Kolej

Liczba pasażerów polskich kolei nie była tak duża od prawie 20 lat

Liczba pasażerów polskich kolei nie była tak duża od prawie 20 lat. W październiku 2019 r. koleją przewieziono ponad 30 mln pasażerów. To wynik lepszy o ponad 2,7 mln pasażerów niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 9,6 proc. – wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego.

Liczba pasażerów polskich kolei nie była tak duża od prawie 20 lat

Kolej przewiozła w październiku ponad 31 mln pasażerów. Praca przewozowa wyniosła blisko 1,9 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 14,6 mln pociągokilometrów (odpowiednio o 5,1 proc. i 3 proc. więcej niż w październiku 2018 r.). Do 2010 roku, czyli do momentu, w którym dostępne są szczegółowe statystyki UTK nie było miesiąca, w którym przewieziono 30 mln pasażerów. Warto też zauważyć, że od początku XXI wieku statystyki roczne na kolei są gorsze niż najnowsze dane. Można więc wnioskować, że ostatni miesiąc, w którym kolej przewiozła ponad 30 mln pasażerów, miał miejsce w 2001 lub 2002 roku.

Zobacz także: Flota PKP IC powiększa się o 83 zmodernizowane wagony

„Cieszyć może cały czas rosnące zainteresowanie ofertą kolei. Wzrost liczby pasażerów miał miejsce zarówno u przewoźników realizujących przewozy regionalne, jak i aglomeracyjne, a także również dalekobieżne. Takie wzrosty to dobry prognostyk na kolejne lata” – przyznaje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.statystyki kolei

Liczba pasażerów w ostatnich trzech latach w poszczególnych miesiącach, źródło UTK

W październiku 2019 r. największe wzrosty liczby pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego zanotowali: Przewozy Regionalne (POLREGIO) o ponad 1 mln pasażerów więcej (wzrost o 14 proc.), Koleje Śląskie – 418 tys. podróżnych więcej (25 proc.), Koleje Mazowieckie (300 tys., 6 proc.),  Koleje Dolnośląskie (250 tys. 22 proc.) oraz PKP Intercity z blisko 208 tys. pasażerów więcej i wzrostem o 5 proc.

Zobacz także: Sukces bydgoskiej firmy. Kolejne polskie pociągi PESA pojadą do Czech!

Łącznie przewoźnicy przewieźli ponad 278 mln pasażerów!

W okresie styczeń – październik przewoźnicy przewieźli ponad 278 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 7,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Praca przewozowa wyniosła 18,6 mld pasażerokilometrów, praca eksploatacyjna 141,2 mln pociągokilometrów. Wyniki te były odpowiednio wyższe o 4,6 proc. oraz 2,3 proc.

Jeśli tendencja wzrostowa z okresu styczeń — październik (7,9 proc.) utrzyma się do końca roku, to liczba przewiezionych w Polsce pasażerów w ciągu 12 miesięcy zbliży się do poziomu 335 milionów. Tym samym będzie to najlepszy wynik od 2000 roku, kiedy to w podróż koleją udało się ponad 360 mln podróżnych.

Kolej w Europie: dominują Czesi i Niemcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker