stream 2, których spółka nie chciała przedstawiać organom państwowym. UOKiK przypomniał, że sprawa budowy NS2 była analizowana przez organy już w sierpniu 2016 roku. Wówczas Urząd odrzucił wniosek Gazpromu i pięciu innych spółek o zawiązanie konsorcjum, które miałoby finansować gazociąg. Według UOKiK mogłoby to naruszyć konkurencję.

Zobacz także: Prezes UOKiK nałożył na Gazprom 29 mld złotych kary

Okazało się jednak, że spółki mimo wszystko potajemnie chciały zawiązać konsorcjum mimo braku zgody ze strony naszego państwa. W związku z tym urząd wszczął postępowanie wobec wszystkich sześciu spółek. Engie Energy nie było jednak skore do współpracy i nie dostarczało wymaganych dokumentów.

„Brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących Nord Stream 2, czyli spółkę Engie Energy, można również uznać za brak szacunku dla naszego państwa. To jeden z powodów tak wysokiej kary” – poinformował Prezes UOKiK Marek Niechciał.

engie

Zobacz także: Pakiet mobilności to przykład hipokryzji Francji i Niemiec

Spółka uporczywie odmawiała przekazania dokumentów

„Prosiliśmy spółkę o dokumenty i dane dotyczące umów zawartych z Gazpromem. Interesują nas informacje o paliwach gazowych, w szczególności umów przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw czy magazynowania. Dane te są niezbędne w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym, w którym sprawdzamy czy Engie Energy oraz 5 innych podmiotów utworzyły wspólnego przedsiębiorcę bez naszej zgody” – dodaje Niechciał.

Z kolei Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK dodaje: „Spółka uporczywie i bezpodstawnie odmawiała przekazania nam żądanych dokumentów i materiałów. Spowodowało to istotne opóźnienie w prowadzeniu naszych działań dotyczących finansowania budowy gazociągu NS2”.

Te działania sprawiły, że na spółkę nałożono najwyższą karę w historii UOKiK w wysokości 172 mln złotych, co jest równowartością 40 mln euro.

Jeronimo Martins Polska zostało ukarane przez UOKiK. Musi zapłacić 723 mln zł

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker